Bola nájdená obrovská, 70 miliónov rokov stará kostra dinosaura, v takmer pôvodnej anatomickej polohe

300

Takmer kompletná kostra dinosaura spojená od zadnej lebky až po chvost bola náhodne objavená v južnom Francúzsku.

Obrovská skamenelina bola objavená v máji 2022, keď 25-ročný amatérsky paleontológ Damien Boschetto uvidel na prechádzke s jeho psom v lese, vo francúzskom Montouliers, niečo zvláštne. Po tom, čo si všimol čerstvo rozpadnutý okraj útesu, sa rozhodol preskúmať ho viac a našiel kosť vytŕčajúcu zo zeme.

damienboschetto/instagram

Keď takmer 10-metrovú skamenelinu vykopali, Archeologické a paleontologické kultúrne združenie v meste Cruzy a Francúzske národné centrum pre vedecký výskum určili, že ide o kostru Titanosaura.

Nález pozostatkov dinosaurov je vždy vzrušujúci a zaujímavý pre vedecký výskum, avšak tento nález je špeciálny, lebo kosti sa našli v takmer pôvodnej anatomickej polohe.

damienboschetto/instagram

„Z muzeografického hľadiska to umožní predstaviť verejnosti zvieratá takmer kompletné v anatomických polohách, čo je niečo skvelé,“ povedal Boschetto, ktorý je 8 rokov členom združenia.

„Najvzrušujúcejšie bolo zistenie, že máme aspoň jedno anatomicky spojené zviera a že je to práve titanosaurus, dinosaurus s dlhým krkom,“ povedal Veyssières (ďalší z členov združenia). „Boschetto je nadšenec do prírody, trávi veľa času prieskumom regiónu pri hľadaní nových oblastí. Stal sa odborníkom na faunu z obdobia neskorej kriedy (záverečné obdobie druhohôr) nášho regiónu.“

damienboschetto/instagram

Posledné dva roky organizácia kopala na lokalite, ktorú Boschetto nazval kostným ložiskom. Týmto slovným spojením paleontológovia označujú veľkú zbierku zvieracích kostí a iných skamenených pozostatkov. Okrem toho tento objav nebol Boschettovým prvým. Informoval o náleze kúskov z kostier dravcov, ako sú krokodíly a teropódy, ako aj zvyškov rabdodona, bylinožravca podobného titanosaurovi.

damienboschetto/instagram

Kostra titanosaura sa momentálne nachádza v laboratóriu Cruzyho múzea, kde sa bude ďalej skúmať.

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre