Ako vybrať umývadlo do kúpeľne – Na výber sú zápustné ale aj samostojace na piedestále, môžete si vybrať so skrinkou ale aj bez ako sa v tom vyznať?

843

Výber umývadla do kúpeľne sa javí ako veľmi jednoduchá záležitosť. No v skutočnosti to nemusí byť vždy tak. Kúpou správneho umývadla môžete vniesť do vašej kúpeľne zmenu, z ktorej budete vy sami veľmi milo prekvapení.

Na trhu je k dispozícii mnoho umývadiel do kúpeľne. Pozrime sa na parametre, ktoré by ste pri kúpe nového umývadla.

umyvadlo do kúpeľne
Ako vybrať to najlepšie umývadlo? Existuje mnoho druhov: zápustné, samostojace, vstavané so skrinkou aj bez skrinky

Určite si svoj štýl

Aj táto najmenšia izba v dome, ktorou je kúpeľňa, môže vyjadriť váš štýl. Vyberiete si tradičný štýl umývadla, umývadlo s dobovým podstavcom, elegantné sklenené umývadlo alebo drevené umývadlo? Nezabudnite, že štýl umývadla by mal elegantne ladiť s vašimi doplnkami, ktoré máte v kúpeľni.

 

Vyberte si upevnenie umývadla

Čistý a elegantný vzhľad možno dosiahnuť integrovaným umývadlom s pevným povrchom. Elegantný vzhľad dodá aj umývadlo inštalované pod pracovnou doskou, vďaka čomu je jeho čistenie veľmi jednoduché. Umývadlo nainštalované nad pracovnou doskou predstavuje najjednoduchší štýl umývadla, ktorý si dokážete nainštalovať aj sami. Tradičný štýl umývadla má umývadlovú misu umiestnenú na podstavci alebo stojane.

 

Vyberte si svoj materiál – Liatina, smalt ale aj drevo

Umývadlo v kúpeľni je najčastejšie vyrobené z bieleho porcelánu. K dispozícii sú umývadla hotové, alebo aj na zákazku vyrobené pracovné dosky ako aj umývadlá tak, aby čo najviac ladili s vašim priestorom.

K dispozícii sú aj liatinové smaltované umývadlá, ktoré môžu byť sfarbené tak, aby vyhovovali celkovej dekorácii v kúpeľni. Tieto umývadla vydržia dlho a sú odolné proti lámaniu. Sklo, kameň a kov je možné tvarovať a modelovať do rôznych veľkostí a tvaru, a vytvoriť tak akúsi „drámu“ v kúpeľni. Drevené umývadla sú najnovšou, avšak aj najdrahšou dostupnou voľbou.

 

Zmerajte si priestor

Existuje veľa možností týkajúcich sa veľkosti umývadla. Dôležité je, aby ste si stanovili, s akou veľkou plochou na umývadlo môžete vo vašej kúpeľni počítať.

 

Porozprávajte sa s profesionálom

Nie je nič lepšie ako poradiť sa s odborníkom, návrhárom kúpeľní alebo zamestnancom centra, kde sa predávajú umývadlá do kúpeľne, ktorý vám poradí a povie o výhodách a nevýhodách jednotlivých typov umývadiel. Profesionáli vám vedia najlepšie poradiť a nasmerovať vás k tomu, čo by sa pre váš priestor hodilo najviac v štýle a rozpočte, ktorý ste si určili.

 

Zvážte možnosti úložného priestoru – Malé či veľké umývadlo?

Výhodou každej kúpeľne je miesto, kde si môžete uložiť uteráky, šampón a podobne. Umývadlo s úložnou skrinkou je skvelým riešením, keď potrebujete extra úložný priestor. Na druhej strane, ak je vaša kúpeľňa veľmi malá, môžete zvoliť klasické umývadlo na podstavci. Takéto umývadla dotvárajú podlahový priestor.

Zvážte finančné možnosti – Lacné či drahé umývadlo?

Tak ako pri každom nákupe je potrebné dostatočne zvážiť finančné možnosti. Dizajnové a najnovšie trendy umývadla samozrejme stoja viac. Cena umývadla do kúpeľne závisí aj od materiálu a celkového prevedenia. Musíte si ujasniť aké percento vášho rozpočtu na novú kúpeľnu chcete investovať práve do umývadla alebo či si radšej odložíte niečo bokom napríklad na doplnky. Určite neinvestujte celý váš rozpočet niečo vám predsa musí ostať aj na koberec, ktorý budete mať v kúpeľni :) ,

 

Typy umývadiel a ich výhody a nevýhody

Ak ste si už usporiadali vaše možnosti, poďme si predstaviť aké druhy umývadiel do kúpeľne existujú. Spolu s každým typom vám prezradíme aj pre aký druh kúpeľne sa hodí daný typ umývadla . Na základe preferencií si viete vybrať daný typ či už so skrinkou alebo bez skrinky pod umývadlo.

 

Zápustné umývadlo do kúpeľne (zabudované zdola)

Zápustné umývadlo zabudované zdola

Pri takomto type umývadla je samotné umývadlo umiestnené pod doskou, pričom jeho okraj je pripevnený k spodnej strane dosky.

Plusy: Takýto druh umývadla vytvára plynulý a čistý vzhľad, keďže je ho vidieť menej. Voda sa dá jednoducho utrieť priamo z dosky do umývadla, čo znamená, že táto alternatíva je ľahko čistiteľná pre rodinné kúpeľne.

Nevýhody: Demontáž umývadla bude zvyčajne možná iba na doske s pevným povrchom, napríklad z kameňa. Nie je vhodná pre laminát z dôvodu nie celkom dobrého utesnenia proti vlhkosti. Tieto umývadla majú tiež tendenciu stáť viac ako tie, ktoré sú namontované na vrchu dosky.

Umývadlo je vhodné pre: Zaneprázdnené rodinné kúpeľne

Zápustné umývadlo do kúpeľne (zabudované zhora)

Zápustné umývadlo zabudované zhora

Väčšia časť umývadla je umiestnená pod doskou, iba jeho okraj leží na vrchnej časti dosky a je nad ňou viditeľný. Viditeľný okraj umývadla môže byť tenký alebo robustný v závislosti od zvoleného štýlu samotného umývadla.

Plusy: Umývadla zabudované zhora sú vhodné pre väčšinu materiálov týkajúcich sa samotnej dosky, vrátane dreva a laminátu, pretože výrez je zakrytý umývadlom. Takto nehrozí riziko poškodenia vodou. Ide tiež o lacnejšiu voľbu ako zápustné umývadlo zabudované do kamennej dosky zdola, pretože si nevyžaduje leštenie okrajov samotných výrezov.

Nevýhody: Nemôžete utrieť vodu a zotrieť ju priamo do umývadla.

Umývadlo je vhodné pre: Elegantné a minimalistické kúpeľne.

Piedestálové umývadlo (Samostojace)

piedestálové umývadlo

Ak uprednostňujete jednoduché umývadlo na stenu, ale vaše odpadové potrubie vedie cez podlahu a nemožno ho zmeniť, vynikajúcou voľbou je piedestálové umývadlo.

Plusy: Podstavec pod umývadlom je umiestnený medzi spodnou časťou umývadla a podlahou čo umožňuje skryť akékoľvek potrubie. Piedestálové umývadlo je tiež veľmi estetické a dodá vašej kúpeľni klasický štýl.

Nevýhody: Žiaden úložný priestor pod umývadlom ani priestor okolo umývadla. Čistenie takéhoto umývadla môže byť trochu zložité vzhľadom na medzeru medzi stenou a zadnou časťou podstavca.

Umývadlo je vhodné pre: Dobové a tradičné kúpeľne.

Umývadlo na doske

 

Umývadlo takéhoto typu je kompletne celé umiestnené na vrchnej časti dosky, aj keď existujú niektoré modely, ktoré sú čiastočne umiestnené pod doskou.

Plusy: Na rozdiel od umývadiel, ktoré sú umiestnené nad doskou len z časti alebo vôbec, umývadlo umiestnené na doske upúta vašu pozornosť hneď a vo vašej kúpeľni bude akýmsi monumentom. Voľba takéhoto umývadla je vynikajúca, ak máte radi hlboké umývadlo, do ktorého sa zmestí dostatok vody.

Nevýhody: Kvôli samotnej výške umývadiel a spôsobu, akým sú umiestnené na doske, je potrebné starostlivo a dôkladne naplánovať výšku umiestnenia samotnej dosky a výšku skriniek pod umývadlom, aby to nebolo príliš vysoko ale ani nízko. Často to vedie aj k menšiemu úložnému priestoru pod pultom. Čistenie dna a zadnej časti umývadla môže byť tiež trochu zložité.

Umývadlo je vhodné pre: Hlavné kúpeľne a dámske toalety

Zabudované umývadlo a doska so skrinkou do kúpeľne

Zabudované umývadlo a doska so skrinkou

Veľa kúpeľňových skriniek ponúka „všetko v jednom“, teda v skrinke zabudovanú dosku a umývadlo v jednom. Pri tomto štýle je umývadlo tvarované už ako súčasť dosky a môže byť vyrobené z rôznych materiálov ako porcelán alebo akrylát.

Plusy: Zabudované umývadlo a doska sa ľahko čistia. Neexistujú žiadne ryhy alebo švy, čo prináša efektivitu a je skvelou voľbou pre rušné rodiny. Takto zabudované umývadlá sú dostupné v štandardných veľkostiach.

Nevýhody: Integrované vrchné diely sú zvyčajne navrhnuté tak, aby sa doska postupne zvažovala dole a dovnútra, aby sa tak v strede vytvorilo umývadlo. To môže viesť k tomu, že budete mať menej plochého priestoru než u iných modelov umývadiel.

Umývadlo vhodné pre: Tých, ktorí chcú kúpiť umývadlo s doskou rýchlejšie a lacnejšie.

Polozápustné umývadlo so skrinkou aj bez

 

Ak má vaša kúpeľňa obmedzený priestor, ale aj napriek tomu by ste chceli mať pod umývadlom nejaký úložný priestor, tak táto voľba je pre vás.

Plusy: Takéto umývadlo niektorými svojimi časťami prečnieva cez dosku alebo skrinku. To umožní mať plytšie skrinky a šetrí tiež podlahový priestor. Na samotnej doske je tiež dostatok priestoru. Vhodné je pre deti a ľudí s obmedzenou pohyblivosťou, pretože sa môžu dostať bližšie k umývadlu bez akýchkoľvek prekážok.

Nevýhody: Úložný priestor pod umývadlom je obmedzený. V prednej časti umývadla nie je žiadna doska, ktorá by zachytávala vodu, a tak hrozí častejšie postriekanie alebo rozliatie vody na podlahu.

Umývadlo je vhodné pre: Detské kúpeľne a úzke priestory.

Nástenné umývadlo do kúpeľne

Nástenné umývadlo

Nástenné umývadlo je pripevnené priamo k stene bez toho, aby bolo umiestnené v alebo na doske. Vytvára dobrý efekt a dodáva miestnosti minimalistický pocit.

Plusy: Nástenné umývadlo nemá pod sebou skrinky, čo na jednej strane šetrí priestor a zároveň podlahovú plochu robí viditeľnejšou a väčšou. Aby ste do svojej kúpeľne mohli umiestniť závesné umývadlo, vodovod vrátane odpadu musí byť inštalovaný vo vnútri steny.

Nevýhody: Žiaden úložný priestor pod umývadlom a nedostatok odkladacieho priestoru okolo umývadla, keďže chýba doska. Skôr, ako sa rozhodnete pre závesné umývadlo, zvážte potrebu úložného priestoru vo svojej kúpeľni a takýto typ umývadla si vyhraďte pre toaletu.

Umývadlo je vhodné pre: malé priestory.

„Washplane“ umývadlo

Umývadlo typu „washplane“ sa často nachádza v elegantných hoteloch a reštauráciách a predstavuje jednu z najjednoduchších možností umývadla. Sú štíhle, štýlové a aerodynamické.

Plusy: Zaberajú veľmi málo miesta, takže sú vhodné do veľmi malých kúpeľní, napríklad toaliet. Takéto umývadlá je možné vyrobiť zo žuly, mramoru alebo kameňa. Pod umývadlom je namontovaný malý žľab z nehrdzavejúcej ocele, ktorý zachytáva vodu pred tým, ako steká do odpadového potrubia v stene.

Nevýhody: „Washplane“ umývadlo je vhodné do toaliet, kde sa umývadlo bude používať iba na umývanie rúk, pretože je extrémne plytké a nie je navrhnuté tak, aby zadržiavalo vodu.

Umývadlo vhodné pre: toalety.

 

 

 

Užitočné zdroje:

 

Viktória Žolnová
Volám sa Viktória, vyštudovala som manažment v Prešove a v súčasnosti pracujem ako koordinátorka dobrovoľníkov pracujúcich s deťmi a mládežou. Veľmi rada čítam knihy a to najmä v angličtine, cestujem a tak spoznávam nových ľudí a rôzne kultúry. V neposlednom rade si rada vychutnám dobrú kávu, pohár vína a vypočujem kvalitnú hudbu.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre