Bývalá profesorka darovala 1 miliardu dolárov pre lekársku fakultu. Študenti už pravdepodobne nikdy nebudú musieť platiť školné!

304

Študenti medicíny v New Yorku budú mať čoskoro o jednu starosť menej: školné. V pondelok sa dozvedeli skvelú správu, že dar, vo výške 1 miliardy dolárov pre Albert Einstein College of Medicine v Bronxe, zaručuje bezplatné školné pre všetkých študentov na neurčito.

Škola o tomto dare hovorí ako o najväčšom dare pre všetky lekárske fakulty v krajine.

Chriscobar~commonswiki/wikimediacommons

„Tento dar zásadne mení našu schopnosť prijímať študentov, ktorí sú oddaní nášmu poslaniu, nielen tých, ktorí si to môžu dovoliť,“ uviedol vo vyhlásení doktor Yaron Tomer, dekan školy Marilyn a Stanley Katzovcov.

Všetkým súčasným študentom štvorročného štúdia bude preplatené školné na jarný semester 2024. Potom, od augusta, budú mať všetci študenti školné zadarmo.

Darcom tejto neskutočnej čiastky je doktorka Ruth L. Gottesmanová a jej zosnulý manžel David „Sandy“ Gottesman. Zosnulý Gottesman bol pred svojou smrťou v roku 2022 miliardárom a obchodným partnerom Warrena Buffetta. Ruth Gottesmanová pôsobí ako predsedníčka správnej rady školy a je zaslúžilou profesorkou pediatrie na Einsteinovej univerzite.

ABC News/youtube

„Zanechal mi, bez toho, aby som o tom vedela, celé portfólio akcií Berkshire Hathaway,“ povedala Ruth Gottesmanová o svojom zosnulom manželovi. Inštrukcie na využitie peňazí boli jasné, urob čo si myslíš že je správne“, povedala. Manželia už predtým škole venovali dary.

„Máme skvelých študentov medicíny, ale toto je možnosť pre mnohých ďalších študentov, ktorých financie by im štúdium medicíny nikdy nedovolili.“

Gottesmanová svoje rozhodnutie osobne oznámila na stretnutí so študentmi v pondelok ráno. Študentom nebolo povedané, čoho sa stretnutie týkalo, no keď sa dozvedeli túto správu, všetci povyskakovali zo stoličiek.

„Som veľmi vďačná svojmu zosnulému manželovi Sandymu za to, že mi zanechal tieto finančné prostriedky, a cítim sa požehnaná, že som dostala výsadu venovať tento dar na takú záslužnú vec,“ uviedla Gottesmanová vo vyhlásení, ktoré zdieľala škola.

„Každý rok na Albert Einstein College of Medicine nastúpi viac ako 100 študentov, ktorí sa snažia získať titul v oblasti medicíny a vedy,“ uviedla. „Odchádzajú ako vynikajúco vzdelaní vedci a znalí lekári, ktorí majú odborné znalosti na hľadanie nových spôsobov prevencie chorôb a poskytovanie najlepšej zdravotnej starostlivosti komunitám tu v Bronxe a na celom svete.“

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre