Česko je nám veľmi blízkym národom. Niekedy sa však môže zdať, že aj vzdialeným. A toto všetko vyplýva z histórie. Dlho sme boli spoločným národom, čiže je jasné, že vzťahy a celkové vnímanie tejto reality sa zmenili alebo menia rôzne.

Čo nás však bude neustále spájať je jazyk. Nie je síce rovnaký, no každý sa v Česku dokáže dorozumieť. Mnoho Slovákov odišlo i odchádza zo Slovenska za novým životom práve k našim severným susedom. Ich hlavné mesto, Praha, sa radí medzi najkrajšie mestá v celej Európe. Prečítajte si teraz, tak trochu aj menej známe fakty o krajine.

cesko fotografia
Foto od Govisity.com

Poliaci nemajú obľúbenejší národ

Už niekoľkokrát vyhrali Česi u Poliakov v ankete o najobľúbenejší národ. A údajne je im sympatický, aj keď je to možno trochu paradox, práve „český“ ateizmus.

Silonky a šošovky

Určite ich všetci poznáte. Sú obľúbené najmä u žien, no nosia ich aj muži. A je to naozaj dobrý vynález. Mnohí si bez nich nevedia predstaviť ísť na nejakú spoločenskú udalosť. Aj keď ich nevymysleli priamo v Česku, no prsty má v tom známy Otto Wichtrle. Ten totiž vynašiel silon a dal svetu aj kontaktné šošovky.

Známy muži

Vratislavice nad Nisou nie sú veľmi známe, no sú rodiskom zakladateľa automobilky Porsche – Ferdinanda Porsche. Ďalej sa v tejto krajine narodil napr. aj nemecky píšuci žid – Franz Kafka, ktorý plynule ovládal češtinu.

Prvá hudba na Mesiaci

Všetci asi vieme, že prvý muž, ktorý vystúpil na Mesiac bol Neil Armstrong. No zaujímavé je aj to, že prvú pesničku, ktorú si po vstúpení pustil, bola hudba New World Symphony od českého rodáka – Dvořáka.

Gramofónové platne

Tieto, už teraz skôr historické vynálezy sa síce veľmi nepoužívajú, majú ich zväčša starší ľudia alebo zberatelia, no práve Česko je najväčším výrobcom týchto platní.

Automobilky

Určite poznáte značky ako Škoda či Tatra. Autá od Škody sú veľmi preferované aj v našej krajine. Do sveta ich vypustilo práve Česko. Tieto dve značky sú zároveň aj druhou a treťou najstaršou automobilkou na svete.

Prvý kozmonaut

Vladimíra Remku dodnes považuje európska kozmická agentúra za prvého európskeho kozmonauta.

Ateisti

Česi sú známi ateisti. Podľa prieskumov sú jednou z najmenej náboženských krajín na svete. Ako ukázalo posledné sčítanie ľudu, až 3,6 miliónov obyvateľov udalo, že je bez vierovyznania. Toto číslo predstavuje 34,2 % z celkovej populácie.

Zdroj

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.