9 spôsobov ako užitočne využiť kávové usadeniny v domácnosti!

932

O účinkoch kávy, jej výhodách i nevýhodách sme vám už viackrát písali. Avšak, dnes sa zameriame na kávu z trochu iného uhľa pohľadu. Pozrieme sa na jej využitie v domácností, ktoré je skutočne bohaté a uvidíte aké  neoceniteľné účinky má kávová usadenina vo viacerých smeroch.

Prirodzený repelent

1 62

Káva obsahuje diterpény, ktoré môžu byť pre hmyz toxické. Preto môžete použiť kávové zrnká na odpudenie komárov, ovocných mušiek, chrobákov a iných škodcov. Jednoducho posypte priestor, ktorý uznáte za vhodný alebo postavte šálku kávy tam, kde nechcete hmyz. Viete takto ochrániť aj úrodu pred slimákmi.

Rezané kvety vydržia dlhšie

2 60

Ak chcete, aby vaše kvety zostali svieže trochu dlhšie, môžete skúsiť naliať uvarenú kávu do vázy, v ktorej sú rezané kvety. Priaznivý účinok na rastliny má pravdepodobne kvôli dusíku, horčíku a draslíku, ktoré sa nachádzajú v nej nachádzajú.

Mäso s kávou

3 49

Kyselina v káve môže pomôcť vytvoriť jemnejšiu textúru mäsa a môže dokonca zdôrazniť jeho chuť. Iba 2 hodiny pred varením posypte mäso trochou kávy. Po uvarení bude zvonku príjemne chrumkavé.

Navoňajte koberec

View this post on Instagram

Did you know that you can use coffee grounds to remove odors from carpet? After an accident this weekend, I had to clean an area in my living room. I first used a mixture of 1 tsp of Dawn dish soap, 1 tsp of baking soda and about a cup of hydrogen peroxide. I mixed this really well in a mason jar then poured over the area. I let it soak for a few hours then I blotted the moisture with a rag. I covered the area with dry baking soda over night and vacuumed that up in the morning. Once the carpet was totally dry, I poured a cup of coffee grounds to help pull out any extra odor. #carpetcleaning #bakingsoda #cleaninghacks #goodbyeodors #coffee #fresh #freshscent #coffeegrounds #canigetabreak #sundayfunday

A post shared by @ accordingtojulie on

Vedeli ste, že na odstránenie zápachov z koberca môžete použiť kávové usadeniny? Večer posypte koberec kávou a jednoducho ju nechajte pôsobiť do rána. Káva si už urobí svoju prácu. Ráno už len vysypanú kávu povysávajte.

Čistenie hrncov a panvíc

5 43

Vďaka štruktúre je kávová usadenina skvelá na čistenie inak ťažko čistiteľných hrncov či panvíc. Naneste si ju na špongiu namiesto čistiaceho prostriedku a uvidíte ten účinok.

Čistenie krbu

6 38

Čistenie krbu môže byť veľmi špinavé, pretože popol dokáže narobiť neplechu. Aj tomu však môže zabrániť káva. Jednoducho stlačí popol dole, preto nebude lietať všade naokolo a vy tak ľahko vyčistíte krb bez kýchania či kašľania.

Posypovač

7 32

Ak bývate na mieste s chladnými podmienkami alebo sa chcete pripraviť na zimu, tak je na čase zvážiť zbieranie kávových usadenín. Je to vynikajúca náhrada za soľ, pretože kávové usadeniny sú šetrnejšie k životnému prostrediu a nespôsobujú v tomto smere žiadne škody. Káva tiež veľmi účinne zabraňuje kĺzaniu na klzkom ľade.

Nautralizuje zápach

8 27

Káva obsahuje dusík, ktorý pomáha zbaviť sa zápachov. Prenosné osviežovače vzduchu môžete vyrobiť zo starých ponožiek alebo vreckoviek a dať ich do obuvi či napríklad tašky, ktorú nosíte do posilovni. Môžete si tiež dať kávu v šálke do chladničky, aby absorbovala pach z aromatických potravín či tých po záruke.

Kávová plastelína

Čo budete potrebovať:

1 šálku kávy,
2 šálky múky,
1 šálku soli,
4 polievkovú lyžicu oleja,
1 šálku horúcej vody.

Ako na to:

Múku, kávu a soľ zmiešajte, pridajte do oleja a miešajte až dovtedy, kým nie je zmes rovnomerná. Postupne pridávajte vodu, až kým nedosiahnete správnu konzistenciu cesta. A plastelína je hotová.

 

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.