Ak míňate peniaze na tieto veci, budete pravdepodobne nešťastný a povrchný človek hovoria odborníci

5655

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je 4-11.png

Vedci skúmali, ako by ľudia mohli alokovať svoje peniaze tak, aby boli šťastnejší. Predpokladali, že míňanie peňazí na hmotné statky zvýši šťastie, pretože materiálne veci vydržia dlhšie. Dvadsaťročná štúdia Dr. Thomasa Gilovicha, profesora psychológie na Cornellovej univerzite, ukázala, že opak je pravdou.

,,Jedným z najväčších nepriateľov šťastia je adaptácia „, hovorí Dr. Gilovich. Nové veci sú pre nás spočiatku vzrušujúce, ale potom sa im prispôsobíme. Psychológovia tomu hovoria „hedonická adaptácia“. Inými slovami, nadšenie z nového auta, iPhonu alebo nábytkovej súpravy rýchlo ustúpi do pozadia, keď sa stanú súčasťou nášho každodenného života. Zážitky ako cestovanie, návšteva umeleckej výstavy alebo vyskúšanie novej reštaurácie sa stávajú súčasťou našej identity, čo nám prináša väčšie uspokojenie.

Jedna štúdia, ktorú uskutočnil Gilovich, dokonca ukázala, že ak majú ľudia skúsenosť, o ktorej hovoria, že negatívne ovplyvnila ich šťastie,  ich hodnotenie tejto skúsenosti sa zvýši. Gilovich to pripisuje skutočnosti, že niečo, čo mohlo byť v minulosti stresujúce alebo desivé, sa môže stať zábavnou príhodou, ktorú si budú môcť vyrozprávať na večierku, alebo sa na ňu budú pozerať ako na neoceniteľnú skúsenosť, ktorá buduje charakter.

 

zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre