7 úchvatných európskych hradov a zámkov. Pozrite si kus nádhernej histórie.

491

Milovníci histórie, najmä týkajúcej sa hradov a zámkov, zbystrite pozornosť. Európa je plná týchto nádherných monumentálnych stavieb, ktoré si zaslúžia oveľa väčšiu pozornosť. Extravagantnosť kráľovských rodín v kombinácii s ich eleganciou im dodáva pôvab. Tvrdé bitky, vojenské obliehania a stratégie im zase pridávajú na vážnosti. Pretrvali po mnoho rokov, a tak sa stali dokonalou pripomienkové časov minulých. 

Je dôležité si povedať, že každý hrad či zámok je originálny. Je tu ale jedna vec, ktorú majú absolútne všetky spoločnú. Je to ich krása, ktorá láka turistov z celého sveta. Predstavme si zopár z nich. 

Zámok Neuschwanstein

Zdroj: wikimedia common

Zámok bol postavený na popud bavorského kráľa Ľudovíta II. (prezývali ho aj ako rozprávkový kráľ – miloval fantazijný svet a v takom duchu sa nesie aj zámok), pomerne nedávno – v 19.tom storočí. Ak ho budete chcieť navštíviť musíte sa vydať na juh Nemecka – sídli neďaleko mesta Füssen. Ľudovít II. ho dal postaviť z vlastných financií, aby mu, prirodzene, slúžil ako osobná rezidencia. Po jeho smrti sa ale stal prístupným aj pre verejnosť a ročne ho navštívi viac ako milión ľudí.

Názov Neuschwanstein znamená v preklade „nový labutí domov“. Pri jeho vymýšľaní sa autor inšpiroval operou kráľovho obľúbeného autora Richarda Wagnera. Lohengrin bol jednou z hlavných postáv rovnomenného diela. Predstavuje osobu rytiera s labuťou, ktorého tento panovník tak veľmi zbožňoval.

Hrad Hohenzollern

Zdroj: wikimedia common

Postavili ho v 11. storočí a od začiatku slúžil ako dedičné sídlo rodu Hohenzollernovcov. Nachádza sa na vrchole kopca Hohenzollern. V 14. storočí bol však zničený a na jeho mieste bol vystavaný nový mohutnejší hrad.

V súčasnosti patrí medzi významné kultúrne pamiatky Nemecka a nachádza sa v ňom aj koruna nemeckých cisárov. 

Hrad je preslávený povesťou o Bielej pani, z ktorého príbehu jednoducho mrazí. Všetko to začalo, keď sa lord a grófka do seba vášnivo zamilovali a svoju lásku chceli spečatiť aj sobášom. V sladkej romanci im podľa lorda bránila len jedna vec, a to, ako povedal grófke, štyri páry očí – tu si grófka spomenula na dve svoje deti z predchádzajúceho manželstva, ktoré zabila. On mal však na mysli jej rodičov. 

Schwerinský zámok

Zdroj: wikimedia common

Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1018. V blízkosti sa nachádza aj Schwerinské jazero, ktoré má rozlohu 60 kilometrov štvorcových a tým pádom je najväčším zo siedmich miestnych jazier. V 12. storočí bol zámok vypálený, takže znovu postavený bol až v polovici 19. storočia v románskom štýle. 

Zámok Schwerin dnes právom patrí na zoznam architektonických skvostov Európy. Nájsť tu môžete unikátne múzeum. Zámek obklopuje nádherný park spolu s luxusnou reštauráciou.

Hrad Peleš 

Zdroj: wikimedia common

Hlavnou inšpiráciou pre postavenie hradu Peleš boli malé alpské vily, ktoré sa Karolovi I. náramne páčili. Aj kvôli tomu mala byť pôvodne skromná stavba, ktorá sa však nakoniec úplne vymkla pôvodným plánom. Nakoniec to ale dobre dopadlo a tvorí pomerne pekný kontrast s okolitým parkom a lesom. Obsahuje prepychové vybavenie v rôznych štýloch, ktorým dominuje najmä nemecká a talianska renesancia.

Rumunská šľachta, ktorá tu žila sa ako prvá pochválila centrálnym kúrením, ktoré bolo inštalované do všetkých miestností. Ďalším netradičným prvkom je kráľovské divadlo, ktoré sa však v roku 1906 premenilo na veľkú kinosálu. Práve na tomto mieste premietli členom kráľovskej rodiny prvý film v Rumunsku.

Zámok Chambord

Zdroj: wikimedia common

Tento renesančný zámok, situovaný štrnásť kilometrov od mesta Blois, postavili v 16. storočí. Má 440 miestností a patrí k najznámejším zámkom vo Francúzsku. Podľa historických záznamov sa na jeho výstavbe podieľalo viac ako 1800 stavbárov. Okolitý park „Parc de Chambord“ bol vyhlásený za národnú rezerváciu zvierat.

Zaujímavosťou je, že v tomto zámku boli počas druhej svetovej vojny uložené obrazy zo svetoznámej galérie Louvre.

Zámok Chenonceau

Zdroj: wikimedia common

Tento zámok v priebehu stáročí vlastnilo šesť žien, a preto sa niekedy nazýva aj zámok šiestich žien. Nachádza sa pri rieke Cher, 240 kilometrov na juhozápad od Paríža.

Dnes ho vlastní rodina Mernierovcov, ktorí si v 19. storočí založili čokoládovňu „Chocolat Mernier“.

Hrad Lichtenstein 

Zdroj: wikimedia common

Ide o neogotický zámok a ako aj zo samotného názvu vyplýva, postavili ho zo svetlého kameňa.

Nachádza sa na útese blízko nemeckej dediny Honau. Dnes je otvorený pre verejnosť a návštevníci tu nájdu aj zbierku historického brnenia a zbraní. Zaujímavosťou je, že hrad bol využitý aj pri natáčaní filmovej verzie Troch mušketierov v roku 1993 (napr. Aramisa tam hral Charlie Sheen a d’Artagnana Chris O’Donnell). 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre