Vážky predstierajú vlastnú smrť – môžu za to náruživí samci?

177

V skutočnosti to nie sú len osy, ktoré využívajú fascinujúcu stratégiu. Samice vážok tiež zachádzajú veľmi ďaleko, aby sa vyhli páreniu s nechceným samcami – predstierajú svoju vlastnú smrť. Pozrime sa bližšie na toto zaujímavé správanie v ríši zvierat.

Zdroj Clément Falize

Vo švajčiarskych Alpách sa samice vážok močiarnych stretávajú s agresívnymi samcami a vyvinuli zaujímavú stratégiu na prežitie. Po úspešnom spárení sa vytvárajú kopulačné koleso, kde sa samica podopiera o kúsok vegetácie. Avšak po nakladení vajíčok môžu byť samice obťažované ďalšími samcami, ktorí sa snažia opäť sa s nimi spáriť. Niektoré samice unikajú tejto neželanej pozornosti tým, že predstierajú sexuálnu smrť.

Viac ako 60 percent z nich sa takto ochráni pred možným zranením. Keď sa výskumníci priblížili k týmto „mŕtvym“ samiciam, zistili, že sú stále ostražité a reagujú na blížiaci sa nebezpečenstvo.

Okrem vážok praktizuje predstieranie sexuálnej smrti aj niekoľko ďalších zvierat, napríklad niektoré druhy pavúkov a modlivky. Tento jav je fascinujúcim príkladom toho, ako sa evolúcia formovala, aby vyvinula jedinečné stratégie na prežitie a reprodukčný úspech.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre