Mormóni sú ľudia s náboženským a kultúrnym presvedčením o mormónstve, čo je vlastne kreťanské odvetivie Cirkvi Ježiša Krista Svätých neskorších dní. Táto cirkev vznikla v roku 1820 a založil ju Joseph Smith v New Yorku. Mormóni sú niektorými svojimi zvykmi a pravidlami po mnoho smeroch zvláštni a často bežných ľudí mormónstvo udivuje.

 1. Najviac mormónov žije na území Utahu a Severnej Ameriky.
 2. Mormóni majú vyvinutý silný pocit pospolitosti, ktorý vyplýva z ich náuky a histórie.
 3. Mormonská cirkev povoľovala polygamiu, čiže mormón si mohol vziať za manželky viaceré ženy, do roku 1890. Existuje však naďalej niekoľko odštiepených skupín tejto cirkvi, ktoré veria v polygamiu a vykonávajú ju.
 4. Venujú kvantum času slúženiu v ich kostole a mnoho mladých mormónov sa rozhodne byť misionármi alebo inými dobrovoľníkmi v rámci ich náboženstva.
  www.ldschurchtemples.com
  www.ldschurchtemples.com
 5. Mormóni majú prísne pravidlá. Nesmú požívať alkoholické, tabakové a kofeinové výrobky, dokonca ani čaj a iné návykové látky.
 6. Majú tendenciu byť veľmi silne rodinne založení. Ich rodinné väzby sú silné a pevné, udržiavajú kontakt s celou početnou rodinou a udržiavajú ho celé generácie.
 7. Zakladateľ tejto cirkvi mal okolo 30-40 manželiek.
 8. Dnes, majú mormóni prísny zákon cudnosti, ktorý vyžaduje zdržanie sa mimomanželského sexu, homosexuality a vernosť v manželstve.
 9. Uznávajú Bibliu tak isto, ako svätú Knihu Mormónov.
  www.pbs.org
  www.pbs.org
 10. Veria, že sa po smrti vrátia k Ježišovi Kristovi a prijímajú jeho očistenie pomocou obradov ako je napríklad krst.
 11. Vzhľadom k ich vysokej pôrodnosti sa populácia mormónov výrazne rozšírila. V roku 2015 ich bolo okolo 15 miliónov.
 12. Americké mesto Salt Lake City vybudovali mormóni. Preto v nej nájdete najväčšiu knižnicu mormónskych kníh.
 13. Mormónske kostoly sa nazývajú LDS. Často je aj mormónska cirkev nazývaná LDS cirkev.
 14. Mormónstvo zakazuje prílišnú konzumáciu mäsa, prezeranie pornografie, hranie hazardu či zneuživanie liekov na predpis.
 15. Táto cirkev hovorí, že deti sú nevinné, neškodné a neschopné hriechu do svojich 8. rokov. Po tomto veku sa stávajú zodpovedné za svoje činy.
  aboutmormons.org
  aboutmormons.org

Zdroj: Wikipedia

1
Zanechať komentár

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
TomV Recent comment authors
  Subscribe  
nové najstaršie Najlepšie hodnotené
Upozorniť
TomV
Anonym
TomV

Vďaka za celkom korektný článok o našom náboženstve. Iba chcem upresniť bod 3, a to tým, že Členovia Cirkvi Ježiša Krista Svätých neskorších dní polygamiu nepraktikujú. Jedinci, ktorí sa rozhodnú praktikovať polygamiu, sú okamžite exkomunikovaní z Cirkvi. V bode 12 ste mali asi na mysli “Genealogické centrum” … ono zase toľko veľa “mormonských kníh” nemáme, ale pracujeme na genealógii t.j. rodinnej histórii a práve v Salt Lake City sa nachádza najväčšia zbierka mikrofilmov. (viac:https://www.familysearch.org/locations/saltlakecity-library/)
Mimochodom, mäsko jeme veľmi radi ale striedmo 😉
Pre viac korektných informácii: https://ocamimormona.sk/ , http://www.mormoni.sk/