Buckinghamský palác skrýva tajomstvá a niektoré z nich vám teraz odkryjeme

5185

Buckinghamský palác bol kúpený za dnes už úplne smiešnu sumu 24 000€ a odvtedy sa zmenil na nepoznanie. Toto oficiálne londýnske sídlo britských kráľov nebolo pôvodne vhodné ako sídlo pre najvyšších britských panovníkov. Keď bol postavený, tak išlo len o skromnejší trojposchodový dom, ktorý vlastnil John Sheffield, vojvoda z Buckinghamu. V roku 1761 ho však kráľ George III. kúpil za spomínanú sumu a začal proces premeny na kráľovstvo, ktoré bolo určené pre jeho manželku kráľovnú Charlottu.

Dnes je Buckinghamský palác jednou z najobľúbenejších atrakcií mesta a každý rok priťahuje okolo 15 miliónov návštevníkov. Väčšina ľudí však nevie, že táto ikonická pamiatka má takýto pôvod a ani to, že bola 76 rokov neobývaná, až kým sa doň nepresťahovala 18-ročná kráľovná Viktória. Pre viac prekvapivých tajomstiev z Buckinghamského paláca však čítajte ďalej.

Buckingham Palace fotografia
Foto od 272447

Podobá sa už viac na mestečko ako na sídlo

Buckinghamský palác je nielen obrovským majetkom, ale je aj symbolom uctievanej monarchie a datuje sa viac ako 1 000 rokov dozadu, aj preto sa s ním zaobchádza ako s nezávislým subjektom. Je to zároveň jedna z mála budov v Spojenom kráľovstve, ktorá má dokonca vlastné PSČ.

Obsahuje až 1 514 dverí

Keď ho kúpil kráľ George III., tak sa okamžite začalo s rozsiahlymi rekonštrukciami a rozširovaním, ktoré trvali desaťročia (napríklad došlo k vybudovaniu Východného bloku, kde členovia kráľovskej rodiny organizujú verejné vystúpenia). Táto budova v dnešnej podobe obsahuje presne 1 514 dverí a 760 okien. K dispozícii je ohromujúcich 775 izieb a až 78 kúpeľní.

Kráľovná vždy oznamuje svoj príchod

Ak niekto chce vedieť, či je kráľovná vo svojom sídle, tak to ľahko zistí. Podľa kráľovského protokolu je totiž vlajka Royal Standard vysoko nad palácom vždy, keď sa v paláci Alžbeta II. nachádza. 

Buckingham Palace fotografia
Foto od dimitrisvetsikas1969

V Buckinghamskom paláci môžete získať prácu

Celý tento objekt zamestnáva až 400 zamestnancov. Niektoré z pracovných pozícii sú pritom tak trochu zvláštne, no celkom konkrétne. Kráľovná Alžbeta II. totiž zamestnáva pastierku, ktorá hrá na dudy vždy o 09:00 ráno pod okienkom, keď sa v paláci kráľovná nachádza. Sú tam zamestnaní napríklad aj dvaja hodinári, ktorí dohliadajú na zbierku približne 500 hodín a hodiniek. Kráľovná taktiež nedávno hľadala manažéra sociálnych sieti s cieľom tvoriť obsah pre @TheRoyalFamily.

Pod palácom sú tunely

Po celé roky sa šuškalo o tom, že pod palácom sa nachádza sieť tunelov. Mnohí to však označovali za výmysel a iba výplod niekoho fantázie. V roku 2006 však ich existenciu potvrdila Kráľovná matka, ktorá bola kráľovnou Spojeného kráľovstva v roku 1936-1952.

Počas dovolenky kráľovnej sú povolené verejné prehliadky paláca

Od roku 1993 môžu návštevníci palác obdivovať naživo, zatiaľ čo kráľovná absolvuje svoju každoročnú letnú dovolenku. Turisti môžu dokonca ochutnať aj čaj, ktorý sa podáva pri oficiálnych návštevách.

Palác si môžete pozrieť aj prostredníctvom 360-stupňovej prehliadky

Buckinghamský palác bol prvou dominantou Spojeného kráľovstva, ktorý umožnil takýto zážitok z pohľadu virtuálnej reality. Môžete sa pozrieť na trónnu miestnosť, galériu obrazov kráľa Juraja IV či veľké schodisko bez toho, aby ste opustili pohodlie svojho domova.

Buckingham Palace fotografia
Foto od balichaca

 

 

 

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Lucia
22. apríla 2020 16:39

Kralovna matka nemohla potvrdit pravdivost tvrdenia, ze pod Buckinghamskym palacom je siet tunelov, lebo v tom case uz bola mrtva. Zomrela v roku 2002.