4 prekvapivé fakty o lietadlách, na ktoré vás posádka nikdy neupozorní

4754

Letecká preprava je pozoruhodný a záhadný systém. Veď, čo je normálne na tom, že letíte v kovovej tube pod tlakom, rýchlosťou 750 kilometrov za hodinu a pozeráte televízor.

Kyslíkové masky vám umožnia dýchať iba na krátky čas

Flickr/Miikka H, businessinsider.com
Flickr/Miikka H, businessinsider.com

Žlté kyslíkové masky, na ktoré vás personál upozorní hneď na začiatku letu, patria neodmysliteľne k vybaveniu lietadla. Rovnako sú súčasťou každého katastrofického filmu odohrávajúceho sa v lietadle.

Zaujíma vás, čo sa stane, keď si nasadíte masku? Generátor, umiestnený nad každým sedadlom, začne produkovať kyslík. Systém dokáže dodávať kyslík maximálne 20 minút. Nemusíte sa báť. Je to dostatok času na to, aby sa lietadlo dostalo do výšky, v ktorej je už koncentrácia kyslíka vhodná na dýchanie.

Lietadlo dokáže letieť aj bez paliva

pixabay.com
pixabay.com

V auguste roku 2001 počas letu 236 leteckej spoločnosti Air Transat došlo palivo. Lietadlo letelo z Toronta do Lisabonu a na palube sa nachádzalo 301 pasažierov. V čase, keď došlo palivo, sa lietadlo nachádzalo nad Atlantickým oceánom.

Piloti okamžite reagovali a nasmerovali lietadlo na najbližšie letisko, ktorým bola portugalská vojenská základňa na Azorských ostrovoch. Za bezpečné pristátie mohla šikovnosť pilotov a malá núdzová veterná turbína (ram air turbine – RAT). Turbína vytvára elektrickú energiu z prúdu vzduchu a zabezpečuje fungovanie kontrolného panela v lietadle.

Napriek tomu, že samotný systém nedokáže dodať energiu lietadlu, poskytuje pilotovi dostatok informácií na to, aby dokázal s lietadlom manévrovať. Let 236 síce tvrdo pristál, ale všetci pasažieri let prežili.

Dvere na toalete nemôžu byť skutočne zamknuté

Flickr/kafka4prez, businessinsider.com
Flickr/kafka4prez, businessinsider.com

Ak z akéhokoľvek dôvodu potrebujete navštíviť toalety v lietadle, mali by ste vedieť, že ak sa aj zamknete, dvere môžu byť aj zvonku za pár sekúnd otvorené. Ak má posádka podozrenie, že pasažier vykonáva na toalete niečo, čo nie je dovolené, rýchlo si to vie preveriť.

Niektoré lietadlá sú vybavené skrinkou na prepravu mŕtvoly

pixabay.com
pixabay.com

Každý rok aerolinky prepravia bilióny cestujúcich. Pri tomto počte je logické, že niektorí pasažieri zomrú počas letu. Napriek tomu, že v takomto prípade sa posádka snaží, čo najskôr pristáť, niekedy to nie je možné. Práve z tohto dôvodu niektoré letecké spoločnosti v lietadlách zabudovali priestor na uskladnenie tela. Ak takúto skrinku lietadlo nemá, telo je umiestnené na voľných miestach v prvej triede. Ak nie je voľno, telo zakryjú a ostane pripútané na mieste.

zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre