Ako vznikli okuliare Ray-Ban? Zaujímavosti, o ktorých ste možno netušili

291

Spoločnosť Ray-Ban vznikla v roku 1936 a časom sa prebojovala až na samotné výslnie vo svete okuliarov. Neľahká a dlhá cesta bola plná ikonických momentov, vďaka ktorým dnes snáď už nie je nikto, kto by o značke Ray-Ban aspoň raz nepočul. Rockové či filmové hviezdy, ktoré nechceli byť videné, sa maskovali modelmi okuliarov. Vďaka tomu vznikol okolo značky doslova kult. Ten mal následne moc ovplyvňovať módu ako takú. Reč je o kultúrnych ikonách, ako napríklad James Dean, Audrey Hepburn či Michael Jackson.

image2
Zdroj: pexels.com

Všetko to začalo americkým letectvom

V čase, keď nové lietadlá umožnili lietať stále vyššie a čoraz ďalej, mnohí piloti amerického letectva bojovali s nepríjemným slnkom a so zahmlievaním vtedy dostupných okuliarov, ktoré im komplikovalo videnie. Výnimočné neboli ani sťažnosti pilotov na bolesti hlavy a výškovú chorobu. Preto priniesla spoločnosť Ray-Ban okuliare vytvorené z plastových rámov a zelených šošoviek. Tie mali znižovať oslnenie bez toho, aby bránili v bezchybnom videní. V priebehu nasledujúceho roku prišli vývojári na trh so šošovkami odolnými voči nárazom a ďalší rok zas priniesol model s kovovým rámom patentovaný ako Ray-Ban Aviator.

 

image3
Zdroj: pexels.com

 

Netrvalo dlho a Ray-Ban okuliare sa presunuli od pilotov až po všetkých, ktorí sa venujú aktívnemu životnému štýlu. Model Ray-Ban Shooter rozšíril ponuku produktov spoločnosti, vďaka čomu sa postupne dostávala do povedomia viac a viac ľudí. Nasledovali okuliare Ray-Ban Outdoorsman, pôvodne nazývané aj Skeet Glass, pre všetkých nadšencov lovu, streľby či rybolovu. Tie si počas svojej cesty prešli rôznymi úpravami a na trhu si vybudovali svoje pevné postavenie.

Revolučný model Ray-Bay Wayfarer

Príchod modelu Ray-Ban Wayfarer znamenal prechod od tradičných kovových rámov k rámom z tvrdého plastu. Srdcia mnohých si tento model vybojoval v krátkom čase, pretože bol pre masový trh skutočne príťažlivý. Pôvodne bol síce určený pre mužov, no aj nežnejšie pokolenie sa rýchlo zamilovalo do jeho lesklého a uhladeného dizajnu, ktorý lichotil akémukoľvek typu tváre. Čoskoro sa tak tieto slnečné okuliare začali objavovať na tvárach všetkých sociálnych vrstiev, od prezidentov cez ženy z módneho priemyslu až po ľudových hudobníkov a hipsterov z East Village. Na popularite pridal modelu Wayfarer aj film Raňajky u Tiffanyho z roku 1961, kde v nich Audrey Hepburn doslova žila.

 

image1
Zdroj: pexels.com

Kult Wayfarer modelu strhol aj svetové ikony

V 50. a 60. rokoch minulého storočia dosiahla popularita modelu Ray-Ban Wayfarer naozaj astronomické čísla a tieto slnečné okuliare musel vlastniť prakticky každý. Výnimkou nie sú ani mnohé svetové ikony, ktoré sa ďalej podieľali na šírení kultu slnečných okuliarov Ray-Ban. Bob Dylan, Andy Warhol, James Dean, Marilyn Monroe či John Lennon ovplyvnili množstvo tínedžerov, ktorí chceli jednoducho vyzerať cool.

Ďalšie modely

Pri modeli Wayfarer sa písanie histórie značky Ray-Ban ani zďaleka neskončilo. Pýšiť sa dnes môžu aj ďalšími významnými kúskami, napríklad modelom Clubmaster určeným pre milovníkov klasického pánskeho oblečenia, či modelom Round Fleck. V súčasnosti sú všetky spomenuté modely ponúkané v modernom šate s rôznymi typmi šošoviek, a tak si zo širokej ponuky vyberie každý s akýmkoľvek typom tváre.

 

 

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.