Bosniansky umelec vyrezáva sochy do tuhy ceruzky: Pozrite si výber toho najlepšieho

129

Vo svete umenia predstavujú aj tie najobyčajnejšie veci skvelý prostriedok na sebavyjadrenie. Platí to aj v prípade Jasenka Ɖorđevića, umelca z Bosny. Vďaka svojmu talentu totiž mení hroty ceruziek na dokonale prepracované miniatúrne diela.

Zdroj: toldart/Instagram
Zdroj: toldart/Instagram

Už od detstva ho fascinovali drobné predmety a objekty. Od mini hračiek až po malinké zvieratá – učaroval mu svet, ktorý sa mu zmestil do dlane. Táto záľuba ho však ovplyvnila nielen v umeleckom, ale aj bežnom živote. Začal písať malým písmom, čo mu zostalo dodnes. Okrem toho vytvoril miniatúrne knižky, asi 5 – 6 milimetrov veľké. Písal do nich príbehy drobným písmom, ktoré je sotva viditeľné voľným okom.

Kľúčovým momentom jeho cesty však bol rok 2010. Práve vtedy natrafil na tvorbu Daltona Ghettiho, ktorý vyrezával do hrotov ceruziek. Mimoriadne ho to inšpirovalo, až začal tvoriť vlastné miniatúrne sošky. Každá ceruzka predstavuje prostriedok na vyjadrenie jeho kreativity a osobnosti.

Zdroj: toldart/Instagram
Zdroj: toldart/Instagram
Zdroj: toldart/Instagram
Zdroj: toldart/Instagram

Tento typ umenia je nesmierne zložitá a dôkladná práca. Prvým krokom je výber témy. Ten do veľkej miery obmedzuje drobný priestor ceruzky, preto ide o mimoriadne dôležitý krok. Po starostlivom výbere témy nasleduje výber vhodnej ceruzky. Zatiaľ čo stolárska ceruzka poskytuje širšiu plochu, štandardná ceruzka s okrúhlou tuhou umožňuje vytvárať detaily vo väčšej hĺbke. Najdôležitejším aspektom je však kvalita a tvrdosť tuhy.

Ďalším krokom je náčrt sochy na ceruzke, ktorý si vyžaduje chirurgickú presnosť. Aj preto Jasenko využíva pri samotnej tvorbe chirurgické skalpely a lupy. Pri jeho práci je mimoriadne dôležitá trpezlivosť a precíznosť, čo sa prejavuje aj vo fotografovaní sôch. Vždy sa ich snaží zachytiť z niekoľkých uhlov, pričom sa snaží nájsť ten dokonalý.

Zdroj: toldart/Instagram
Zdroj: toldart/Instagram
Zdroj: toldart/Instagram
Zdroj: toldart/Instagram

Napriek nepochybnej náročnosti a výzvam, ktorým umelec čelí pri každom diele, je jeho tvorba dôkazom oddanosti a vytrvalosti. Vyjadruje nielen estetickú krásu, ale aj hlboké posolstvá. Každá jeho socha vie vyprovokovať ľudí k zamysleniu. Ktorá najviac učarovala vám?

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre