Ako Dr. John Snow odhalil pôvod cholery v Londýne aj vďaka tejto vtipnej náhode

2672
John Snow
Foto: Wikimedia

Nie táto zaujímavosť sa nebude týkať Johna Snowa vládcu severu a siedmych kráľovstiev ale doktora Johna Snowa, ktorý žil a pôsobil v polovici 19. storočia v Londýne.

Londýn v tom čase sužoval takzvaný “ Veľký smrad“, ktorý sa valil od rieky Temža . Rieka bola totiž v tom čase využívaná ako „toaleta“ pre ľudské výkaly, mŕtvoly a všetok odpad, čo malo za následok neuveriteľný smrad v minulom Londýne. Kontaminovaná voda so sebou časom doniesla prvé choroby a medzi nimi aj choleru.

Fyzik Dr. John Snow ako prvý označil kontaminovanú vodu za príčinu vzniku cholery v Londýne. Prišiel na to vcelku zaujímavým spôsobom a to tak, že všetkých 70 pracovníkov miestnej pivárne ostalo nažive a ani sa nenakazili týmto ochorením.

 

Všetkých 70 chlapov totiž pilo iba pivo a na vodu ani nepomysleli.

Dr. John Snow je dodnes pokladaný za otca dnešnej epidemiológie a jeho zistenia prispeli k vybudovaniu moderných odvodov odpadu z veľkých miest.

zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre