Alzheimerova choroba nie je to isté čo demencia a nemusíte ju len zdediť. Toto sú tie najväčšie mýty o Alzheimere

1890

Alzheimerova choroba postihuje len starých ľudí a je to to isté čo demencia? Omyl. Pozrieme sa teraz na niekoľko ďalších mýtov, ktoré o tejto chorobe kolujú. Dozviete sa, ako to je naozaj.

 

Najčastejšie mýty o chorobe zvanej Alzheimer

alzheimer fotografia
Foto od geralt

1. Touto chorobou trpia len starí ľudia

Je pravda, že postihuje najmä ľudí starších ako 65 rokov, ale vôbec nie je výnimkou, keď ju dostanú oveľa mladší. Objavuje sa totiž aj u ľudí vo veku 20 rokov, častejšie však od 40 alebo 50 rokov a vyššie, čo je tiež pomerne nízky vek.

2. Alzheimerova choroba nie je to isté čo demencia

Aby bolo jasné, aký rozdiel medzi nimi je, tak je potrebné uviesť, že Alzheimerova choroba je jedná z foriem demencie. Medzi ďalšie formy patrí napríklad Parkinsonova choroba či Pickova choroba.

3. Nemusíte ju len zdediť

Gény nie sú jedinou príčinou vypuknutia choroby. Je pravda, že aj genetika zohráva svoju úlohu, avšak ochorieť môže aj ten, kto nemá žiadnych predkov s týmto ochorením.

4. Niekedy nepomôže ani zdravý životný štýl

Je pravda, že zdravý jedálniček, dostatok pohybu a zachovanie mentálnej aktivity môžu veľmi výrazne pomôcť pri predchádzaní tejto choroby, avšak v niektorých prípadoch to nepomáha.

5. Výbornou prevenciou sú dobré potravinové doplnky

Bohužiaľ, u žiadnych doplnkoch, či už ide o rybí olej alebo vitamíny sa nepreukázalo, že chránia mozog dostatočným spôsobom a mohli by pôsobiť ako dobrá prevencia.

6. Na túto chorobu sa nezomiera

Nuž, nie je to tak. Dobre vieme, že to čo sa odohráva v mozgu, v skutočnosti ovplyvňuje aj zvyšok tela. V pokročilejších štádiách choroby začína organizmus pomaly kolabovať, čo má veľmi zlý vplyv na krvný tlak, zmyslové vnímanie aj dýchanie. Znamená to tiež, že pacienti trpia bolesťami, sú ospalejší a cítia taktiež diskomfort, tým pádom sa u nich môže rozvinúť infekcia alebo napr. aj zápal pľúc. Navyše, vo vyspelých krajinách je jednou z najčastejších príčin úmrtia práve Alzheimer a s tým súvisiaca demencia!

7. Neexistuje nádej

Nuž, v dnešnej dobe vysloviť niečo také sa v prípade medicíny dá čoraz menej. Výskumníci neustále pracujú na včasnom zachytení choroby. Vzdelávací proces neustále napreduje a existuje už aj liečba, ktorá účinne pomáha potláčať príznaky choroby a zvýšiť tak kvalitu života pacientov.

 

Zdroj

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.