Ako pestovať Bonsai? Prečítajte si o umení starostlivosti z ďalekého Japonska

1422

Už ste si niekedy povedali, že by ste chceli pestovať bonsaj, a le nevedeli ste sa do toho pustiť? Preto je tu pre vás stručný popis ako začať. Netreba sa ničoho báť- stačí trochu trpezlivosti a uvidíte čo sa bude diať.

Japonské umenie pestovania a tvorbe miniatúrnych stromov v kvetináčoch, ktoré sa vyvinulo z tradičnej čínskej umeleckej formy penjing.

Na rozdiel od penjingu, ktorý využíva tradičné techniky na výrobu úplne prírodných scenérií v malých kvetináčoch, ktoré napodobňujú grandiózne tvary skutočnej scenérie, japonský „bonsai“ sa pokúša vyrábať iba malé stromy, ktoré napodobňujú tvar skutočných stromov.

Bonsaj
Foto: ZaujimavySvet

Úvod do bonsajových techník

Bonsai je umenie, ktoré bolo študované a zdokonaľované po stáročia, no nenechajte sa tým vystrašiť. S malým vedením ste dokonale schopní pestovať svoje vlastné bonsaje. Uistite sa, že ste si vybrali druh stromu, ktorý je vhodný pre podnebie vo vašej oblasti a dodržiavajte základné pokyny pre starostlivosť. V tejto časti si vysvetlíme, ako začať pestovať bonsaje a predstavíme si tri hlavné techniky: pestovanie, styling a starostlivosť.

Pestovanie a kultiváca bonsajov

Foto: ZaujimavySvet

Ako si vypestujete svoj vlastný bonsajový strom? Prvým krokom je zistiť, ktorý druh stromu vyhovuje vašim potrebám, podnebiu a okolnostiam. Na výber bude mať veľký vplyv to, či uprednostňujete držanie stromčeka vo vnútri alebo vonku.

Pestovanie bonsajov v interiéri obmedzuje vaše možnosti na subtropické stromy, ktoré môžu prežiť v interiéri. Zatiaľ čo pestovanie bonsajov vonku vám dáva viac možností na výber. Väčšina netropických stromov je dokonale prispôsobená na pestovanie vonku, pokiaľ sú chránené pred intenzívnym slnečným žiarením alebo mrazom.

Teraz, keď sme pre vás vybrali tie najlepšie druhy stromov, poďme sa pozrieť na to, ako si ich môžete skutočne zaobstarať! Najjednoduchšie je kúpiť si hotový bonsajový strom v internetovom obchode. Môžete si vybrať zo širokej škály druhov stromov, ktoré sa dodávajú v mnohých tvaroch a veľkostiach, no s vysokou cenou, najmä tie staršie. Ekonomickejší je nákup predbonsajových alebo škôlkových zásob, čo je skvelý spôsob, ako dosiahnuť rýchle výsledky!

Menej nákladnou a veľmi pomalou metódou je pestovanie vlastného stromu pomocou semien alebo odrezkov. Normálne to bude trvať asi 3-5 rokov, kým sa bude dať upraviť mladý strom, takže to možno budete chcieť urobiť ako vedľajší projekt a kúpiť si predbonsaj, aby ste mohli začať s technikami úpravy skôr.

Techniky tvarovania a stylingu

Foto: fotobanka premium

Teraz, keď ste si kúpili alebo vypestovali strom, začnime s jeho tvarovaním a úpravou. Toto je kreatívna a zábavná časť pestovania, ale je to aj tá najnáročnejšia časť. Hoci skutočné zvládnutie a zdokonalenie techník, ako je prerezávanie a drôtovanie, aby sa stromy miniaturizovali, môže trvať roky, niektoré základy sa dajú naučiť celkom ľahko.

 

Začnime jednou najdôležitejšou technikou pre bonsaj, prerezávaním. Prerezávanie je zásadný postup používaný na tvarovanie stromov a ich udržiavanie v miniatúrnom stave. Cieľom je vytvoriť bonsaj ktorý presne kopíruje miniatúrnu verziu stromu v plnej veľkosti v jeho prirodzenom prostredí. Najlepší čas na prerezávanie stromu je na jar, aj keď existujú určité rozdiely v závislosti od typu stromu, ktorý máte. Pri prerezávaní hrubých konárov si nezabudnite kúpiť dobrý pár konkávnych nožníc. Vytvárajú dutejšiu ranu, ktorá sa hojí oveľa lepšie ako tie, ktoré robia štandardné frézy.

 

Ďalšou dôležitou technikou tvarovania bonsajov je drôtovanie. Opatrným omotaním eloxovaného hliníka alebo žíhanej medi okolo konárov ich môžete aspoň do určitej miery ohýbať a tvarovať podľa svojej vôle. Drôtovanie je možné použiť po celý rok, ale uistite sa, že drôt odstránite hneď, ako sa začne ryť do konárov, ktoré sa zväčšujú.

Ako sa starať o bonsaj?

Foto: fotobanka premium

Údržba a starostlivosť sú kľúčovou súčasťou pestovania bonsajov. Hoci každý druh stromu má svoje špecifické pokyny na starostlivosť, preberieme si niektoré základy, počnúc zalievaním. Uistite sa, že identifikujete svoj stromček pre konkrétne pokyny.

Ako polievať ?

Koľko a s akou frekvenciou by ste mali zalievať bonsaj závisí od širokého spektra faktorov, ako napr. druhy stromov, veľkosť kvetináča, pôdna zmes a podnebie. Pretože bonsaje sa zvyčajne vysádzajú v takýchto malých kvetináčoch, majú tendenciu pomerne rýchlo vyschnúť, takže je dôležité pravidelné zalievanie.

Nadmerné zalievanie však môže viesť k hnilobe koreňov. Výber správnej pôdnej zmesi pre váš bonsaj a pravidelné presádzanie je kľúčové, aby bol váš strom zdravý. Väčšinu bonsajov je potrebné presádzať každé 2 roky. Dôležitým pravidlom pre polievanie je pozorne sledovať váš strom a pôdu a v prípade potreby zalievať. Bonsaj dôkladne zalejte, aby ste sa uistili, že pôda správne absorbuje vodu.

Kde umiestniť bonsaj ?

umiestnenie
Foto: fotobanka premium

Subtropickým stromom sa v interiéri darí dokonale, aj keď vo všeobecnosti potrebujú veľa svetla a relatívne vysokú vlhkosť. Vonku sa môžu pestovať iba vtedy, ak žijete niekde s dostatočne teplou klímou. Ak máte väčší záujem o vonkajší strom, najlepšie je vybrať si taký, ktorý je vo vašom prostredí pôvodný.

Ako hnojiť bonsaj?

Okrem zalievania, umiestňovania a presádzania je hnojenie ďalšou dôležitou vecou, ktorú treba mať na pamäti. Malé kvetináče s malým priestorom obmedzujú zadržiavanie vody a živín. Pravidelné hnojenie počas vegetačného obdobia stromu je kľúčom k tomu, aby váš strom zostal zdravý a prospieval.

Opäť platí, že množstvo a frekvencia hnojenia vášho stromčeka závisí od druhu, ktorý máte. Ktorú značku a/alebo typ hnojiva si vyberiete, nebude mať zásadný vplyv na vašu rastlinu. Môžete použiť tuhé alebo tekuté hnojivo, pokiaľ sa uistíte, že aplikujete menšie množstvá, ako vyžadujú bežné rastliny.

 

Slovo na záver

Hoci je Bonsai stáročia stará forma umenia, začať s týmto fascinujúcim koníčkom nie je ťažké! Stačí trochu študovania, pevných nervov, lásky k rastlinkám a úspechy na seba rozhodne nenechajú dlho čakať. A po prvom neúspechu sa netreba rútiť, ale skôr zistiť, kde sa stala chyba a vyvarovať sa jej.

Viac o pestovaní izbových rastlín: Monstera či Fikus

Ak sa zaujímate viac o pestovanie izbových rastlín na našich stránkach nájdete aj články o Monstere či Fikusoch.

  • Prečítajte si aké choroby postihujú monstera, ako ju rozmnožiť a starať sa o ňu.
  • Prečo je fikus vhodnou rastlinkou do bytu? Prečítajte si všetko o jeho pestovaní

 

Zdroje

https://en.wikipedia.org/wiki/Bonsai

https://www.bonsaiempire.com/basics

 

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre