Bardejov – jedno z 3 slovenských miest, ktoré je zapísané v UNESCO

905

Toto starobylé mestečko na východe Slovenska patrí medzi 3 mestá v našej krajine, ktoré dostali vďaka svojej veľkoleposti ocenenie svetového rázu. V prípade Bardejova ide o viacero ocenení. Už v roku 1986 dostalo prestížnu Európsku cenu – zlatú medailu nadácie ICOMOS a v roku 2000 ho už zaradili do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Bardejov je považovaný za najgotickejšie mesto na Slovensku. V jeho centre je mnoho pamiatok. Centrum je zároveň veľmi jedinečné. Ústrednou plochou je najmä obdĺžnikové námestie, ktoré je obstavané radom starobylých meštianskych domov. Ikonickým a vyhľadávaným miestom sú aj Bardejovské kúpele, ktoré nájdete na juhovýchodnom úpätí flyšového masívu Busova. Na ich okraji sa nachádza aj Múzeum ľudovej architektúry, ktoré určite stojí za vašu návštevu. Ak už tam budete, bol by hriech nepozrieť si ho.

bardejov fotografia
Foto od Pedro Nuno Caetano

Ďalšie zaujímavé miesta, ktoré by ste si mali pozrieť:

Drevená sakrálna architektúra v Karpatskom Oblúku

Nájdete tam unikátne kostoly zo 16. až 20. storočia. Táto architektúra je ozajstným skvostom. Najzvláštnejšie i veľmi hodnotné je, že objekty sú postavené výlučne z dreva a pri ich stavbe nemohol byť použitý ani jeden klinec. Na celom Slovensku sa zachovalo iba 61 takýchto jedinečných stavieb.

Photo by wikimedia

Farský kostol sv. Egídia

Stavať sa začal v 13. storočí. Okolo roku 1206 sa na tomto mieste usadili cisterciánski mnísi z poľskej Koprzywnice a založili kláštor zasvätený sv. Egídiovi. V dôsledku náhlych zmien však cisterciáni v druhej polovici 13. storočia (okolo r. 1271) toto miesto opustili. Začiatkom 14. storočia sa na opustenom území usadili nemeckí kolonisti. Kostol postihli v priebehu rokov rôzne pohromy a bol niekoľkokrát poškodený. Rôzne sa striedali i jeho obyvatelia.

bardejov fotografia
Foto od www.rubenholthuijsen.nl

Mestská radnica

Patrí medzi najvzácnejšie pamiatky v tomto meste a nájdete ju v strede hlavného námestia. Radnicu v r. 1505 začal stavať majster Alexander. Jej najcennejšími časťami sú architektonické detaily – portály, dekoratívna výzdoba štítov, vstupný arkier, schodisko, nástenné maľby, trámový strop v radnej sieni a iné. Táto radnica je prvou renesančnou stavbou na území Slovenska.

bardejov fotografia
Foto od KLMircea

Zborovský hrad

Nájdete ho pri obci Zborov, ktorá je neďaleko Bardejova. Ak ste fanúšikmi starých hradov a zrúcanín, odskočte si aj k tejto zrúcanine. Na hrade však neúnavne pracuje skupina robotníkov už 9. rok. Chcú ho totiž dať do pôvodného stavu. A veľmi dobre sa im darí.

Stačí však, že sa prejdete mestom a natrafíte na mnoho starých pamiatok. Mestečko je maličké, no o to krajšie a nudiť sa rozhodne nebudete.

bardejov zborov castle fotografia
Foto od www.rubenholthuijsen.nl
bardejov zborov castle fotografia
Foto od Govisity.com

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre