Ako fungujú vietnamské klikové farmy: Nahliadnite do temného biznisu sociálnych médií

1488

Fotograf Jack Latham sa rozhodol zdokumentovať farmy vo Vietname – nie však tradičné plantáže alebo ryžové terasy, ale tzv. „klikové farmy“. Tieto temné podniky, ktoré zamestnávajú nízko platených pracovníkov na umelé zvyšovanie online návštevnosti a angažovanosti na sociálnych sieťach, sa snažia manipulovať algoritmy a vnímanie používateľov.

Vznik klikových fariem

S nástupom sociálnych médií ako Facebook a Twitter v 2000-tych rokoch vznikol nový trh s digitálnymi profilmi, kde sa firmy a značky snažia maximalizovať svoju viditeľnosť a vplyv. Technickí odborníci už v roku 2007 varovali pred „virtuálnymi gangstermi“, ktorí tieto farmy prevádzkovali v chudobnejších krajinách. V nasledujúcich desaťročiach sa klikové farmy začali rozmáhať najmä v Ázii.

Zdroj: edition.cnn.com

Lathamova dokumentácia

Latham strávil mesiac v Hanoji, kde navštívil päť klikových fariem. Tieto farmy sa často nachádzali v obytných budovách alebo hoteloch. Niektoré používali tradičné metódy s manuálne ovládanými telefónmi, zatiaľ čo iné využívali modernejšiu metódu nazývanú „box farming“, kde sú telefóny bez obrazoviek a batérií pripojené k počítačovému rozhraniu.

Pracovníci klikových fariem majú okolo 20 až 30 rokov. Latham ich prácu popísal ako osamelú a monotónnu, kde jediný človek dokáže ovládať až 10 000 telefónov. Pracovníci sú zvyčajne zodpovední za konkrétne platformy sociálnych médií, pričom TikTok je v súčasnosti najpopulárnejší.

Zdroj: edition.cnn.com

Deceptívne praktiky

Klikové farmy sú tiež využívané na šírenie politických správ a dezinformácií počas volieb. Lathamov výskum ukazuje, že algoritmy často odporúčajú videá, ktoré sú stále extrémnejšie s každým ďalším kliknutím. Týmto spôsobom sa šíria dezinformácie, čo môže mať vážne dôsledky.

Varovanie

Latham plánuje predstaviť vlastnú verziu klikovej farmy na festivale Images Vevey vo Švajčiarsku v roku 2024. Chce upozorniť na to, že metriky na sociálnych sieťach nie sú meradlom autenticity. Keď ľudia lepšie pochopia, ako tieto mechanizmy fungujú, môžu robiť informovanejšie rozhodnutia.

Zdroj

Alžbeta Hrajnohová
Ahoj, som Betka. S vášňou pre umenie, písanie a vedomosti som sa rozhodla zdieľať svoje myšlienky a zážitky. Dúfam, že si moje články užijete rovnako, ako ja pri ich tvorbe. Príjemné čítanie!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre