Aj vaša domácnosť môže byť zelená. Ukážeme vám, ako na to

348

Stále viac ľudí sa snaží správať ekologicky. Patríte k nim aj vy? Potom by ste mali vedieť, že zelenú domácnosť môžete dosiahnuť aj za pomoci ekologických spotrebičov

 

pexels andrea piacquadio 3771060

Aké sú to ekologické spotrebiče?

 

Medzi elektrospotrebiče, ktoré spotrebujú najviac elektrickej energie v domácnosti, patria najmä chladnička, mraznička, práčka a umývačka riadu. Chladničke pritom v tomto nelichotivom rebríčku patrí jednoznačné prvenstvo. Vedeli ste, že toto zariadenie zodpovedá až za 20 % celkových nákladov za elektrinu?

 

Ekologické spotrebiče sú šetrné k životnému prostrediu i k nákladom domácnosti. Sú predovšetkým energeticky úsporné. Súčasné elektrospotrebiče spotrebujú o približne 60 % energie menej ako napríklad 10-ročný spotrebič. Preto sa vo väčšine prípadov oplatí investovať do nového spotrebiča aj v prípade, ak ten starý ešte funguje.

 

 

Prečo investovať do nového spotrebiča?

 

1. Ušetríte. Nákup nového elektrospotrebiča vyjde často aj na stovky eur. Myslite však na to, že kúpa úsporných elektrospotrebičov vám zároveň dokáže stovky eur ročne aj ušetriť, keďže ich prevádzka je oveľa menej nákladná.

 

2. Šetríte prírodu. Nové elektrospotrebiče sú zároveň ekologické. Šetria energiu, vodu, a teda prírodu celkovo.

 

3. Získate nové funkcie. Nielen televízory, ale aj ostatné elektrospotrebiče získavajú v priebehu času od výrobcov nové smart funkcie, ktoré vám uľahčia život. Nové spotrebiče sú navyše tiché a hlavne bezpečné. A v neposlednom rade sú aj dizajnovo prívetivejšie a modernejšie.

Náš tip: Nové spotrebiče môžete kúpiť s výraznou zľavou, ak využijete . Prezrite si napríklad ponuku internetových obchodov Alza.sk a Hej.sk a využite pri nákupe  alebo . Výhodné nákupy sa predsa vždy hodia a každé ušetrené euro poteší, no nie?

 

A čo by ste si mali pri výbere nového elektrospotrebiča všímať?

 

Energetické štítky

 

Energetické štítky uvádzajú kategóriu energetickej náročnosti, ktorá vyjadruje, ako hospodárne výrobok využíva spotrebovávanú energiu. Označuje sa veľkým písmenom od A-G, avšak v súčasnosti už prakticky nenájdete v obchodoch spotrebič nižšej kategórie ako A alebo B. Pri chladničkách a mrazničkách sú dokonca zavedené dve kategórie pre najúspornejšie výrobky A+ a A++.

 

Okrem toho na štítku nájdete aj spotrebu energie za určité obdobie alebo za určitý cyklus a ďalšie údaje podľa typu produktu. Týmito štítkami musia byť povinne označené chladničky, mrazničky, elektrické sporáky, automatické práčky či umývačky riadu.

 

Ekologická likvidácia starých spotrebičov

 

Keď už ste sa rozhodli vymeniť starý spotrebič za nový, myslite aj na ekologickú likvidáciu. Existuje viacero spôsobov. Tou najpohodlnejšou cestou je, ak starý spotrebič odovzdáte v predajni pri kúpe nového elektrospotrebiča. Predajne sú dokonca povinné takýto starý spotrebič od vás odobrať.  Odvoz starého spotrebiča si dohodnete priamo pri nákupe v danej predajni. Ďalšími možnosťami sú odovzdanie starého spotrebiča na zbernom dvore vo vašom meste či mobilný zber elektroodpadu.

 

A ešte malá rada na záver: Na to, koľko energie spotrebič potrebuje, vplýva samozrejme nielen jeho energetická náročnosť, ale aj to, ako s ním zaobchádzate. Šetrite teda energiu aj pri ich používaní. Umývačku riadu zapínajte až vtedy, keď je úplne naplnená, to isté platí aj pri práčke.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.