Aj Zem prispieva ku globálnemu otepľovaniu

448
soil fotografia
Autor: Pexels – https://pixabay.com/en/users/Pexels-2286921/

Keď sa pôda nahreje, vylučuje viac CO2, čo samozrejme prispieva k zmene podnebia. Doteraz sme si mysleli, že príčinou tohto efektu boli malé živočíchy a iné mikroorganizmy žijúce v pôde, ktoré pri teplejších podmienkach viac jedia a dýchajú. Nový výskum však tento postup vyvrátil.

Je to práve naopak. Pri vyšších teplotách živočíchy v pôde jedia menej ako obvykle. Vedci tvrdia, že pre lepšie predvídanie zmien podnebia je potrebné tomuto biologickému procesu porozumieť.

Faktom je, že klíma na celom svete sa mení najmä kvôli spaľovaniu fosílnych palív. Dôsledkom je vylučovanie veľkého množstva CO2 do zemskej atmosféry. Hlavným vinníkom sme určite my, ľudia, no čo ak v tom nie sme sami?

Zem istým spôsobom prispieva k zmene podnebia tiež. Globálne otepľovanie spôsobuje zmeny v prirodzenom cykle uhlíka. Na Zemi sa uhlík neustále mení z pevných častíc na plynné (CO2) a naopak. Vyššie teploty podporujú premeny týchto pevných častíc. Takto sa presúvame späť k zemine, kde sú tieto častice uložené. Vďaka otepľovaniu sa teda do ovzdušia vylučuje zo zeme ešte viac CO2.

ZDROJ

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre