30 psích plemien ideálnych pre majiteľov, ktorí majú psa po prvý raz

14470

Nemôžeš tomu uveriť, ale konečne sa to deje – môžeš si zaobstarať psa, o ktorom si vždy sníval. Teraz prišiel čas na otázku: „Ktoré plemeno si mám doniesť domov?“ Každý odborník povie, že niektoré plemená majú väčšie nároky na výchovu ako iné. Zatiaľ čo niektorí ľudia vyrastali s viacerými domácimi zvieratami, iní si svojho prvého domáceho miláčika zaobstarajú až v dospelosti. Pre začínajúceho psíčkara, ktorý nemá veľa skúseností, je prirodzené, že si urobí prieskum o ideálnych plemenách psov pre začiatočníkov – pretože všetci chceme pre nového priateľa to najlepšie.

Každý majiteľ psa povie, že najlepšia rasa je tá, ktorú vlastní on. Niektoré plemená však majú špeciálne vlastnosti, ktoré z nich robia vhodných psov pre začiatočníkov, pretože dobre reagujú na výcvik, majú dobrú povahu a nie sú náročné. Ďalšou vecou, ktorú treba pri výbere zvážiť, sú životné podmienky budúceho majiteľa. Niektoré plemená patria ku gaučovým typom, zatiaľ čo iné uprednostňujú tráviť veľa času vonku.

Kríženci

Zmiešané plemená, najmä ak si ich osvojíš z útulku alebo si ich vezmeš z ulice, budú najvernejším a najláskavejším priateľom až do konca života, ktorý bude navždy vďačný za lásku, ktorú mu venuješ. Pri výbere kríženca sa uisti, že sa dokážeš postarať o prípadné zdravotné problémy, ktoré by mohol mať, pretože mu chceš to najlepšie.

manfredrichter/pixabay.com

Zlatý retriever

Zlatí retrieveri sú jedným z najinteligentnejších a najľahšie cvičiteľných plemien – všimni si, koľko z nich robí služobných psov. Vďaka kombinácii priateľskej povahy s výnimočnou oddanosťou sú dokonalými spoločníkmi pre celú rodinu a skvelou voľbou pre psíčkarov-začiatočníkov.

birgl/pixabay.com

Bernský salašnícky pes

Pri pohľade na týchto huňatých obrov sa ti bude len ťažko veriť, aké plaché môžu byť. Ľahko sa zbližujú s rôznymi typmi osobností, milujú deti a sú veľmi trpezlivé. Okrem toho milujú tráviť čas v blízkosti svojho pána a dajú sa ľahko vycvičiť.

Bernard Spragg. NZ/flickr

Americký stafordšírsky teriér

Americký stafordšírsky teriér vyzerá pre všetkých naokolo hrozivo, ale jeho láska a oddanosť nepozná hranice. Toto plemeno sa zaradilo medzi päť najlepších terapeutických psov pre deti s autizmom.

Crazypitbull/pixabay.com

Labradorský retriever

Labradory sú známe ako jedno z najlepšie vychovaných plemien. Sú spoločenskí, priateľskí a hraví, navyše sa dajú ľahko cvičiť, najmä preto, že milujú, keď ich majiteľ chváli. Stanú sa nielen najlepším priateľom celej rodiny, ale aj ostatných domácich zvierat.

Chiemsee2016/piaxabay.com

Kokeršpaniel

Kokeršpanieli sa radi hrajú a sú vo všeobecnosti veľmi aktívni rovnako ako milujú maznanie so svojím majiteľom na gauči. Dobre sa zbližujú takmer so všetkými ľudskými povahami. Vyžadujú každodenný pohyb, ale okrem toho sú všestranní, pokiaľ ide o životný priestor.

Alkhaine/pixabay.com

Chrt

Chrty milujú rýchly beh, ale zároveň sú veľmi jemné a láskavé k členom domácnosti, najmä ak si práve zakladáš rodinu. Zle sa však znášajú s drobnými domácimi zvieratami, takže ak nejaké máš, nenechávaj ich spolu bez dozoru.

AkikoCampbell/pixabay.com

Pudel

Miniatúrni pudlíci sú veľmi inteligentní a vyrovnaní. Ich výcvik je pomerne jednoduchý, čo je plusový bod pre začínajúcich majiteľov, ktorí nemajú skúsenosti. Nevyžadujú ani veľa každodenného pohybu, takže hodinová prechádzka denne v priemere stačí.

tanyarmm/pixabay.com

Nemecký ovčiak

Mať nemeckého ovčiaka je v podstate ako mať vlastného osobného strážcu. Ich výnimočná inteligencia napovedá, že s výcvikom nebude žiadny problém, čo potvrdí každý psovod. Ovčiaci sú však aj nežní a láskaví a radi so svojím majiteľom vyvádzajú.

Gustavo Villegas/pexels.com

Írsky seter

Vďaka svojmu milému a priateľskému postoju ku každému, kto im príde do cesty, sa určite stanú skvelým spoločníkom pre teba, tvoje deti alebo starších rodičov. Ľahko reagujú na výcvik, sú trpezliví, takže ak dokážeš poskytnúť dostatok priestoru ich búrlivej a hravej povahe, užijete si spolu veľa vzácnych chvíľ.

Adam Ziaja/Wikimedia Commons

Boxer

Boxeri sú skvelí strážcovia a parťáci na cvičenie, ale sú aj veľmi láskaví a budú vyžadovať veľa pozornosti. Obzvlášť sa dokážu pripútať k mladým ľuďom a k deťom sa správajú veľmi trpezlivo a ochranársky.

6591713/pixabay.com

Anglický špringeršpaniel

S radosťou bude robiť všetko, čo poteší jeho majiteľa. Má veľmi spoločenskú povahu a miluje byť čo najviac nablízku ľuďom. Hoci je dobre prispôsobený na život v interiéri, stále potrebuje každodenné aktivity.

PicsbyFran/pixabay.com

Jorkšírsky teriér

Nenechaj sa oklamať drobným vzhľadom, jeho osobnosť je veľká. Počas svojej existencie si získal povesť odvážneho a húževnatého spoločníka. Je tiež veľmi priateľský a dovolí ti, aby si jeho srsť podobnú ľudským vlasom upravoval, ako sa ti páči.

Alex74/pixabay.com

Vipet

Jedna vec, ktorú si na vipetoch hneď všimneš, je, že takmer neštekajú. Hoci vyzerajú elegantne, milujú a potrebujú veľa pohybu. Ak im ho dokážeš poskytnúť v podobe dlhých prechádzok, budú ochotní bývať aj v byte.

Sagaciousphil/Wikimedia Commons

Bostonský teriér

Každý majiteľ bostonského teriéra povie, že predstavitelia tohto plemena sú priateľskí, prívetiví a veľmi roztomilí. Budú radi bývať v byte, ale aj vyvádzať a hrať sa.

Melissa Jansen van Rensburg/pexels.com

Bišónik

Vďaka očarujúcej a hravej povahe sa spriatelia prakticky s kýmkoľvek. Ľahko sa cvičia a znášajú s deťmi, čo z nich robí správnu voľbu pre psích začiatočníkov. Ak si ešte nikdy nemal doma psíka a nie si si celkom istý tým, či sa z teba nevykľuje alergik, Americký kynologický klub určil, že toto plemeno je hypoalergénne a teda vhodné pre ľudí s alergiou na psy.

Heike Andres/Wikimedia Commons

Pomeranian

Pomeraniani sa budú cítiť dobre v rodine, ale rovnako aj s jedným majiteľom. Svojmu majiteľovi preukazujú lásku, majú radi najmä staršie deti, ktoré sa k nim správajú jemne. Základný výcvik a každodenná aktivita im prospeje.

csheets4811/pixabay.com

Waleský corgi

Sú inteligentné, milujú zábavu a sú veľmi spoločenské. Obľubujú nadväzovanie nových priateľstiev s ľuďmi aj inými psami. Rovnako majú radi aj prechádzky.

Rosewait/pixabay.com

Taliansky chrt

Ako každý chrt, aj ten taliansky je rýchly a rád behá. Napriek tomu je hravý a rád trávi čas s ľuďmi. Je to fantastický spoločník a v blízkosti ľudí sa správa jemne.

Skica91/pixabay.com

Papilón

Papilóni sú naviazaní na svoju rodinu a radi sa hrajú s deťmi. Na rozdiel od iných plemien, ktoré nemajú príliš v obľube pohyb, papilón miluje aktívnu hru. Buď opatrný, akým spôsobom ich zoznamuješ s inými zvieratami. Tak ako radi trávia čas so svojimi majiteľmi, nie sú vždy nadšení zo spoločnosti iných domácich zvierat.

SergVG/pixabay.com

Gavalieršpaniel Kráľ Karol

Toto plemeno je pomenované podľa kráľovskej rodiny a rozhodne si tento titul zaslúži. Má celý rad vlastností, ktoré z neho robia skvelého domáceho miláčika pre rôznych majiteľov vrátane seniorov a tých, ktorí potrebujú terapeutického psa. Sú atletickí, ale jemní a zároveň veľmi temperamentní, prispôsobiví a inteligentní.

Alexas_Fotos/pixabay.com

Basenji

Basenji síce nie je veľmi rozšíreným plemenom, ale určite by si ho mal/a zvážiť, ak dlho pracuješ a nemôžeš zostať doma so svojím domácim miláčikom. Toto plemeno je nielen tiché a prispôsobivé, ale aj dosť samostatné a veľmi inteligentné.

Šitzu

Má živú osobnosť a nepotrebuje veľa pohybu. Radi trávia čas doma s rodinou a stanú sa jej úžasným spoločníkom. Ich srsť môžeš nechať dlhú alebo im dopriať „šteniatkovský strih“.

Steshka Willems/pexels.com

Čivava

Možno si myslíš, že dokážu len sedieť na vankúši, ale tieto malé psy v skutočnosti dobre reagujú na výcvik. Sú mimoriadne inteligentné a majú tendenciu k nezávislosti, ale ich výrazná povaha z nich robí obľúbencov všetkých.

salofoto/pixabay.com

Leonberger

Sú veľmi inteligentné, pokojné a láskavé. Dobre sa zbližujú s rodinami aj deťmi. Vzhľadom na svoju veľkosť však vyžadujú viac priestoru, preto pri zvažovaní kúpy tohto plemena ber do úvahy svoje životné podmienky.

VirtualWolf/flickr

Mops

Na rozdiel od iných malých plemien majú mopslíci radi prírodu rovnako ako mesto. Vďaka ich prispôsobivosti akémukoľvek typu majiteľa a iným rodinným zvieratám sa s nimi ľahko žije. Majú tiež radi chválenie, takže sa im dobre darí pri výcviku.

Katrinbechtel/pixabay.com

Jemnosrstý pšeničný teriér

Ako pravý teriér je pohyblivý a sebavedomý. Toto plemeno je aj pokojné a prispôsobí sa akýmkoľvek životným podmienkam, či už na vidieku alebo v meste. Vytvára si skvelú väzbu s deťmi.

OrnaW/pixabay.com

Nemecká doga

Aj keď sú nemecké dogy pre svoj vznešený a zároveň hrozivý vzhľad dokonalými strážnymi psami, doma sú stále veľmi milé, trpezlivé a verne oddané svojim majiteľom. Fantasticky sa znášajú s deťmi a keď ich necháš osamote, budú ich strážiť pred akýmkoľvek nebezpečenstvom.

DodgersMom Photography/flickr

Americký buldog

Prvotný inštinkt pri pohľade na amerického buldoga môže spôsobiť krok dozadu. Avšak, radi sa maznajú a obdarúvajú majiteľov prejavmi lásky. Zároveň sú veľmi oddaní.

Kelly/pexels.com

Mastif

Samozrejme, mastifovia vyžadujú trochu viac priestoru, ale naozaj im vyhovuje pobyt v interiéri a maznanie s majiteľom, čo z nich robí skvelé plemeno pre mestských ľudí. Sú veľmi pokojné a dobromyseľné, dobre sa zbližujú s rôznymi ľuďmi.

Hillsemastiffs/Wikimedia Commons

Zdroj

Frederika Schallerová
Volám sa Frederika a mojím druhým menom je zvedavosť. Vyštudovala som slovenčinu a mojou vášňou je čerpanie nových informácií. Dlho mi trvalo zistiť, čo chcem v živote robiť, no nakoniec som prišla na to, ako to všetko spojiť dohromady - písaním článkov. Som milovníčka psov, cvičenia a sladkého. Keďže vzdelanie nikdy nie je na škodu, zdokonaľujem sa v marketingu.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre