7 zaujímavých faktov o Rio de Janeiro

5521

Mesto je pomenované podľa rieky, ktorá neexistuje

Legenda hovorí, že za názvom sú portugalskí moreplavci. Keď v januári roku 1502 priplávali k známemu zálivu považovali ho za ústie rieky. Územie nazvali  Rio de Janeiro, čo v preklade znamená „januárová rieka”.

Street art je legálnym umením

Celé mesto je pre street art umelcov jedným obrovským plátnom. Jedinou podmienkou je oficiálne povolenie k tvorbe pre umelca.

pixabay.com
pixabay.com

V Riu sa konal najväčší futbalový zápas na svete…

V roku 1950 sa vo finále majstrovstiev sveta stretla Brazília a Uruguaj. Zápas sa zapísal do histórie ako zápas s najvyššou návštevnosťou. Oficiálne sa na štadióne Maracanã T stretlo 173 850 divákov. Neoficiálne ich bolo ešte viac. Zápas bol národnou tragédiou pre Brazíliu, prehrali 1:2.

.. a najväčší hudobný koncert

Na pláži Copacabana v roku 1994 odohral koncert Rod Stewart. Zúčastnilo sa ho približne tri a pol milióna fanúšikov.

pixabay.com
pixabay.com

V minulosti bolo Rio hlavným mestom Portugalska

Počas napoleonských vojenských ťažení bol kráľovský dvor Portugalska nútený opustiť krajinu a usídlil sa v Riu. Mesto sa tak stalo hlavným mestom ríše od roku 1815 do roku 1822.

Sochu Ježiša Krista nad Riom pravidelne zasahuje blesk

Táto ikonická socha týčiaca sa nad mestom je často zasahovaná počas búrok bleskom. Väčšinou sa jej nič nestane ale v roku 2014 podobizeň Ježiša prišla o palec.

Mesto sa objavuje aj na brazílskej vlajke

Hviezdy na brazílskej vlajke predstavujú oblohu nad Riom v noci 15. novembra 1889, kedy bola vyhlásená nezávislosť Brazílie.

zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre