7 najzvláštnejších prírodných úkazov (2. časť)

3002

Skrytá pláž, Mexiko

Miesto, ktoré by mohlo byť snom každého dovolenkára – pláž ukrytá pred zrakom ľudí, dostatok tieňa i slnka a priezračná voda. A takéto miesto naozaj existuje. Pláž Playa Del Amor známejšia ako „Skrytá pláž” sa nachádza na jednom z ostrovov Marieta na pobreží Mexika.

Za vznikom pláže sú bohužiaľ zbrane, konkrétne výbuch bomby. Na začiatku 20. storočia začalo Mexiko testovať bomby na neosídlených ostrovoch Marieta. Na mieste ostala veľká prepadlina, ktorá sa časom naplnila vodou a pieskom.

V preklade znamená Playa Del Amor Pláž milencov. Z vonku je neviditeľná a prístup k nej vedie len cez 24 metrov dlhý tunel, ktorý spája pláž s oceánom.

Credit: Justin Lewis/Getty, bbc.com
Credit: Justin Lewis/Getty, bbc.com

Ružové jazero Hillier, Austrália

V západnej Austrálii nájdete jazerá, ktorých farba nápadne pripomína ružovú farbu známych žuvačiek. Okolitý zelený lesný porast a tmavomodrý oceán ešte viac vyzdvihujú výnimočnú farbu jazier.

Najznámejšie je jazero Hilier. Na dĺžku merá viac ako 600 metrov a obklopuje ho tenký pás pieskovej pláže. Teórii, prečo je jazero ružové je nespočetne veľa, ale žiadna z nich nie je schopná stopercentne vysvetliť pôvod ružovej farby.

Môžete si vybrať, či chcete jazero vidieť v jeho celej kráse z vtáčej perspektívy alebo si pôjdete do neho zaplávať. Jazero je extrémne slané. Budete na ňom plávať ako korková zátka.

Credit: Liqeni Hillier/Wikipedia, bbc.com
Credit: Liqeni Hillier/Wikipedia, bbc.com

Rozprávkové kruhy, Namíbia

V Namíbijskej púšti sa nachádza ďalší úchvatný prírodný úkaz, na rozľahlej púšti sa objavujú milióny kruhových škvŕn. Pripomínajú koberec, ktorý napadli obrovské mole. Kruhy v piesku majú v priemere od 2 do 15 metrov. Aj v tomto prípade sa príroda zahrala s vedcami a tí dodnes nevedia povedať, prečo fľaky vznikajú. Niektorí sa domnievajú, že za to môžu toxické rastliny, iní tvrdia, že za ich vznikom sú rádioaktívne zložky v pôde.

Miestni obyvatelia veria, že rozprávkové kruhy nie sú ničím iným ako dielom samotných bohov.

Credit: robertharding/Alamy, bbc.com
Credit: robertharding/Alamy, bbc.com

zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre