Ako peniaze na pomoc ľudom v núdzi končia v rukách teroristov

445
somalia fotografia
Foto od Feed My Starving Children (FMSC)

Spolupracujúca bunka Al-Káidy – Al-Shabaab zarába milióny dolárov ročne využívaním a kradnutím peňazí vyzbieraných na pomoc Somálsku. Peniaze mali pôvodne slúžiť na zabezpečenie ľudí v núdzi a na elimináciu teroru, ktorý tam prebieha. Média však odhalili, ako peniaze, ktoré priamo dodáva Organizácia Spojených národov (OSN), končia v rukách najstaršej teroristickej organizácii v Afrike.

Bývalí členovia Al-Shabaab a somálska tajná služba tvrdia, že táto teroristická skupina vyberá tisíce dolárov denne vďaka blokádam a vyberaniu poplatkov od obchodníkov, ktorí sa pokúšajú previesť jedlo a iné potreby pre ľudí v núdzi.

Všetkým utečencom a obyvateľom kempov v hlavnom meste Baidoa ponúka OSN kreditné karty, na ktoré im posiela zhruba 80€ každý mesiac, čo im dovoľuje zakúpiť si to najdôležitejšie – stravu. Týmto sa odbremenili potreby ochrany konvojov voči prepadom a krádežiam.

Pre zaujímavosť, podľa výpočtov zarobia Al-Shabaab dvoma blokádami na jednej z najrušnejších somálskych ciest za jeden deň okolo 10 000€.

ZDROJ

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre