Bhután je jednou z najšťastnejších krajín na svete. Toto temné tajomstvo môže za spokojnosť jeho obyvateľov

452

Keď cestujeme, spoznávame rôzne kultúry, zvyky a tradície. Niektoré nás môžu zaskočiť viac ako iné. Pri mnohých sa môžeme naučiť lekcie, ktoré ocením počas celého života. Jednou inšpirujúcou krajinou je Bhután.

woman in black long sleeve shirt with brown straw hat
Autor tejto fotografie je Gaurav Bagdi

Je téma, ktorá v nás všetkých vyvoláva zmiešané pocity rešpektu a strachu. Tou témou je naša vlastná smrť. A práve myšlienky na vlastnú smrť sú pravdepodobne základom spokojnosti jedných z najšťastnejších ľudí na svete – obyvateľov Bhutánu.  Väčšina z nás sa tejto téme snaží vyhnúť, ale Bhutánčania nie.

Bhutan
Autor tejto fotografie je Aaron Santelices

„Bohatí ľudia na západe nie sú zvyknutí dotýkať sa mŕtvych, nevedia, čo je to hnijúce telo a veľké rany. A to je problém. Nie sú pripravení na fakt, že jedného dňa prestanú existovať”, hovorí Ura, riaditeľ Centra bhutánskych štúdií.

Bhutánci veria, že každý by mal denne venovať päťkrát po päť minút času myšlienkam na vlastnú smrť. Ura ďalej dodáva, že strach z toho, že zomrieme skôr ako stihneme urobiť všetko po čom túžime je problémom nášho nešťastia.

8d6c9c64 b00d 48e2 9d83 0d0e986291c6
Autor tejto fotografie je World Bank Photo Collection

Himalájske kráľovstvo je známe svojou jedinečnou politikou hrubého domáceho šťastia. Je to krajina, kam má smútok zakázaný vstup a vládne spokojnosť.  A napriek tomu sa od každého správneho Bhutánca či Bhutánky očakáva, že premýšľa nad smrťou. Paradoxne im to neprináša smútok ale pocit spokojnosti. Žijú v harmónii so svojím životom.

afdab835 1e1c 4bff 80fe d5baadd4d93b
Autor tejto fotografie je World Bank Photo Collection

Pocit spokojnosti podporuje aj viera v reinkarnáciu. Ak človek verí, že dostane ďalšiu šancu v inom živote, nebojí sa konca toho, ktorý práve žije. A v tom leží kľúč k šťastnému životu obyvateľov Bhutánu.

Ak raz navštívite túto úchvatnú krajinu, skúste okrem potulkách po prírodných krásach načerpať aj silný duchovný odkaz obyvateľov Bhutánu.

zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.