15 faktov o mormónoch, ktoré ste asi nepoznali

31507

Mormóni sú ľudia s náboženským a kultúrnym presvedčením o mormónstve, čo je vlastne kreťanské odvetivie Cirkvi Ježiša Krista Svätých neskorších dní. Táto cirkev vznikla v roku 1820 a založil ju Joseph Smith v New Yorku. Mormóni sú niektorými svojimi zvykmi a pravidlami po mnoho smeroch zvláštni a často bežných ľudí mormónstvo udivuje.

 1. Najviac mormónov žije na území Utahu a Severnej Ameriky.
 2. Mormóni majú vyvinutý silný pocit pospolitosti, ktorý vyplýva z ich náuky a histórie.
 3. Mormonská cirkev povoľovala polygamiu, čiže mormón si mohol vziať za manželky viaceré ženy, do roku 1890. Existuje však naďalej niekoľko odštiepených skupín tejto cirkvi, ktoré veria v polygamiu a vykonávajú ju.
 4. Venujú kvantum času slúženiu v ich kostole a mnoho mladých mormónov sa rozhodne byť misionármi alebo inými dobrovoľníkmi v rámci ich náboženstva.
  www.ldschurchtemples.com
  www.ldschurchtemples.com
 5. Mormóni majú prísne pravidlá. Nesmú požívať alkoholické, tabakové a kofeinové výrobky, dokonca ani čaj a iné návykové látky.
 6. Majú tendenciu byť veľmi silne rodinne založení. Ich rodinné väzby sú silné a pevné, udržiavajú kontakt s celou početnou rodinou a udržiavajú ho celé generácie.
 7. Zakladateľ tejto cirkvi mal okolo 30-40 manželiek.
 8. Dnes, majú mormóni prísny zákon cudnosti, ktorý vyžaduje zdržanie sa mimomanželského sexu, homosexuality a vernosť v manželstve.
 9. Uznávajú Bibliu tak isto, ako svätú Knihu Mormónov.
  www.pbs.org
  www.pbs.org
 10. Veria, že sa po smrti vrátia k Ježišovi Kristovi a prijímajú jeho očistenie pomocou obradov ako je napríklad krst.
 11. Vzhľadom k ich vysokej pôrodnosti sa populácia mormónov výrazne rozšírila. V roku 2015 ich bolo okolo 15 miliónov.
 12. Americké mesto Salt Lake City vybudovali mormóni. Preto v nej nájdete najväčšiu knižnicu mormónskych kníh.
 13. Mormónske kostoly sa nazývajú LDS. Často je aj mormónska cirkev nazývaná LDS cirkev.
 14. Mormónstvo zakazuje prílišnú konzumáciu mäsa, prezeranie pornografie, hranie hazardu či zneuživanie liekov na predpis.
 15. Táto cirkev hovorí, že deti sú nevinné, neškodné a neschopné hriechu do svojich 8. rokov. Po tomto veku sa stávajú zodpovedné za svoje činy.
  aboutmormons.org
  aboutmormons.org

Zdroj: Wikipedia

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

4 Komentáre
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Peter
23. mája 2020 23:00

Ten smit bol blazon a nie prorok kto moze mat 30 ci 40 zien tie americania sa vo vsetkom robia bohom sveta a pritom pred viac ako 500 rokmy usa neexzistovala! Este aj zjavenie ci koniec sveta ci pricho krista sa toci okolo zidovskeho statu a nie okolo usa a kristus spominab boha ze ma meno jahve ale ze je mormon to tam v biblii niet. Len debili otravuju a robia inich debilov miesto toho zebi pomahali ludom co spia pod mostom z igelitkov majetku a ohlade pritom psi maju v cinziakoch stravu pravidelnu ale na cloveka sa vikaslat to neriesi nikto na svete ci vladi ci nabozenstva!!!

9. novembra 2022 16:09

Dobrý deň, na začiatok by som chcela povedať, že rešpektujem Váš názor, je v poriadku, že máte takýto názor. Len by som chcela vystihnúť to, že naša Cirkev pomáha ľudom – členovia si navzájom pomáhajú. (misionári sa ponúkajú ľuďom, ktorí potrebujú pomoc aby im mohli pomôcť. Pomáhajú aj ľuďom, ktorí niesu členovia. Snažíme sa len byť dobrí ľudia – zlepšovať sa a následovať učenie Ježiša Krista. Nemám pocit, že by sme nejakým spôsobom obťažovali ľudí. A to že naša Cirkev má pôvod z dnešnej Ameriky, to ešte neznamená, že sa robíme
´´Bohom sveta´´. My sme len obyčajný ľudia ako všetci ostatný. Taktiež by som sa rada zastala misionárov – treba mať na pamäti, že pred misiou žili úplne normálne životy a po skončení misie sa vrátia do bežných životov. Taktiež misionári učia angličtinu zadarmo. Naša cirkev nie je zlá a v skutočnosti prikázania radi dodržiavame. Ak by ste mali možno väčší záujem sa dozvedieť niečo viac o nás, kľudne mi napíšte.
Pekný deň :)

TomV
12. decembra 2017 13:08

Vďaka za celkom korektný článok o našom náboženstve. Iba chcem upresniť bod 3, a to tým, že Členovia Cirkvi Ježiša Krista Svätých neskorších dní polygamiu nepraktikujú. Jedinci, ktorí sa rozhodnú praktikovať polygamiu, sú okamžite exkomunikovaní z Cirkvi. V bode 12 ste mali asi na mysli „Genealogické centrum“ … ono zase toľko veľa „mormonských kníh“ nemáme, ale pracujeme na genealógii t.j. rodinnej histórii a práve v Salt Lake City sa nachádza najväčšia zbierka mikrofilmov. (viac:https://www.familysearch.org/locations/saltlakecity-library/)
Mimochodom, mäsko jeme veľmi radi ale striedmo ;)
Pre viac korektných informácii: https://ocamimormona.sk/ , http://www.mormoni.sk/

SilD
5. júna 2019 19:16
Odpovedať  TomV

Povazujem ty hto ludi za nebezpecnych a neuznavam tieto sekty.