Nuda môže zasiahnuť aj tých najzaneprázdnejších z nás a našou zvyčajnou reakciou je urobiť niečo jednoduché, ako je zapnutie televízie alebo scrollovanie sociálnych sietí. Ak sa pristihnete, že sa nudíte, ale nechcete mrhať časom, prečo namiesto toho neskúsite niečo zmysluplné? Nudiť sa nemusí nevyhnutne znamenať, že nemáte čo robiť, hoci toto je najčastejšia príčina, môže to znamenať, že vás vo vašom živote nič nemotivuje alebo že si potrebujete len oddýchnuť. Prinášame vám zopár zmysluplných vecí, ktoré môžete robiť, keď sa nudíte, aby ste svoj voľný čas len tak nepremrhali.

15. Meditácia

Meditácia je jednou z tých činností, ktorá sa dá prispôsobiť vášmu času. Či už máte 5 minút alebo hodinu, keď tento čas strávite meditáciou, získate rôzne benefity. Od zníženej úzkosti a depresie až po jasnejšie zameranie svojho života. Nájdite si tiché miesto na sedenie a snažte sa sústrediť na svoj dych. Zamerajte sa na nádych a výdych, ak vašu pozornosť odpútajú vaše myšlienky, snažte sa opäť sústrediť len na svoje dýchanie.

Zdroj: flickr

14. Záhradkárčenie 

Záhradkárčenie je pre mnohých upokojúcou činnosťou, ktorá im robí radosť. Avšak, niektorí ľudia nemajú záhrady, ale to vôbec nevadí, na začiatok stačí zasadiť pár semienok do kvetináčov, alebo zaliať rastliny, ktoré už máte.

Zdroj: Fairfax County/flickr

13. Prečítajte si knihu 

Knihy sú skvelým zdrojom ako zahnať nudu. Už po pár stranách pravdepodobne úplne stratíte pojem o čase. Čítanie je relaxačné, dobrodružné aj vzdelávacie. Dnes si môžete vybrať, či dávate prednosť klasickej papierovej verzii alebo modernej elektronickej.

Zdroj: flickr

12. Získavajte vedomosti 

Vedomosti sú sila a získanie tejto sily môže byť skvelým využitím vášho času. Ak je niečo, o čom ste sa vždy chceli dozvedieť viac alebo miesto na svete, ktoré ste túžili navštíviť, venujte nejaký čas tomu, aby ste sa o tom dozvedeli viac. Prečítajte si knihu alebo časopis, vyhľadávajte infromácie prostredníctvom Googlu, porozprávajte sa s odborníkom, nájdite všetky možné spôsoby, ako sa naučiť niečo nové a zaujímavé.

Zdroj: David Mark/pixabay

11. Uvarte si chutné jedlo

Toto je skvelý spôsob, ako stráviť svoj voľný čas, pretože varenie vás môže nielen zasýtiť, ale aj zlepšiť vaše kulinárske zručnosti a udržať vašu myseľ a ruky aktívne. Rýchle online vyhľadávanie vám umožní nájsť mnoho chutných receptov, ktoré sú k dispozícii s ingredienciami, ktoré máte, takže nie je ani potrebné ísť do obchodu po zásoby.

Zdroj: Maria Eklind/flickr

10. Poupratujte 

Máme tendenciu hromadiť veci, či už doma alebo v kancelárii, a to môže byť veľmi rušivé. Takže ak sa nudíte a hľadáte niečo, čo by ste mohli robiť, nájdite si miesto, ktoré je obzvlášť preplnené a trochu ho poupratujte. Skontrolujte si pracovný stôl, vyhoďte všetko nepotrebné, založte dôležité dokumenty, vymažte si z počítača veci, ktoré už nepotrebujete. Uvidíte budete sa cítiť lepšie a zaženiete nudu.

Zdroj: Liliana Drew/pexels

9. Urobte dobrý skutok 

Pre dobrý skutok netreba ísť ďaleko. Strávte nejaký čas uprataním svojho šatníka a určite nájdete oblečenie, ktoré už nepoužívate a len zbytočne zaberá miesto. Dáme vám dobrý tip: ak máte vo svojom šatníku niečo, čo ste si dobrý rok neobliekli, pravdepodobne to už nebudete nosiť. Takéto veci môžete darovať na charitu, kde si určite nájdu nových majiteľov. Darovať oblečenie je len jeden spôsob ako urobiť dobrý skutok.

Zdroj: flickr

8. Vezmite svojho psa na prechádzku

Prechádzka nezaženie len vašu nudu, ale aj nudu vášho štvornohého priateľa. Vezmite svojho psa na prechádzku alebo si s ním hádžte loptu v parku. Prevetráte si hlavu, prídete na nové myšlienky a pohyb na čerstvom vzduchu prospeje aj vášmu chlpatému miláčikovi.

Zdroj: Rebecca Scholz/Pixabay

7. Urobte si kúpeľ

Aj keď sa to môže zdať kontraproduktívne, sedieť chvíľu vo vani môže byť veľmi prospešné. Teplá voda, vonné sviečky, pár kvapiek esenciálneho oleja môžu vašu myseľ a telo zrelaxovať a povzbudiť do ďalšej činnosti.

Zdroj: Elina Fairytale/pexels

6. Prezrite si staré fotografie

Táto činnosť vás zabaví na celé hodiny bez toho, aby ste si to uvedomili. Ak sa nudíte a hľadáte niečo, čo by ste mohli robiť, vytiahnite staré fotoalbumy a zaspomínajte si. Ak nemáte po ruke fotoalbumy, skontrolujte si priečinok s obrázkami v počítači, či v telefóne.

Zdroj: Dominika Roseclay/pexels

5. Zacvičte si 

Cvičenie nemusí byť intenzívne, aby bolo efektívne. Či už máte len pár minút alebo niekoľko hodín, zvyšenie tepovej frekvencie vás zamestná a poskytne vám aj množstvo zdravotných benefitov. Bicyklovanie, beh, tanec, joga sú skvelými príkladmi ako vytvoriť zmysluplných 30 minút.

Zdroj: pxfuel

4. Preorganizujte si komoru

Môže sa to zdať nudné, ale ten pocit po tom stojí za to. Naše komory sú často zanedbávané a zaslúžia si trochu pozornosti. Keď už pre nič iné, tak aspoň pre to, aby ste si to uľahčili pri budúcom hľadaní potravín. Vytiahnite každú vec, vyhoďte staré a expirované produkty, utrite vnútorné police a usporiadane ich vložte naspäť.

Zdroj: Joanna Alderson/flickr

3. Staňte sa dobrovoľníkom 

Existuje toľko skvelých charitatívnych organizácií, ktoré čakajú na pomocnú ruku od dobrovoľníkov a môžeme vám zaručiť, že ak ponúknete tú svoju, budete sa cítiť omnoho lepšie. Vyhľadajte miestne dobrovoľnícke organizácie, ktoré hľadajú dobrovoľníkov a zistite ako by ste mohli pomôcť svojou troškou.

Zdroj: pxfuel

2. Zavolajte milovanej osobe

Poslanie e-mailu alebo sms správy je dnes veľmi jednoduché, ale prichádzame tak o dôležitú časť vzájomnej konverzácie. Ak máte trochu času, zavolajte svojej babke, rodičom, kamarátom. Určite ich tým potešíte, že na nich myslíte a zaujímate sa o ich život a zaženiete tak nudu.

Zdroj: pxfuel

1. Navštívte nejaký kurz

Zdroj: PxHere

Možno budete prekvapení, koľko kurzov ponúka vaše mesto. Kreatívne písanie, keramika, kaligrafia, sú len niektoré príklady toho, čo môže byť v ponuke. Kurzy sú zaručený spôsob, ako zahnať nudu a pritom sa naučiť niečo nové, po prípade môžu byť miestom, kde stretne nových a zaujímavých ľudí s podobnými záľubami.

Zdroj

Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.