5 unikátnych miest, ktoré navštívte skôr ako navždy zmiznú

2172

O nepriaznivom vplyve človeka na prírodu sa hovorí neustále. Čoraz častejšie počúvame varovania vedcov pred hroziacimi prírodnými katastrofami. Niektoré sú bližšie ako by sme si vedeli predstaviť.

Galapágy

Zostávajúci čas : neurčitý
Hrozba: zánik ekosystému

pixabay.com
pixabay.com

Ostrovy sa nachádzajú viac ako 900 kilometrov od Ekvádoru a sú domovom viac ako 9000 druhov živočíchov. Tri štvrtiny plazov a vtákov žijú iba na týchto ostrovoch. Za posledné roky na ostrove pribudlo turistov o viac ako 12%. Práve turizmus, pribúdajúce hotely a cesty ohrozujú prírodu a život na ostrove. Už dnes vedci varujú Galapágy pred stratou unikátneho ekosystému.

Maldivy

Zostávajúci čas: menej ako 100 rokov
Hrozba: zaplavenie

pixabay.com
pixabay.com

Viac ako 80% z 1200 ostrovov sa nachádza v nadmorskej výške menej ako jeden meter. Ak bude hladina mora stúpať doterajším tempom, za sto rokov budú ostrovy neobývateľné. Prezident v roku 2008 dokonca začal hovoriť o kupovaní nového územia pre obyvateľov.

Veľký korálový útes

Žostávajúci čas: menej ako 100 rokov
Hrozba: vymiznutie korálov

pixabay.com
pixabay.com

Zvyšujúca sa teplota oceánu, rastúce znečistenie a prekysľovanie mora zabíjajú korálové útesy. Do roku 2030 zmizne viac ako 60% korálov. Ľudstvo tak príde o prírodnú krásu, ktorá vznikala viac ako 8000 rokov a je rozlohou väčšia ako Holandsko, Švajčiarsko a Veľká Británia dokopy.

Benátky

Zostávajúci čas: menej ako 70 rokov
Hrozba: zatopenie

pixabay.com

Benátky už roky pomaly zaplavuje more. Mesto klesá pôribližne o 1 – 1,5 milimetra za rok a súčasne hladina mora stúpa o 4 – 6 milimetrov za rok. Pri aktuálnom vývoji bude mesto pravdepodobne ťažko obývateľné už za 70 rokov. Napríklad námestie Sv. Marka bolo do roku 1900 zaplavené menej ako desaťkrát. Za posledných sto rokov už ďalších päťdesiatkrát.

Mŕtve more

Zostávajúci čas: menej ako 50 rokov
Hrozba: vyschnutie

pixabay.com
pixabay.com

Za posledných štyridsať rokov sa Mŕtve more zmenšilo o jednu tretinu. Reštaurácie a rezorty, ktoré boli vybudované v minulosti pri mori, sú momentálne približne kilometer od pobrežia. Jediným zdrojom vody v mori je rieka Jordán, ktorá vysychá z dôvodu nadmerného čerpania vody okolitými štátmi. Toto unikátne more, ktoré je desaťkrát slanšie ako oceán, tak pravdepodobne počas najbližších 50 rokov úplne vyschne.

zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre