5 zaujímavosti o Arménsku – Krajine, kde je šach súčasťou školského rozvrhu

2668

Arménsko je vnútrozemská krajina susediaca s Tureckom, Iránom, Azerbajdžanom a Gruzínskom. Ak si rýchlo neviete rozpomenúť, kde sa asi nachádza, pozrite sa na mapu. Je to krajina plná nádhernej prírody, starých kostolíkov, chleba a wrestlingu. Prečítajste si o piatich zaujímavých faktoch o Arménsku.

Arménsko je už 30 rokov vo vojne

Už dlhé roky sa vedie spor o územie Náhorný Karabach medzi Arménskom a Azerbajdžanom. Po páde Železnej opony sa táto oblasť stala sporná a dodnes sa ohľadom nej vedú diskusie. Po tom, čo v roku 1988 Náhorný Karabach vyhlásil svoju samostatnosť, začali tieto dve krajiny viesť vojnu. Vyžiadala si až 30 000 ľudských životov. Dodnes nie je toto územie uznané ako samostatné a zdá sa, že konflikt je nekonečným začarovaným kruhom.

Genocída je stále popieraná

Je známe, že počas prvej svetovej vojny bolo vyvraždených okolo 1,5 milióna Arméncov. Osmanská ríša vyvražďovala všetkých bez rozdielu toho, či sa jednalo o mužov, ženy, či deti. Mnoho ľudí bolo len tak poslaných do nehostinných podmienok púšte, aby tu zahynuli hladom a smädom. Iba 28 štátov uznalo Arménsku genocídu a do dnešných dní sa Turecko snaží popierať tento hrozný skutok.

commons.wikimedia.org, public domain, author Clevelander

Počiatky kresťanstva

Arménsko je najstaršou kresťanskou krajinou na svete a takisto sa tu nachádza aj najstaršia kresťanská katedrála – Ečmiadzinská katedála. Z 3 storočia nášho letopočtu sa traduje legenda o svätom Gregorovi, ktorý presvedčil pohanského kráľa, aby konvertoval na jeho vieru. V krátkosti táto legenda hovorí o mužovi, ktorý prišiel do neznámej zeme a prehovoril k pohanskému kráľovi. Ten ho dal síce popraviť, ale po určitom zázraku alebo udalosti zmenil svoj názor a prijal jeho vieru.

commons.wikimedia.org, CC BY-SA 3.0

Šach je v škole povinným predmetom

Posledných 6 rokov je šach zaradený do učebného plánu Arménskych škôl. Možno by sa tak malo stať všade, veď šach buduje charakter, zlepšuje kognitívne chápanie, impovizáciu a zmysel pre plánovanie. Arménsko sa stalo dobrým príkladom, a preto sa Španielsko v roku 2015 rozhodlo, že šach tiež zaradí do každenného školského života.

pixabay.com, public domain

Zelené krajina

Za skromnú sumu 60 miliónov dolárov si môžete v Arménsku postaviť solárnu elektráreň. V súčastnosti je naplánovaných okolo 20 projektov na výrobu energie za pomoci obnoviteľných zdrojov. Táto krajina má len jednu jadrovú elektráreň, ale až štyri vodné. Na to, že sa jedná o štát s 3 miliónmi obyvateľov, je jeho záujem o životné prostredie obdivuhodný a mohol by sa stať vzorom pre ostatné krajiny.

pixabay.com, public domain

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre