Ako by mohol vyzerať pád do čiernej diery? NASA zverejnila desivú simuláciu

192

Ako by mohol vyzerať pád do čiernej diery? Túto otázku si položili mnohí z nás a na ktorú, dúfajme, nikto z nás nikdy nebude poznať odpoveď z priamej skúsenosti. Ak by vás to však zaujímalo, astrofyzik z NASA pripravil video, ktoré približuje, ako by to mohlo vyzerať.

Na videu pracoval astrofyzik Jeremy Schnittman z Goddardovho centra vesmírnych letov NASA. Ukazuje, ako by to mohlo vyzerať, keby niekto prešiel horizontom čiernej diery. Je to vlastne bod, z ktorého niet návratu, keď sa gravitačná sila čiernej diery stane príliš silnou na to, aby bola nádej na únik. Schnittman sa vyjadril k videu a vysvetlil, prečo sa rozhodol ho natočiť.

„Ľudia sa na to často pýtajú a simulácia týchto ťažko predstaviteľných procesov mi pomáha prepojiť matematiku relativity so skutočnými dôsledkami v reálnom vesmíre.“

Nakoniec vznikli dva scenáre, ktoré sa Schnittman rozhodol napodobniť vo svojich videách, ktoré vytvoril pomocou superpočítača NASA.

„Simuloval som dva rôzne scenáre, jeden, v ktorom kamera – náhrada za odvážneho astronauta – tesne minie horizont udalostí a vystrelí späť, a druhý, v ktorom prekročí hranicu, čím spečatí svoj osud,“ vysvetlil Schnittman.

Cmglee/wikimediacommons

Ďalej vysvetlil, do ktorého druhu čiernej diery by bolo najlepšie spadnúť: „Ak máte na výber, chcete spadnúť do supermasívnej čiernej diery. Hviezdne čierne diery, ktoré obsahujú až okolo 30 hmotností Slnka, majú oveľa menší horizont udalostí a silnejšie slapové sily, ktoré môžu roztrhnúť blížiace sa objekty skôr, ako sa dostanú k horizontu.“

Navyše aj čas by ste mohli vnímať inak, ak by ste sa dostali dostatočne blízko k čiernej diere. Pozorovateľovi by sa mohlo zdať, že ste nikdy neprekročili horizont udalostí, hoci ste ho prekročili. A ak by ste sa vydali na cestu, na ktorej by vás gravitácia vystrelila dookola, vrátili by ste sa mladší.

Avšak nerobte si veľké nádeje, bolo by to len o 36 minút.

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre