5 zaujímavostí o Oktoberfeste, ktoré ste pravdepodobne nevedeli

1514

Mníchovský festival Oktoberfest je jedným z najznámejších festivalov v Európe. Zvyčajne trvá šestnásť dní a končí v prvú októbrovú nedeľu. Každoročne usporiadatelia vytvoria viac ako 100 000 miest na sedenie a počas festivalu sa vypije viac ako 30 % ročnej produkcie piva z mníchovských pivovarov. Okrem všeobecných faktov o festivale existujú aj menej známe skutočnosti, ktoré sa týkajú festivalu. Tu je päť najzaujímavejších.

James Almond, momondo.com
James Almond, momondo.com

Pôvodne nešlo o festival piva

Napriek tomu, že vo všeobecnosti je festival považovaný za oslavu piva, nie je tomu tak. Pre miestnych obyvateľov to nie je iba festival piva, je to oslava výročia svadby medzi bavorským korunným princom Ľudovítom a jeho manželkou princeznou Terezou z rodu Sachsen-Hildburghausen. Prvý krát sa ľudová slávnosť konala 12. októbra 1810 pri príležitosti výročia sobáša a bolo podávané pivo zadarmo. Oslavy trvali približne päť dní a boli ukončené konskými dostihmi. Dnes festival trvá viac ako dva týždne a z dôvodu lepšieho počasia začína už v septembri.

Polybert49, momondo.com
Polybert49, momondo.com

Na festivale sa nepodáva „pivo“

Ďalší fakt, ktorý mnohých návštevníkov uvedie do pomykova. Nebojte sa, pivo sa podáva ale nevolá sa pivo ale Oktoberfestbier. Pivo, ktoré nájdete v približne trinástich obrovských stanoch, vyrába šesť mníchovských pivovarov. Pivá sú unikátne a mnohé nesú aj výnimočné názvy. Nepýtajte si pivo. Nazývajte ich správne, aby ste neurazili miestnych výrobcov.

Kancelária srát a nálezov je truhlica s pokladom

Prirodzene pri veľkých podujatiach, na ktorých sa popíja alkohol, nie je ťažké niečo stratiť. V roku 2003 boli straty na nálezy skutočne výnimočné. Okrem 1056 pasov, 520 peňaženiek, 320 mobilov, 300 tašiek a ruksakov a 50 fotoaparátov sa našli aj dve svadobné obrúčky, načúvací prístroj, umelé zuby a náhrobný kameň v tvare ceruzky. Jeden nešťastník zháňal stratených 50 000 eur.

PFNKIS, momondo.com
PFNKIS, momondo.com

Paris Hillton má zakázaný vstup na festival

Dedička siete luxusných hotelov sa v roku 2006 obliekla do tradičného odevu dirndl, ktorý je typický pre Októberfest. Takto robila reklamu vínu v plechovkách bez toho, aby predtým celú situáciu odkomunikovala s organizátormi Októberfestu. Potom ako sa takto odetá a opitá objavila na verejnosti, jej organizačný výbor zakázal vstup na festival.

Thomas Sauzedde - idirectori, momondo.com
Thomas Sauzedde – idirectori, momondo.com

Bez súhlasu – žiadne pitie

Od roku 1950 môže festival začať až po oficiálnom súhlase, ktorý dáva úradujúci starosta Mníchova. Otvorí prvý barel piva a prehlási ‘O’ zapft is’, čo v preklade znamená „je narazené“.

zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Patrik
28. septembra 2016 16:58

Zaujímavé, mimochodom mate tam vtipný preklep – kancelária srát a nálezov ?, opravte si to, aby nejaká „dobrá duša“ nemala zase tie „milé“ komentáre ?