Benátky prichádzajú s novinkou, ktorá je veľmi zriedkavá. Turisti budú musieť pred vstupom do mesta zaplatiť vstupný poplatok

764

Sme zvyknutí platiť vstupné do rôznych turistických atrakcií, galérii či múzeí, ale platiť za vstup do mesta? Tak s týmto najnovšie vyrukovalo jedinečne mesto na vode – Benátky. Každý rok toto mesto navštívi približne 25 miliónov turistov. Benátky budú prvým talianskym mestom, ktorému budú turisti platiť za to, že doň vstúpia.

venice fotografia
Foto od bogitw

Čiastka je však skôr len symbolická. 1. marca mesto schválilo poplatok vo výške 3€ na osobu. Tento nový vstupný poplatok bude určený na zachovanie mesta ako svetového dedičstva. Podľa agentúry Reuters strávi okolo 14 miliónov ľudí v meste iba jeden deň, iní zas spia na výletných lodiach a miestnym podnikom tak neurobia takú tržbu, ktorú by si tamojší podnikatelia želali. Už pred 7 rokmi prišlo mesto s podobným poplatkom – hosťom účtujú nočné turistické poplatky.

Benátska populácia od druhej svetovej vojny výrazne klesá. Vo vojnovom období tam totiž žilo ešte 175 000 ľudí, zatiaľ čo dnes je to už len okolo 50 000 ľudí. Zatiaľ čo počet turistov sa, práve naopak, neustále zvyšuje. Mesto sa presúva ako taký skanzen a tamojší guvernér Benetta Luca Zaia sa na jeho adresu vyjadril takto: „Benátky potrebujú rešpekt rovnako, ako aj múzea, športové štadióny, kiná, vlaky a lietadlá, jednoducho taktiež musia prijímať plánované návštevy. Takto to bude udržateľné pre turistov aj pre mesto.“

Zbieranie týchto poplatkov však môže byť dosť komplikované, keďže výletníci do mesta vstupujú rôznymi spôsobmi, a to lietadlom, výletnou loďou, autom, vlakom alebo autobusom. Jedno z riešení by bolo, ak by dopravné spoločnosti pripočítavali tento nový vstupný poplatok k cene letenky, alebo by sa mohli využívať turnikety a umiestnili by ich napríklad ku vchodu do starého mesta. Tieto rozhodnutia sú však na benátskych úradnikoch.

Vstupný poplatok v takejto výške je však absolútne prijateľný a je to čiastka, ktorá nijak výrazne nezaťaží vašu peňaženku. Preto sa nenechajte odradiť a mesto aj napriek tomu navštívte. Keďže všetci vieme, že hladina morí a oceánov sa dvíha, Benátky sú ohrozené a je možné, že o niekoľko rokov budeme na nich už len spomínať.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre