99% Svetovej vody je nepoužiteľných: Závislosť od vody je ale kritická

321

Voda je základnou zložkou života na Zemi, pokrývajúcou približne 71% povrchu našej planéty. Aj keď sa zdá, že jej máme dostatok, iba malá časť je skutočne využitelná pre ľudí.

Zdroj Matt Hardy

Z celkového množstva vody na Zemi je iba približne 2,5% sladkej. Z tejto už malej časti je väčšina zablokovaná v ľadovcoch a podzemných rezervoároch, čo znamená, že menej ako 1% svetovej vody je prístupné pre ľudské potreby ako pitná voda. Toto malé množstvo vody je nevyhnutné na prežitie všetkých ľudí a nespočetných druhov na Zemi.

Naša závislosť od tejto vzácnej vody je kritická, pričom každodenné činnosti, od pitia až po poľnohospodárstvo, závisia na tejto tenkej vrstve životodarnej tekutiny. Výzvy spojené s udržateľným hospodárením a ochranou tohto neoceniteľného zdroja sú väčšie než kedykoľvek predtým. S rastúcou svetovou populáciou a klimatickými zmenami je potrebné zvýšiť povedomie o efektívnom využívaní a ochrane našej pitnej vody, aby sme zabezpečili jej dostupnosť aj pre budúce generácie.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre