Cestujete radi sólo? Máme niekoľko tipov pre tých, čo milujú kultúru, dobrodružstvo ale aj skvelé jedlo

619

Väčšina z nás určite preferuje výlety s celou rodinou resp. s celou partiou. Nájdu sa tu určite aj takí, ktorí možno chcú mať od ľudí pokoj a vydajú sa na výlet úplne sami. Ak tu takých máme, ponúkam vám nejaké tipy na destinácie pre sólo cestovateľov. Tieto štáty sú tu dané na základe záujmov, čiže každý si tu nájde to svoje.

Najlepšia krajina pre dobrodružstvo: Južná Amerika

Hory, ktoré môžete vyliezť, rieky, ktoré môžete splaviť a džungľa plná záhad, to je Južná Amerika, ktorá ponúka dokonalú dávku dobrodružstva a adrenalínu. Nedovoľte, aby vás jej veľkosť odradila – je vhodnejšia pre sólové cestovanie viac než si myslíte.

Zničená trasa Gringo, ktorá zahŕňa najpopulárnejšie destinácie kontinentu pozdĺž vertikálnej cesty vám umožní stretnúť kopec ľudí, ktorí idú rovnakým smerom. Ľudia sú poväčšine priateľskí a kvôli tomu bude cestovanie relatívne jednoduché. Dávať pozor si treba dávať akurát na sopku El Mistih, ktorá by sa mohla kedykoľvek prebudiť.

bolivia death road fotografia
Foto od JanC.Beck

Tip na zážitkovú sólo cestu: horská cyklistika do Bolívie cez neslávnu Death Road a jazda späť s priateľmi, ktorých ste stretli, po niekoľkých pivách.

Najlepšia krajina čo sa týka jedla: Vietnam

Ak môže byť korunovaný len jeden národ z juhovýchodnej Ázie, ktorý vyniká jedlom, tak je to Vietnam. Vietnamské varenie je jemné vo svojej chuti a vynikajúce vo svojej rozmanitosti. Je to obrovská výhoda pre cestovateľov, ktorých láka chutné a zaujímavé jedlo a s tým spojené Posedávanie v reštauráciach, či čajovniach. Počas toho si môžete vymieňať cestovateľské príbehy a skúsenosti s ďalšími cestovateľmi.

V celej krajine sa môžete stretávať s dedinčanmi, vyskúšať miestne jedlá a popíjať ryžové víno na trhoch, ktoré sú doslova všade. Nespočetné množstvo tzv. „street – food“ v uliciach a školy varenia podporujú sociálne prostredie vo veľkých mestách. Tí, ktorí hľadajú oddych od davov ľudí, by sa mohli vydať na turistiku okolo vrchu Sapa.

Photo by Quangpraha

Zážitok pre sólo navštevníkov: naučíte sa variť vietnamské jedlá, odporúča sa škola varenia Hoi An – Green Bamboo Cooking School.

Najlepšia krajina na sebareflexiu: Ubud, Indonezia

Nachádza sa medzi smaragdovými ryžovými poliami obklopenými hmlistými horami. Ubud je magické miesto. Sólo cestovatelia sa tu objavujú pomerne často, čo znamená, že žiadne sondovanie a pohľady vám po príchode na rannú jogu alebo pri jedle v jednej z miestnych reštaurácii nehrozí. Ak chcete naozaj využiť liečivú silu Ubudu, pozrite sa aká krásna krajina je okolo vás – zelené kopce obklopujú celú dedinu a majú ozdravujúce účinky.

indonezia ubud fotografia
Foto od valkyrieh116

Tip pre sólo realizáciu: Vychutnávajte si jednu z lekcií, od jogy po reiki. Lekcie sú ponúkané v niekoľkých zariadeniach, napríklad Taksu Healing Haven.

Najlepšia krajina pre nočný život: Berlín, Nemecko

Niektorí hovoria, že je väčšia pravdepodobnosť, že sa dostanete do najznámejšieho nočného klubu v Berlíne, ak prídete sám. Či už je tomu tak alebo nie, nemecké hlavné mesto je pre svojich návštevníkov jedno z najpriateľskejších a najinteligentnejších európskych miest.

Berlín je samozrejme miestom určeným na párty a ponúka rôzne kluby a záhradné pivovary s graffitmi. Od Brandenburskej brány k Pamätníku holokaustu vás obklopuje zmysel pre históriu, zatiaľ čo malé kreatívne kaviarne, chladné butiky, víkendové blšie trhy, ponúkajú mnoho priestoru ako vyplniť čas. Takisto vhodné aj pre sólo cestovateľa.

berlin night life fotografia
Foto od Sebastian Wochnik

Tip na nočný život: Vydajte sa do baru alebo hocijakého nočného klubu a nechajte sa unášať berlínskou klubovou atmosférou.

Najlepšia krajina pre spoznávanie kultúry: Rím, Taliansko

Bazilika svätého Petra, Rímska panoráma mesta, renesančná architektúra Baziliky Svätého Petra, architektonické zázraky a rôzne iné pamiatky. To všetko ponúka toto mesto.

Či už by ste si naplánovali výlet na 2 dni alebo 2 týždne, existuje len malé riziko, že sa budete nudiť. Hoci angličtina nie je vôbec všadeprítomná, je ťažké sa cítiť osamelo medzi 14 miliónmi iných turistov, ktorí navštevujú tento kultúrny uzol každý rok.

Photo by swkyee

Skvelý tip na zážitok : návšteva baziliky sv. Petra a prechádzanie po 7 km dlhých halách, ktoré tvoria Vatikánske múzeum.

Zdroj: lonelyplanet

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre