Značka Apple je jedna z najsilnejších a najbohatších na svete. Ponúkame vám zopár zaujímavosti z jej sveta

4115

Jedna z najväčších a najbohatších spoločnosti na svete – Apple je fenomén, ktorý si vybudoval svoje meno a pevne si ho stráži. Nejeden človek na svoj iPhone či MacBook nedá dopustiť a považuje to za akýsi životný štýl. Ak vás značka Apple zaujíma, prečítajte si nasledujúce zaujímavosti i rôzne pikošky z jej prostredia.

2178472262 025e188674 b
Szilveszter Farkas/Flickr

 Steve Jobs bol adoptovaný

Známy spoluzakladateľ a generálny riaditeľ Applu o sebe počas svojho života prezradil, že bol adoptovaný. No nielen to – bol polovičný Sýrčan. Jeho biologickí rodičia, Joanne Schieble a Abdulfattah Jandali, sa stretli na Wisconsinskej univerzite.
Jobsa dali na adopciu v roku 1955 kvôli tlaku z matkinej strany. Neskôr sa jeho rodičia zosobášili a mali dcéru.

Prvý počítač od Applu bol predávaný za satanistickú sumu

Prvý počítač, Apple I, bol nacenený na 666,66 dolárov. Steve Wozniak ho pravdepodobne nacenil bez toho, aby si uvedomil konotácie týchto čísel.

Všetko prepravujú vzduchom

Apple je najväčším zákazníkom leteckej spoločnosti Cathay Pacific, pretože nič neprevážajú loďou, ale vzduchom. Aj keď je to značne nákladnejšie, produkty sú prepravené rýchlejšie – z Číny do Spojených štátov to trvá len 15 hodín namiesto 30 dní loďou.

Steve Wozniak je stále zamestnancom Applu

Spolu so Stevom Jobsom založili spoločnosť v roku 1976 v Jobsovej garáži. Už síce aktívne nepracuje, stále je tam však oficiálne zamestnaný a dostáva plat vo výške 120 000 dolárov ročne.

„Oh wow. Oh wow. Oh wow.“

To boli posledné slová Steva Jobsa pred smrťou. Prezradila to jeho sestra, Mona Simpson, na jeho spomienkovej omši.

6216457030 2cf0aff09d z
segagman/Flickr

Apple má troch zakladateľov

Túto spoločnosť založili traja, avšak na toho tretieho sa niekedy zabúda. Okrem Steva Jobsa a Steva Wozniaka to bol ešte Ronald Wayne, ktorého niektorí poznajú a iní zas netušia, že aj on mal svoj podiel na vybudovaní tejto značky. Od projektu však odišiel po 12 dňoch, odkedy spoločnosť založili. V tom čase predal svoj 10% podiel len za 2 300 dolárov. Dnes by mal hodnotu 60 miliárd dolárov. Ronald sa však vyjadril, že nič neľutuje

Sir Jony Ive

Jobs bol pôvodne proti bielym produktom, no dizajnér Jonathan Paul Ive ho nakoniec presvedčil, aby bola biela farba súčasťou základnej palety farieb.
Jobs však nesúhlasil s klasickou bielou. Dokázal ho presvedčiť až keď mu ukázal odtieň vo farbe Mesiaca, tzv. „moon grey“.

Balenie produktov

Apple venuje obrovskú pozornosť baleniam. Sú nimi takí posadnutí, že majú vlastnú tajnú miestnosť v Kalifornii, v ktorej sa balia výrobky.
Zamestnanci testujú otváranie produktov nespočetné množstvo hodín, len aby vedeli vyvolať tú správnu emóciu, ktorú zažije kupujúci pri otváraní krabice.

Ďalšie zaujímavosti a fakty o Apple

  • Obrovské zisky – Apple má momentálne na svojich účtoch 2-krát väčší disponibilný zostatok ako americká pokladnica. Avšak, so spoločnosťou Microsoft sú na tom takmer rovnako.
  • Čas 09:41 – keď ste si všimli reklamné fotografie tejto spoločnosti, zrejme vám neuniklo, že na všetkých smartfónoch je rovnaký čas. A čas 09:41 je tam preto, že práve v túto hodinu predstavil Steve Jobs svetu vôbec prvý iPhone.
  •  Prehnaná cena alebo nie? Možno sa vám zdá, že 1 400€ za iPhone X je veľa. Avšak, predstavte si, že by ste boli v roku 1991 a chceli si zabezpečiť súčiastky na výrobu tohto telefónu. Súčiastky by vás v tej dobe vyšli na neuveriteľné 3 milióny dolárov. Samozrejme, že dnešná doba sa s tou minulou porovnávať nedá, no ako porovnanie je to vcelku zaujímavé.
  • Prečo práve odhryznuté jablko? Nuž v tom čase, kedy zakladali spoločnosť Apple, bol Steve Jobs frutarián, čiže jedol iba ovocie. A Sillicon Valley, kde tento mág vyrastal, bolo známe práve ovocnými sadmi.
  •  Extrémne zaujímavý a tajný vývoj niečoho nového. Zamestnanci spoločnosti takmer okamžite zistia, že vývojový tím pracuje na niečom novom, pretože údržbári začnú s budovaním steny okolo celého vývojového tímu.
  •  Nie vždy sa darí. Počítač s názvom Apple Lisa nebol šťastným riešením. Bol to absolútny prepadák a po neúspechu tohto zariadenia zakopali 2 700 jednotiek do zeme v Utahu.
  • Apple mal v prvom kvartáli v roku 2014 ohromné tržby. Zarobil totiž viac ako Facebook, Amazon a Google dohromady..
  • Pre súčasného generálneho riaditeľa – Tima Cooka, pracuje dnes cca 92 600 zamestnancov, toto číslo však neustále rastie. A zaujímavé je, že Apple za posledné 4 roky zdvojnásobil počet zamestnancov.
  • Šéfdizajnér Apple – Jonathan Ive, má zvláštny zvyk. V každom videu, v ktorom predstavuje produkt tejto značky si oblieka rovnaké tričko, a to už od roku 2000. Keď si pozriete niektoré z jeho videí, tak si môžete všimnúť, že má na sebe vždy rovnaké tričko značky G-Star.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.