Bhután je jediná krajina na svete, ktorá produkuje záporné hodnoty oxidu uhličitého

1983
bhutan fotografia
Foto od hktang

Bhután vstúpil do celosvetovej scény ako prvá krajina, ktorá je neutrálna v produkcii CO2. Jedná sa o malú krajinu v Himalájach, nachádzajúcou sa medzi Indiou a Čínou, s populáciou približne 790 000 obyvateľov. Podľa posledných výpočtov nie sú len neutrálny, ale pohybujú sa dokonca v záporných hodnotách vyprodukovaného oxidu uhličitého. Čo to teda znamená? Emisie oxidu uhličitého nie sú len vyvážené, ale prevážené rôznymi alternatívnymi spôsobmi generovania obnoviteľnej energie.

Posledné hodnoty ukazujú, že Bhután produkuje ročne 2,2 miliónov ton CO2, no ich lesy pohltia až trojnásobok tohto množstva. Väčšina energie vyprodukovanej ich riekami so silnými prúdmi je navyše odvádzaná do okolitých štátov. Týmto tempom budú do 2020 schopní dostať sa na negatívnu ročnú hodnotu CO2: -17 miliónov ton.

Je veľmi dôležité podotknúť, že Bhután je krajina malých rozmerov, so slabo rozvinutým priemyslom. Ich environmentálnu metódu by sme len ťažko mohli preniesť do väčších rozmerov a štátov, no každopádne si od nich príklad vziať môžeme a aj musíme. Ak by sa mal celý svet stravovať a žiť ako napríklad Austrália, potrebovali by sme viac ako 5 planét na udržanie takéhoto životného štýlu.

ZDROJ

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre