Amsterdam plánuje zvýšiť turistickú daň, chce takto povzbudiť návštevníkov aby mestu za jeho pohostinnosť poďakovali viac

328
Amsterdam fotografia
Photo by francescoronge , Pixabay

V snahe ochrániť svoje krásne centrum mesta plánuje Amsterdam zvýšiť turistickú daň o 10€ za noc, aby tak mohli podporiť udržateľnejší model turistického ruchu.

Aktuálne platia turisti 5% z ceny hotelovej izby ako turistickú daň, v roku 2018 to bude 6%. Taktiež parlament zväzuje zavedenie fixného poplatku 10€ za noc za izbu a to špeciálne pre turistov, ktorí sem prídu na „low-cost trip“. Ak sa tieto opatrenia dostanú do behu už v roku 2019 by to malo mestu do rozpočtu priniesť ďalších 150 miliónov euro.

Amsterdam má asi 850 000 obyvateľov, čo je v porovnaní s ostatnými európskymi metropolami celkom malé mesto. Avšak v roku 2016 ho navštívilo 17 miliónov turistov. Posledných 5 rokov sa počet trustov každým rokom zvýši o 1 milión. Odhaduje sa, že toto číslo sa môže vyšplhať až na neuveriteľných 23 miliónov.

Preferujeme ľudí, ktorí tu zostanú pár nocí, navštívia múzea, pozrú si mesto, dajú si v našich reštauráciach dobré jedlo. Nie tých, ktorí prídu na víkend, dajú si fastfood a motajú sa v okolí red-light district.

vyjadril sa poslanec mesta Udo Kock. Chce týmto povzbudiť návštevníkov aby mestu odovzdali viac za jeho pohostinnosť.

Konečné rozhodnutie o novej turistickej dani bude známy až po lokálnych voľbách, ktorú sa uskutočnia budúci rok. Zdá sa ale, že Amsterdam ako mesto sa stane menej atraktívnym pre mladých ľudí, ktorí radi cestujú a počítajú s nižšími nákladmi.

zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre