Ako Čína uniesla 6-ročného chlapca, ktorý sa doteraz nikdy nenašiel

2376

Malé nenápadné mestečko Dharamsala na úpätí Himalájí púta nevídanú pozornosť. V ktoromkoľvek ročnom období tu stretnete mnoho turistov stojacich pred Dalajlámovým chrámom. Všetci hľadia na ručne namaľovaný obrázok 6–ročného chlapca, pri ktorom je napísané: “Ukradnuté dieťa Tibetu, 11–ty Panchen Lama, Gedhun Choekyi Nyima”. Tento chlapec bol Dalajlámom oficiálne uznaný ako prevtelený Panchen Lama. Panchen Lama je druhou najvýznamnejšou duchovnou osobnosťou hneď za Dalajlámom. Už o tri dni po danom oznámení ho, aj s celou rodinou, ukradla Čínska vláda.

Zdroj: youtube.com

Najmladší politický väzeň na svete

Čínka vláda uniesla 14. mája 1995 len 6–ročného chlapca, ktorý bol uznaný samotným Dalajlámom ako prevtelený Panchen Lama. Uniesli jeho aj celú jeho rodinu. Dodnes nikto nevie, kde ich držia. Číňania dokonca dosadili na jeho miesto iného chlapca, aby plnil túto svätú funkciu. Mnohé humanitné organizácie sa ich snažia nájsť a oslobodiť, ale zatiaľ bezúspešne.

Unikátny vzťah medzi ním a Dalajlámom

Reinkarnácie tibetských lamov je stáročná tradícia. Medzi Dalajlámom a Panchen Lamom existuje jedinečný vzťah. Dalajláma je najvyšším reinkarnovaným Budhistickým duchovným vodcom. Panchen Lama je druhým najvyšším tibetským duchovným vodcom. História hovorí, že 5–ty Dalajláma označil po prvý krát titulom Panchen Lama istého opáta, Lobsang Chokyi Gyaltsen (1570-1662). Ich úlohou v živote je navzájom sa hľadať a byť si učiteľmi.

commons.wikimedia.org, CC BY-SA 3.0

Jeho predchodca záhadne zomrel

10–ty Panchen Lama bol počas celého svojho života silným obhajcom tibetskej kultúry. Kvôli petícii so 70 000 podpismi, ktorú predložil Čínskej vláde, bol ako 24–ročný uväznený na 14 rokov. Ešte pred tým mu odobrali jeho pozíciu vo vláde a verejne ponížili. Po prepustení z väzenia veľa cestoval a verejne vystupoval ako zástupca Tibeťanov. Po jednom z jeho verejných hlásaní záhadne zomrel a mnohí sa nazdávajú, že ho niekto jednoducho otrávil.

Nahradenie „falošným čínskym Panchen Lamom“

Už viac ako pól storočia Tibeťania bojujú s čínskou okupáciou. Únos Gedhun Choekyi Nyima bol hrozným činom a snahou ovládať nielen celý Tibet a jeho ľudí, ale aj ich kultúru a náboženstvo. Čínske autority určili náhradcu uneseného chlapca. Tento falošný 11–ty Panchen Lama nemá u Tibeťanov žiadnu úctu ani rešpekt.

pixabay.com, public domain

Čína chce zlegalizovať svoje nezákonné nariadenia týkajúce sa Tibetu

Čínska vláda by rada zopakovala to, čo urobili s Panchen Lamom. V roku 2007 si vynútila „Nariadenie č. 5“, zákon, ktorý im umožňuje zasahovať do určovania reinkarnovaných lámov. To znamená, že Čína by mala absolútnu vládu nad Tibetom a jeho obyvateľmi, pričom na jej získanie využíva ich najcitlivejšiu stránku – náboženstvo. To hovorí, že lama môže byť vybraný iba na základe viery a osvietenia. Nikdy nie násilím.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre