Ako vybrať koberec? Naše tipy pre jednotlivé miestnosti

765

Vhodne vybraný koberec umiestnený na tom správnom mieste môže vniesť do vášho domova útulnú atmosféru a vzbudiť istý druh záujmu. Nič nespája priestor v izbe lepšie, ako koberec. Okrem toho má koberec dekoratívnu funkciu a veľký vplyv na to, ako celá miestnosť vyzerá a pôsobí. V niektorých prípadoch má aj praktický význam, kedy zabráni pošmyknutiu. No kúpa koberca nie je lacnou záležitosťou, a preto si na jeho výbere budete chcieť dať určite záležať.

K dispozícii sú koberce rôznych farieb, tvarov, vzorov či materiálov. Dôležité je tiež vedieť, do akej miestnosti má byť koberec umiestnený. A ako si vybrať ten správny? Prinášame vám súhrn toho podstatného, na čo by ste pri výbere koberca mali myslieť. Čítajte ďalej a nechajte sa inšpirovať!

koberec

 

Veľkosť a tvar koberca

Pri výbere koberca je dôležité nájsť taký, ktorý sa do miestnosti hodí svojou veľkosťou. Nie príliš veľký, ale ani príliš malý. Taký akurát. Uprednostňujeme vždy najprv praktickú stránku koberca a až tak dekoratívnu, pričom je potrebné zvážiť architektúru miestnosti. Všeobecným pravidlom je nájsť koberec veľkosti, ktorá dokáže obsiahnuť základné elementy v miestnosti.  Mali by sme tiež myslieť na to, kde sú umiestnené dvere a v prípade, ak máme kozub, tak myslieť aj na okolie kozuba.

Obývačka:

V prípade výberu koberca do obývačky sa odporúča, aby koberec obsiahol všetok základný nábytok ako je pohovka, kreslá a stolík, ich predné aj zadné nožičky s priestorom okolo. V prípade, že zvolíme menší koberec, je dobré, ak sa na tento koberec umiestnia aspoň predné nohy pohoviek a kresiel. Uistite sa, že konferenčný stolík je umiestnený na koberci alebo mimo neho všetkými svojimi nožičkami, aby sa nekýval. Príliš malé koberce v strede miestnosti sa neodporúčajú, pôsobia stratene a nedokončene. Je tiež dôležité aby koberec ladil s vašou sedačkou. Prečítajte si aký vybrať koberec k sedačke podľa farby.

Jedáleň:

Referenčným bodom pre kúpu koberca do jedálne môže byť jedálenský stôl. Či už je kruhového alebo oválneho tvaru, koberec by mal siahať aspoň 60 centimetrov na všetky strany, aby dokázal obsiahnuť aj odsunutú stoličku.

Spálňa:

V prípade priestrannej spálne zvoľte veľký koberec, ktorý sa zmestí pod celú posteľ a nočné stolíky s extra šírkou na oboch stranách. V menších spálňach by mal koberec pokrývať asi 1/3 postele. Dobrou voľnou sú aj malé koberčeky po oboch stranách.

Kuchyňa a predsieň:

V týchto miestnostiach voľte radšej úzke alebo menšie koberčeky.

Kúpeľňa

Do kúpeľne sa hodia protišmykové koberece a predložky menších rozmerov.

Použite jeden alebo aj viac kobercov

Je úplne v poriadku, ak do veľkej miestnosti umiestnite jeden alebo aj viac kobercov, ktorými vymedzíte v jednej miestnosti viaceré oblasti. Viacero kobercov sa skvelé hodí do otvoreného priestoru a podkrovia, pričom pomôžu skvele zoskupiť rôzne časti nábytku.

Neviere sa rozhodnúť? V tom prípade je možné koberce navrstviť. Znamená to, že na spodku je umiestnený veľký obyčajný koberec, ktorý pokryje väčšinu plochy a na ňom umiestnené menšie dekoratívne koberčeky vhodné na ukotvenie rôznych miest na sedenie, ktoré sa v miestnosti nachádzajú. V tomto prípade je dobrou voľbou použiť ako podklad veľký sisalový koberec, ktorý je relatívne lacný, a navrch v oblasti sedenia použiť mäkšie, plyšové koberce.

Materiál a štýl koberca

Koberce sú dostupné v rôznych materiáloch od tých prírodných ako je bavlna, ľan, sisal, juta či vlna, hodváb alebo mohér až po syntetické materiály ako nylon či akryl. Existujú tiež koberce vyrobené zo zošívaných materiálov ako napríklad hovädzia koža. Každý materiál ponúka charakteristický vzhľad a dojem.

S výberom materiálu súvisí aj jeho opotrebovanie, ľahkosť čistenia a samozrejme aj cena. Medzi cenovo najdostupnejšie materiály patria prírodné materiály rastlinného pôvodu – bavlna, ľan a podobne. Tieto materiály ponúkajú zároveň ležérny a jednoduchý vzhľad. Jedným z veľmi obľúbených materiálov je vlna, ktorá je však drahšia, ale je odolná voči škvrnám a mäkšia pod nohami. Vlna je ľahko čistiteľná vďaka tomu, že obsahuje lanolín, čo je vlákno čistiteľné a odolné voči škvrnám. Hodváb je zase drahý, oveľa jemnejší a leskne sa. Luxusné koberce sú vyrobené práve z hodvábu, niektoré aj v jeho kombinácii s vlnou, čím sa vytvoria rôzne efekty. Koberce zmiešaných vlákien sa však veľmi ťažko čistia. Hodváb nemôže nasiaknuť vodou, vlna zase vodu na jej vyčistenie potrebuje.

Nižšie vám prinášame v tabuľke prehľad najbežnejších materiálov, ich výhody a nevýhody

MATERIÁL VÝHODY NEVÝHODY
Prírodné vlákna:

Vlna, bavlna, hodváb, juta, sisal

Odolný a dlhotrvajúci Drahšie, vyžadujú si profesionálne čistenie, farebné hodvábne koberce môžu stekať, ak sa na nich vyleje voda
Syntetické vlákna:

Akryl, polyester, polypropylén

Cenovo dostupný, ľahko sa čistí, odolný voči škvrnám Pri opakovanom rozliatí sa môže kontaminovať plesňou a baktériami. Koberce tohto materiálu možno bude treba vymeniť skôr ako koberce z vlny alebo iných prírodných vlákien.
Umelý hodváb:

Viskóza, bambusový hodváb, banánový hodváb

Cenovo veľmi dostupný, mnoho vzorov môže skrývať nečistoty Viskóza je ako savá špongia priťahujúca vlhkosť a olej a aj obyčajná vyliata voda na koberci môže zničiť vlákna

 

To, aký materiál je ideálny pre vás, závisí do značnej miery od vášho životného štýlu a miestnosti, do ktorej plánujete koberec umiestniť.

Vzory kobercov

Môžete si vybrať buď koberec so vzorom alebo obyčajný koberec. Ak sa rozhodnete pre vzorovaný koberec, k dispozícii je mnoho vzorovaných kobercov od vzorov súčasných až po tie tradičné. V prípade, že si zvolíte výrazný vzor, koberec bude mať výrazný vplyv na celú miestnosť. Môžete si zvoliť grafický dizajn alebo niečo nenápadné. Vzor je vec vkusu a teda závisí od vás.

Štýl, ktorý chcete dosiahnuť závisí od koberca, ktorý si zvolíte.

  • Tradičný štýl: perzské, orientálne, marocké, berberské koberce
  • Súčasný štýl: vidiecke, geometrické, prímorské, stredoveké
  • Prírodný štýl: juta, sisal, hodváb, ovčia koža, koža, hovädzia koža
  • Bohémsky štýl: Shang, Kilim, Dhuttie, Ikat, Southwest

 

Výška vlasu koberca

Vlas koberca určuje jeho hustotu a tiež hrúbku. Hrubšie koberce majú vždy väčší vlas ako jemné koberce. Koberce vo všeobecnosti môžeme rozdeliť na dve kategórie:

  • Koberce s nízkym vlasom sú charakteristické kratšími vláknami a slučkami. Skvele sa hodia do miestností s vyššou „premávkou“ ako je napríklad kuchyňa.
  • Koberce s vysokým vlasom sú vyššie, hustejšie a najlepšie sa hodia do spálne alebo obývačky.

Je dôležité podotknúť, že bez ohľadu na výšku vlasu, koberec bude vždy tlmiť zvuk. Avšak, čím je vlas koberca vyšší, tým je aj jeho tepelná izolácia lepšia a odrazí sa to aj v životnosti, ktorá je dlhšia.

Starostlivosť o koberec a jeho čistenie

Pred kúpou koberca by sme mali zvážiť aj to, čo v prípade čistenia a samotnej starostlivosti o koberec. Paradoxom je, že staršie a vintage kobercové kúsky zvyknú byť odolnejšie ako tie novšie a lacnejšie.

A ako čistiť rôzne materiály kobercov? Tu je návod:

  • Syntetické koberce: bodové čistenie koberca, čistenie parou alebo vysávanie. Tieto koberce sa môžu zdať špinavšie a to z toho dôvodu, že absorbujú nečistoty a olej. Väčšina vlákien, napríklad akrylové, budú voči škvrnám odolné.
  • Vlna: prírodné oleje, akými je lanolín, zabraňujú rozliatiu preniknúť do vlákien. Pri ručne viazaných koberčekoch možno škvrnu osušiť a potom zubnou kefkou, mydlom a vodou škvrnu vyčistiť. Neodporúča sa koberec drhnúť, aby sa vlákna koberce nepoškodili.
  • Bavlna a hodváb: v tomto prípade je najlepšie na čistenie zavolať odborníka alebo koberec odniesť do čistiarne.

Podložka pod koberec

Pred tým, než umiestnite koberec na podlahu, zvážte umiestnenie podložky pod koberec. Tá má nielenže protišmykový charakter, ale zároveň chráni koberec a podlahu pred poškodením. Pre miesta s vysokou  „premávkou“ voľte podložky s pevným uchopením, v obývačke a spálni stačí aj tlmená podložka. Podložku pod koberec si jednoducho doma vystrihnite. Jej veľkosť by mala byť o niečo menšia ako je veľkosť koberca. Pravidlom je, že by mala byť menšia o cca 2-3 centimetre.

Koberec do detskej izby

Do detskej izby sa hodia hravé a pestrofarebné koberce. Najčastejším vzorom je koberec v tvare cesty. Prečítajte si ako vybrať koberec do detskej izby.

Koberec do obývačky

Do obývačky sa hodí koberec so stredným až vysokým vlasom. Koberec väčšieho rozmeru je ideálny.

Obývačka bez koberca pôsobí neúplne. Okrem toho, že koberec prispieva pohodliu v obývačke, dodáva jej aj istú dávku estetiky a príťažlivosti. Vhodným materiálom je aj hodváb, ktorý je mimoriadne pevný a odolný. V prípade, že chcete siahnuť po plyšovejšom koberci, zvoľte napríklad marocký koberec alebo Shag. Ideálny je aj vlnený kúsok alebo kombinácia vlny a bavlny. V prípade dosiahnutia ležérneho vzhľadu voľte prírodný jutový koberec s dhurrie s nízkym vlasom. Zistite viac o tom ako vybrať koberec do obývačky.

Koberec do spálne

Stredne veľký koberec so stredným až vysokým vlasom z hodvábu alebo vlny je do spálne ideálny.

V spálni sú vo všeobecnosti uprednostňované jednoduché textúry a dizajn mäkších, exotickejších materiálov. Spálňa je miestom odpočinku a pohodlia a preto koberce z luxusnejších materiálov, ako je hodváb, sú vhodné. Vzhľadom k tomu, že v spálni sme častejšie bosí, koberec s vysokým vlasom je tá správna voľba.

Koberec v jedálni

Bavlnený alebo vlnený koberec s plochým alebo stredným vlasom je vhodný do jedálne.

Dôležitou vecou pri výbere koberca do jedálne je jeho hrúbka. Ani príliš tenký, aby sa rýchlo neopotreboval, ani príliš hrubý, ktorý by spôsoboval ťažšie odsúvanie stoličky od stola.

Koberec do kuchyne

Do kuchyne sa hodí vzorovaný koberec s nízkym vlasom, ktorý je zložený z prírodných vlákien alebo je ľahko umývateľný.

Kuchyňa je miestnosť, v ktorej trávime veľa času a práve preto by mal byť koberec v kuchyni čo najpraktickejší. Vyhnúť by sme sa mali určite kobercom s vysokým vlasom a nadmernou textúrou, ktorá môže zachytávať nečistoty. V každom prípade, koberec v kuchyni vnesie kúsok tepla a miestnosť zútulní.

Koberec na chodbu

Chodba je tiež priestorom s vysokým pohybom a preto je tu vhodný koberec s nízkym vlasom zložený z prírodných vlákien. Koberec na chodbe by mal byť odolný a pod ním by mala byť pevne uchopená podložka. Vhodný je behúň alebo plošný koberec.

Koberec na terasu

Veľkoplošný koberec polypropylénového zloženia, odolný voči škvrnám. Terasa a veranda pôsobia ucelenejšie, ak do nich umiestnite koberec. Pri výbere by sme mali ako prvé zvážiť odolnosť a životnosť koberca. Väčšina kobercov určených do vonkajšieho prostredia je výkonná a odolná voči škvrnám ako aj plesniam. Dôležité je však dbať na to, aby koberec neostal dlho vlhký, pretože jeho vnútro je často vyrobené z juty alebo bavlny, ktoré majú tendenciu plesnivieť. Dôležité je preto často kontrolovať spodnú stranu koberca pre prípad výskytu plesne.

 

Užitočné zdroje:

https://www.nytimes.com/2019/04/30/realestate/how-to-choose-the-right-rug.html

https://www.apartmenttherapy.com/how-to-buy-rug-36803718

Viktória Žolnová
Volám sa Viktória, vyštudovala som manažment v Prešove a v súčasnosti pracujem ako koordinátorka dobrovoľníkov pracujúcich s deťmi a mládežou. Veľmi rada čítam knihy a to najmä v angličtine, cestujem a tak spoznávam nových ľudí a rôzne kultúry. V neposlednom rade si rada vychutnám dobrú kávu, pohár vína a vypočujem kvalitnú hudbu.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre