Ako sa pripraviť na pohovor: 10 psychologických trikov, ktoré vám výrazne dokážu pomôcť

5610

Schopnosť správne sa prezentovať je dôležitá zručnosť, najmä počas pracovného pohovoru. Je to tak preto, že náboroví pracovníci nezohľadňujú iba vašu profesionalitu a skúsenosti, ale aj úroveň vašej dôveryhodnosti, ako sa dokážete vyjadrovať a mnoho ďalších vecí. Okrem schopností však existujú aj niektoré psychologické techniky, ktoré vám pomôžu získať prácu vašich snov rýchlejšie a ľahšie. Prečítajte si ako sa pripraviť na pohovor.

pracovný pohovor
Foto od TeroVesalainen

Nechoďte na pohovor v pondelok alebo piatok

Psychológovia a skúsení náboroví pracovníci našli ten najlepší čas na pracovný pohovor: utorok od 10:00 do 15:00. V tento deň a v daný čas máte najlepšiu šancu urobiť na zamestnávateľa veľký dojem. Prečo? Nuž, pondelok je pre všetkých náročný deň a personálne oddelenie nie je výnimkou. V piatok zas každý premýšľa o víkende. Čas, ktorý môžete využiť vo svoj prospech, je teda v polovici týždňa, pokiaľ to nie je veľmi skoro ráno.

Silonky a obuv

Farba vášho oblečenia má veľký vplyv na to, ako vás ostatní vidia. Napríklad, ak máte na sebe modrý alebo hnedý oblek, znamená to, že ste vážnym kandidátom. Jedinou farbou, ktorá automaticky odpudzuje zamestnávateľov je oranžová farba. Ale farba nie je jediná vec, ktorú by ste mali mať na pamäti.

Nezabudnite na silonky. Prieskumy ukazujú, že taký malý detail je skutočne mimoriadne dôležitý! A ešte jedna vec. Z psychologického hľadiska vyzerajú vysokí ľudia ako vodcovia a profesionáli. Dokonca aj ich priemerný plat je niekedy vyšší.

Trik s oblečením, ktorý okamžite zapôsobí

V psychológii je pojem známy ako pozitívne posilňovanie niečo, čo je príjemný výsledok ochoty človeka. Pri hľadaní zamestnania budete potrebovať príťažlivosť podobnosti. Aj ten najprísnejší zamestnávateľ bude podvedome dôverovať uchádzačovi o zamestnanie, ak zistí, že s ním má niečo spoločné, napríklad koníčky, módny vkus, hudbu alebo knihy. Aj keď nie ste dokonalým kandidátom, príťažlivosťou podobnosti získate viac bodov.

Sú slová, ktoré by ste nikdy nemali nahlas vysloviť

Niektoré slová sú pre zamestnávateľov ako červené vlajky. Psychológovia dokonca vypracovali špeciálnu štúdiu a zistili, že niektoré slová a tiež váhania významne znižujú šance na nájdenie zamestnania. Toto pravidlo však funguje zväčša iba ak je náborový pracovník starší ako 30 – 40 rokov. Tí mladší sú menej vyberaví v prípade slovnej zásoby.

Úsmev na pohvore môže zničiť dojem, aj keď ste profesionál

Zamestnávatelia zväčša nemajú radi ľudí, ktorí majú veľmi široké úsmevy. Je to čisto psychologická záležitosť. Ide totiž o to, že osoba, ktorá sa príliš často usmieva, sa považuje za menej vážnu. Jedinou prácou, v ktorej majú usmievaví ľudia výhodu, je práca s ľuďmi (napríklad v predaji). Vo všetkých ostatných oblastiach chcú personalisti osobu s vážnejšou tvárou.

Inteligentný trik pri odpovedaní na otázky zo životopisu

Vo veľkých spoločnostiach musia náboroví pracovníci robiť veľa pracovných pohovorov a všetky sú na konci dňa rovnaké. Budúci zamestnanci odpovedajú na otázky, ktoré očakávajú, takže pohovor je príliš plynulý a dokonalý. Nakoniec sú všetci uchádzači o zamestnanie v očiach náborových pracovníkov úplne rovnakí. Ale existuje jedno tajomstvo. Zrušte monotónnosť a povedzte: „Poviem vám niečo, čo nie je v mojom životopise.“ Táto veta si uchmatne všetku pozornosť personalistu a zabezpečí, aby vás videl v úplne inom svetle.

Špeciálna technika rozhovoru vám zabezpečí niektoré privilégiá

Všetkým ľuďom sa páči, keď im niekto pozorne načúva. Zamestnávatelia nie sú výnimkou. Psychológovia odporúčajú používať techniku ​​zvanú reflexné počúvanie. Je to komunikatívna stratégia, ktorá pozostáva z 3 krokov: opakovanie, súhlas a pridanie. Nemôžete len počúvať a prikývnuť, musíte dať osobe vedieť, že ste porozumeli informáciám.

Príklad

  • Náborový pracovník: „Hľadáme osobu, ktorá je pripravená stráviť 8 hodín v kancelárii od pondelka do piatku a niekedy podľa potreby aj cez víkendy. Za prácu nadčas dávame príplatky.“
  • Vy: „Inými slovami, budem mať pravidelný pracovný týždeň s občasnou prácou nadčas (opakovanie). To je v poriadku v tejto práci (súhlas). Môžem však proces optimalizovať a urobiť to tak, aby cez víkendy nemusel nikto pracovať (pridanie).“

Táto stratégia vám umožní stať sa skutočným majstrom rokovaní.

Fotografia na životopise musí byť trochu provokatívna

Ženy, ktoré vykazujú istú mieru provokácie na fotografii, dostanú prácu 19-krát častejšie. Samozrejme, všetko s mierou. Ak si však zamestnávateľ má vybrať medzi ženou, ktorá má úhľadne zapnuté gombíky a ženou „menej upravenou“, pravdepodobne si vyberie tú druhú.

Na tvári je oblasť, ktorá priťahuje pozornosť

V rozhovore sa stále podvedome sústreďujeme na trojuholník „očí, nosa a pier“. Uvoľnené tvárové svaly a kúsok make-upu nebudú pútať takú pozornosť, ako napríklad zamračenie sa alebo iná mimika.

Výsledok ovplyvňuje aj to, čo robíte počas čakania na pohovor

Počas pracovného pohovoru záleží na každej maličkosti: sledujú vás, aj keď čakáte na začatie pohovoru. Odborní náborári neodporúčajú telefonovať ani piť kávu. Nemáte potuchy, kedy sa náborový pracovník objaví. Je taktiež dobre mať voľnú pravú ruku, aby ste mohli reagovať na podanie ruky. Počas čakania sa napríklad môžete porozprávať so sekretárkou alebo si prečítať nejaké časopisy.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre