Ako modré svetlo na vlakových zastávkach v Tokiu bojuje proti mestskej epidémii samovrážd?

2055
japan train fotografia
Foto od Alex Sorokine

Prvé modré LED svietidlo bolo v Tokiu zriadené na zastávke Yamanote v roku 2009 ako odpoveď mesta na neuveriteľne vysoké množstvo samovrážd jeho obyvateľov, ktoré sa síce postupom času zmenšuje, ale v celosvetovom meradle je stále jedným z najvyšších.

Samovraždy sú pre Tokio väčším problémom, ako sú prírodné katastrofy a dopravné nehody dokopy. V roku 2013 bolo v Tokiu napočítaných celkom 2,825 samovrážd. Podľa Japonskej národnej polície (NPA) v Kanagawe, tokijskej predmestskej časti, spáchalo samovraždu ďalších 1,532 ľudí. Celkovo sa stalo Japonsko v roku 2013 svedkom 27,195 samovrážd.

Najviac viditeľné znaky tokijskej prevencie pred samovraždami sú bariéry, automatické brány a modré svetlá na zastávkach vlaku. Jedným z dôvodov týchto opatrení sú určite vysoké náklady na „upratanie“ samovrahov a samozrejme tisícky znepokojených pasažierov, ktorých táto tragédia stojí týždenne hodiny času. Najlacnejšou metódou sú práve modré svetlá. Výskum ukázal, že na zastávkach s modrými svietidlami klesol počet samovrážd o 84%. Nikto nevie určiť presný dôvod toho, prečo je to tak, ale niektorí odborníci sa domnievajú, že by toto modré svetlo mohlo mať pozitívne efekty na ľudskú myseľ.

ZDROJ

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre