15 zaujímavých novoročných tradícií z celého sveta

2543

Prišiel začiatok nového roka a ľudia po celom svete ho vítajú a oslavujú inak. Niektorí ľudia si dávajú novoročné predsavzatia, čo všetko plánujú v novom roku urobiť, prípadne niečo zmeniť. V mnohých krajinách však majú celkom nezvyčajné tradície, ktorými vítajú Nový rok. Prečítajte si 15 zaujímavých novoročných tradícií z celého sveta.

1. USA: Sledujú klesanie rozsvietenej gule

1 115
Zdroj: Roy Rochlin/Getty Images

Milióny Američanov sa zhromažďujú okolo svojich televíznych obrazoviek alebo priamo na uliciach Times Square, napriek mrazivým teplotám, aby každý rok sledovali, ako obrovská svetelná guľa klesá s odpočítavaním času až po úder polnoci. Majiteľ New York Times Adolph Ochs, ktorý tu odštartoval svoju redakciu v roku 1907, vytvoril jedinečnú udalosť s klesajúcou guľou v januári 1908, aby upriamil pozornosť na nové sídlo Times, a odvtedy je toto každoročné divadlo jednou z najobľúbenejších a najsledovanejších osláv Silvestra v Spojených štátoch.

Zdroj: News 19 WLTX/Youtube

2. Brazília: Skákanie vo vlnách

2 70
Zdroj: Buda Mendes/Getty Images

„V Brazílii ľudia zvyčajne chodia na pláž, pretože je u nich leto. Ihneď po polnoci by ste mali preskočiť sedem vĺn a zároveň vysloviť sedem želaní,“ hovorí Hudson Bohr, brazílsky fotograf so sídlom v New Yorku. Tradícia je založená na vzdávaní úcty Yemanji, bohyni vody. „Predtým, ako vstúpite do vody, mali by ste byť oblečení celí v bielom, pretože to symbolizuje čistotu.“

3. Španielsko: Zjedenie 12 guličiek hrozna

3 74
Zdroj: DEA / ALBERT CEOLAN

Španieli začínajú nový rok zjedením 12 guličiek hrozna, ktoré symbolizujú odbitie 12 hodín počas polnoci. Tradícia las doce uvas de la suerte sa začala koncom 19. storočia a verí sa, že odvráti zlo a zároveň zvýši vaše šance na úspešný a šťastný nový rok. To však bude fungovať iba vtedy, ak sa vám podarí zjesť všetko hrozno v priebehu niekoľkých sekúnd, pretože je potrebné, aby boli zjedené, kým hodiny odbijú polnoc dvanástykrát.

4. India: Postavia sochu starého muža a spália ju

4 51
Zdroj: Education Images/Getty Images

„V Bombaji by sme urobili podobizeň starého muža, ktorá symbolizuje starý rok a spálili by sme ju o polnoci,“ hovorí Stephanie Fernandes, pridružená kreatívna riaditeľka BBDO v San Franciscu. Pálenie symbolizuje prechod krívd zo starého roka a dáva priestor na zrodenie nového roka. „Všetci by sa zaspievali pieseň Auld Lang Syne a potom by sa to zmenilo na malú párty. Bombaj je veľmi kozmopolitný a je domovom ľudí rôznych vierovyznaní, preto sa tam koná veľa rôznych festivalov, ale tento spája ľudí naprieč vekmi a vierovyznaniami.

5. Japonsko: Jedia rezance soba

5 39
Zdroj: Getty Images

Ľudia v Japonsku začínajú nový rok zjedením misky horúcich soba rezancov. Tradícia siaha až do obdobia Kamakura a je spojená s budhistickým chrámom, ktorý rozdával rezance chudobným. Keďže dlhé tenké rezance sú pevné, no dajú sa ľahko hrýzť, verí sa, že ich jedenie symbolizuje doslova odtrhnutie sa od starého roka.

5. Francúzsko: Pohostenie so šampanským

6 38
Zdroj: Drew Angerer/Getty Images

Zatiaľ čo predstava pitia vína vo Francúzsku je asi taká prelomová ako kvitnúce kvety na jar, Francúzi si potrpia na šampanské, aby oslávili Nový rok. Zvyčajne veľa tancujú a skáču na párty, oslavy sa prelínajú od honosných po bujaré. Všetko však začína večerou a voľba jedla zostáva rovnaká: šumivé vína sa spájajú s ustricami, morkou, husou alebo cornwallskou sliepkou.

7. Haiti: Výmena tekvicovej polievky medzi sebou

7 38
Zdroj: Chelsea Kyle/ Food styling by Jennifer Ophir

„1. január je vlastne Deň nezávislosti Haiti,“ hovorí Olivier Joseph, postgraduálny študent na Pritzker School of Medicine v Chicagu. „Jeme tekvicovú polievku (polievku joumou), pretože to bola vzácna a drahá pochúťka, ktorú zotročení černosi nemali dovolené. Často chodíme k iným ľuďom, prinášame svoju tekvicovú polievku a vymieňame za tú ich – každý ju robí trochu inak.“

8. Dánsko: Rozbíjanie tanierov o domy priateľov

8 15
Zdroj: Al Barry/Getty Images

Hádzanie tanierov na svojich priateľov zvyčajne signalizuje, že konverzácia prebehla veľmi zle. V Dánsku však takéto silvestrovské tradície prinášajú vašim blízkym, priateľom či susedom šťastie. Tradícia hovorí, že čím viac rozbitého kuchynského riadu sa vám nahromadí na prahu dverí, tým lepšie sa budete mať.

9. Kanada: Rybolov na ľade

9 13
Zdroj: Wolfgang Kaehler/Getty Images

Mrazivé teploty nebránia Kanaďanom, aby začali nový rok obľúbeným zimným športom – rybolovom na ľade. Podľa Global News si rodiny budú prenajímať vyhrievané chatrče a kuchynské vybavenie, aby si svoju hostinu mohli vychutnať s blízkymi priamo na mieste. To je pre Kanaďanov tá pravá oslava Nového roka. Čím väčší úlovok, tým viac radosti si z rybolovu odnesú.

10. Filipíny: 12 okrúhlych druhov ovocia

10 10
Zdroj: Andrew Wong/Getty Images

Na Silvestra rodiny na Filipínach dbajú na to, aby podávali 12 okrúhlych plodov ovocia, ako sú jablká, hrozno a slivky, o ktorých sa predpokladá, že predstavujú prosperitu vďaka svojmu tvaru, ktorý odráža mince. Čo sa týka šťastného čísla, tým je číslo 12, pretože každý plod predstavuje jeden mesiac v roku.

11. Vyrobte „tamales“ pre svojich blízkych

11 10
Zdroj: NurPhoto/Getty Images

V Mexiku sa rodiny stretávajú, aby pripravili silvestrovské jedlo – konkrétne tamales, čo je kukuričné ​​cesto plnené mäsom, syrom a zeleninou, všetko nakoniec zabalia v kukuričnej alebo banánovej šupke – a potom ich na Silvestra rozdajú svojim blízkym. Na Nový rok sa tieto teplé vrecká často podávajú s menudo, tradičnou mexickou polievkou z kravského žalúdka.

12. Grécko: Vešanie cibule pred dvere

12 7
Zdroj: Sean Gallup/Getty Images

Cibuľa je nielen základom kuchyne, ale môže vám priniesť aj šťastie do nového roka. V Grécku je tradíciou zavesiť cibuľu pred dvere. Predpokladá sa, že cibuľa symbolizuje plodnosť a rast (vďaka svojej schopnosti klíčiť sama o sebe), a preto sa na Nový rok po bohoslužbách vešia na vchodové dvere.

13. Kolumbia: Ukladanie zemiakov pod posteľ

13 1
Zdroj: Hoberman Collection/Getty Images

Na Silvestra majú kolumbijské domácnosti tradíciu, nazývanú agüero – kedy umiestňujú pod posteľ každého člena rodiny tri zemiaky – jeden ošúpaný, jeden vôbec a posledný len čiastočne. O polnoci sa každý snaží chytiť jeden zemiak so zatvorenými očami a v závislosti od toho, ktorý si vyberie, môže očakávať buď rok šťastia, finančný boj alebo kombináciu oboch.

14. Írsko: Hádzanie chleba o stenu

14
Zdroj: The Washington Post/Getty Images

V snahe odohnať zlých duchov, rodiny v Írsku uvoľňujú cestu pre zdravý a prosperujúci nový rok búchaním bochníkov vianočného chleba o steny a dvere v celom dome. Íri sú totiž poverčiví a snažia sa takto odohnať zlých duchov zo svojich príbytkov a okolia.

15. Nóri a Dáni: Oslavy s vežovým koláčom

15
Zdroj: Norway and Denmark: Celebrating with a towering cake

Kransekake, tradičný okrúhly koláč, ktorý sa často vyrába najmenej z 18 vrstiev, sa na Silvestra jedáva v Dánsku aj Nórsku. Cukrovosladké vrstvy, ktoré vyzerajú ako hrubé palacinky s dierou uprostred (ako donut), drží pohromade chutná kráľovská poleva. Pre Nórov aj Dánov je to znak hojnosti v novom roku.

Zdroj: Glamour

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.