Budú turbulencie v lietadlách vďaka novej laserovej technológii minulosťou?

504
lietadlo
Photo by bilaleldaou (Pixabay)

Vo väčšine prípadoch pri nich nič nehrozí ale minimálne dokážu človeka pekne vydesiť. Napriek tomu sú turbulencie vo vzduchu vecou, ktorú musí človek akceptovať, ak cestuje lietadlom.

Al vyzerá to, že sa to má zhoršovať. Podľa odborníkov sa turbulencie v dôsledku globálneho otepľovania stávajú stále častejšími a budú len viac a viac nepríjemné.

Samozrejme letecké spoločnosti nespia a tento problém sa už chystajú riešiť. Spoločnosť Boeing sa pripravuje na testovanie novej laserovej technológie, ktorá umožní pilotovidetekovať turbulencie vzdialené 15 km od lietadla.

To vôbec nie je veľká vzdialenosť vzhľadom na to, akou rýchlosťou prepravné lietadlá lietajú. Ale pilotovi to dá 60 sekúnd na reakciu. Aj keď to nie je veľa, pilotovi to stačí aby jemne zmenil kurz a vyhol sa tak nepríjemným turbulenciam.

plane seats fotografia
Foto od theogeo

Technológia bola vyvinutá Japonskou Aerospace Exploration Agency a bude testovaná Boeingom 777 už začiatkom budúceho roka.

Funguje na jednoduchom princípe, kedy z prednej časti lietadla vysiela laser, ktorý po odraze pri ceste spať zachytáva optický senzor a ten spracováva získané dáta. Software ich následne zanalyzuej a v prípade, že sa objavia turbulencie pilot dostane upozornenie.

Piloti nemusia nutne na každú turbulenciu reagovať zmenou kurzu ale stihnú včas varovať letovú posádku, ktorá tak zabezpečí horúce nápoje a upozorní cestujúcich aby ostali na svojich miestach a pripútali sa.

zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre