Aplikácia TikTok by mohla byť čoskoro nedostupná pre viac ako 100 miliónov používateľov v USA

42

Aplikácia TikTok by mohla byť čoskoro nedostupná pre viac ako 100 miliónov používateľov v USA. Americká Snemovňa reprezentantov schválila v stredu návrh zákona, ktorý by v USA zakázal sociálnu sieť TikTok, ak ju jej čínsky vlastník nepredá. Prijatie zákona v Senáte však nie je isté.

Podobne ako v prípade iných aplikácií sociálnych médií vrátane tých, ktoré vlastnia americké spoločnosti, aj v prípade TikToku panujú obavy, že obrovské množstvo osobných údajov používateľov, ktoré zbiera materská spoločnosť ByteDance so sídlom v Pekingu, predstavuje hrozbu pre národnú bezpečnosť.

person holding black iphone 5
Autor tejto fotografie je Solen Feyissa

Otázka znie, vyriešil by tento problém predaj? Nie úplne, ale podľa odborníkov na kybernetickú bezpečnosť by to znamenalo krok správnym smerom. Vyriešilo by to len prvý problém, ktorým je dostupnosť údajov Američanov pre čínske orgány. Avšak nový vlastník TikToku by mohol nezákonne odovzdať údaje používateľov čínskej vláde. Museli by sa uistiť, že každá osoba, ktorá má prístup k údajom TikToku o Američanoch, k nim pristupuje zo správnych dôvodov a nie je súčasťou tajnej operácie Číny.

V snemovni návrh získal širokú podporu demokratov i republikánov, takže sa očakáva, že Senát bude nasledovať ich príklad a opatrenie schváli.

Ak spoločnosť ByteDance predá TikTok, používatelia v USA by mohli aplikáciu bezproblémovo používať aj naďalej. Možno si ani nevšimnú, že sa zmenilo vlastníctvo spoločnosti. Predaj má dobrý potenciál eliminovať Čínu ako hrozbu.

 

Niektorí odborníci však upozorňujú, že všetky spoločnosti sociálnych médií – vrátane tých, ktoré vlastnia USA – predstavujú určité bezpečnostné riziká.

Prezident Biden uviedol, že ak zákon prejde Senátom, podpíše ho.

Návrh Zákona o ochrane Američanov pred aplikáciami kontrolovanými zahraničnými protivníkmi vyžaduje, aby čínska materská spoločnosť ByteDance predala TikTok do 180 dní. Prezidentovi tiež dáva právomoc zakázať z dôvodov národnej bezpečnosti iné aplikácie.

Emma Kaden/flickr

Spoločnosť Tiktok zostala novým vývojom situácie veľmi zaskočená, nakoľko si profil na tejto sociálnej sieti založil aj Biden, v rámci predvolebnej kampane. Jeho predchodca a zároveň znovukandidát na funkciu prezidenta, Donald Trump, medzičasom zmenil svoj postoj k tomuto problému. Ešte tento týždeň Trump vyhlásil, že je proti zákazu TikToku, pretože to posilní spoločnosť Meta, ktorá vlastní Facebook. Tú Trump označil za nepriateľa „ľudu“.

Čína skritizovala konanie americkej vlády voči TikToku a označili to za šikanovanie. Ďalej varovali, že takýto krok by sa Spojeným štátom mohol vrátiť.

TikTok akékoľvek spojenie s čínskou vládou popiera.

SocioBlend/pinterest

Čo by zákaz znamenal pre používateľov TikTok?

Ak by bol TikTok v USA zakázaný, viac ako 100 miliónov používateľov, ktorí si aplikáciu stiahli, by k nej pravdepodobne stále mali prístup. Noví používatelia by si ju potenciálne mohli stiahnuť aj prostredníctvom virtuálnej súkromnej siete. Aj po odstránení aplikácie z obchodov s aplikáciami si odborníci myslia, že oddaní a vynaliezaví americkí fanúšikovia TikToku by stále našli spôsob, ako ju naďalej používať.

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre