Ako sa žilo v Iraku za vlády Saddama Husseina a ako sa žije po jeho smrti? Skúsenosti miestneho obyvateľa vám rozšíria obzory!

2586

Sarbast Rashid je jeden z mnohých, ktorí si zažili viacero režimov v nekľudnom Iraku. Nedávno sa podelil o svoje vlastne skúsenosti so životom v Iraku keď vládol Saddam Hussein. Saddam vládol krajine v rokoch 1991 – 2003, v týchto časoch podľa miestneho obyvateľa vyzeralo nasledovne .

Iraq fotografia

V minulosti: Iráčania mohli cestovať autom bezpečne a bez ohrozenia života zo severu na juh krajiny. Nemohli cestovať lietadlom.

Dnes: Neustále bombové útoky znemožňujú dlhšiu prepravu autom. Avšak môžete cestovať lietadlom do iných krajín (ak si to môžete dovoliť).

V minulosti: Ak ste sa vyhýbali politike nemali ste žiadne problémy. Vládla síce jedna strana, ktorej sa všetci báli ale ak ste sa „nevystrkovali“ mali ste kľud.

Dnes: Mocenské záujmy uplatňuje viacero skupín. S označením terorista skončíte aj za tu najväčšiu banalitu bez akýchkoľvek dôkazov. Polícia a ostatne vládne zložky sú dnes nezodpovedné a nedá sa na nich spoľahnúť.

V minulosti: Zdravotníctvo, vzdelanie a všetky služby na veľmi zlej úrovni.

Dnes: Kvalita služieb je stále na veľmi zlej úrovni a prehlbuje sa.

V minulosti: Žiadne iné TV alebo rozhlasové programy okrem štátnych neexistovali. Rovnako žiaden internet okrem štátnych e-mailov alebo telefóny.

Dnes: Môžete pozerať mnoho televíznych programov. Môžete komunikovať.

Iraq fotografia

V minulosti: Vláda používala na potlačenie obyvateľstva chemické zbrane.

Dnes: Chemické zbrane sa nepoužívajú avšak sú známe prípady únosov a vrážd doktorov, ex príslušnikov irackej armády, vedcov atď.

V minulosti: Lacný a dostupný benzín pre všetkých.

Dnes: Drahý benzín, ktorý si málokto môže dovoliť.

V minulosti: Elektrina, pitná voda a systém, ktorý vedel zabezpečiť stravu chudobnému obyvateľstvu.

Iraq fotografia

Dnes: Sú aj mesiace bez elektriny.

V minulosti: Budovy stáli celé a lesy boli zelené.

Dnes: Zničená krajina a čím ďalej väčšie odlesňovanie krajiny.

Dnes: Irak stále nie je „opravený“ a „vybudovaný nanovo“ tak ako mu to sľúbili.

Sarbast na konci svojho pohľadu na život v krajine v ktorej sa nachádza dodáva: Počas Saddamovej vlády sa v Iraku žilo zle, po Saddamovej vláde sa však z Iraku stalo peklo.

Fotky Pixabay

Zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre