Černobyľ zaznamenáva v posledných mesiacoch obrovský nápor turistov spôsobený minisériou od HBO

538

Mnohé z obľúbených televíznych seriálov a filmov inšpirujú fanúšikov po celom svete k tomu, aby ikonické filmové miesta navštívili. Zväčša je to práve sfilmovanie tej ktorej známej destinácie, ktoré dokáže odštartovať obrovský záujem turistov. Svoju silu to má najmä vtedy, ak ide o skutočné udalosti. A posledný hit od HBO, ktoré má na svedomí výbornú minisériu Černobyľ, sa taktiež nevyhol narastajúcemu záujmu.

Práve dejisko minisérie láka v posledných týždňoch alebo mesiacoch obrovský dav zvedavých ľudí. Možno povedať, že ide o akési oživenie cestovného ruchu v oblasti, aj keď o túto destináciu bol stále záujem. Pravdou je, že návštevy nebezpečnej zóny sa dnes už nemusíte obávať. Miesta, po ktorých vás prevedie sprievodca, sú bezpečné a ak bude dodržiavať jeho pokyny, nič sa vám nestane. Medzi takéto nariadenia patria napr. inštrukcie týkajúce sa toho, aby ste sa nedotýkali budov, rastlín a tiež by ste nemali sedieť na zemi. Vedzte tiež, že väčšina so spoločnosti od vás bude považovať dlhé rukávy a nohavice, prípadne aj uzavreté topánky. Všetko sa však dozviete na mieste.

Foto od IDBancroft

Aj keď sa vám možno zdajú byť tieto opatrenia dosť prísne, tak Černobyľ je dnes bezpečnejší, než si myslíte. Ľudia totiž absorbujú určité množstvo ožiarenia v každodennom živote, ročne je to asi 3 milisievertov. Je dôležité poznamenať, že napríklad röntgenové žiarenie pri CT vyšetrení sa pohybuje od 1 – 20 milisievertov. Počas prehliadky Černobyľu prejdete viacerými skenovacími zónami, aby sa zmeralo žiarenie. Celková vonkajšia dávka žiarenia získaná počas desaťhodinového výletu v zóne je niekoľkokrát menšia ako dávka získaná počas transatlantického letu.

Na preskúmanie Černobyľu sa môžete vybrať na jeden, ale pokojne aj viac dní, pričom vyrazíte z hlavného mesta Kyjeva. Väčšina spoločnosti ponúka v cene zájazdu aj obed a poistenie. Napriek tomu, že Černobyľ je už mnoho rokov vyhľadávanou destináciou, tak práve v tomto období zaznamenal najväčší „boom“. Na druhej strane však nemusí byť takýto jav trvalo udržateľný a návaly turistov môžu mať veľmi nepriaznivý dopad na celú oblasť.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre