Cestujte tak, aby ste si už nikdy nepovedali, keby mi to napadlo skôr

297
Aj tí najskúsenejší cestovatelia urobia občas začiatočnícku chybu. A stačí aj jedna a vaše cestovanie sa môže premeniť na nočnú moru alebo sa prinajmenšom výrazne skomplikovať. Prečítajte si nasledovné dobre mienené rady. Niektoré sa vám budú zdať úplne banálne, ale práve na tie, najčastejšie v záplave emocií a zážitkov, zabúdame.
1. Vytlačte si celý plán cesty, letenky a prípadne iné potvrdenia. Odložte si ich k pasu alebo občianskemu preukazu. Zídu sa vám, keď zlyhá inetnetové pripojenie.

2. Urobte si kópiu vášho pasu a odložte si ho na iné miesto ako originál.

3. Sledujte si výdavky. Ak máte so sebou notebook, zapisujte si ich. Môžete využiť aj nejakú z dostupných aplikácií.

pixabay.com

4. Skontrolujte si poplatky za výber z bankomatu v zahraničí a aktuálne konverzné kurzy.

5. Zoberte si menšiu hotovosť peňazí v miestnej mene. Najlepšie aj mince. Zmenárne na letisku majú najnevýhodnejšie konverzné kurzy a minca na toaletu prípadne kávu sa vám zíde. Najlepší kurz získate, keď budete vyberať peniaze z bankomatu.

6. Potraviny nakupujte vo veľkých supermarketoch, prípadne od lokálnych predajcov. Toto pravidlo je všeobecne známe, ale často naň, pod vplyvom lákavých ponúk reštaurácií, zabúdame.

pixabay.com

7. Ubytovanie po prílete si rezervujte dopredu. Neskôr môžete lokalitu zmeniť, ale nie je nič vyčerpávajúcejšie ako po dlhom lete hľadať ubytovanie po celom mesta. Navyše s batožinou.

8. Na rezerváciu ubytovania môžete využiť aj portály Craigslist, HomeAway, AirBnB, kde nájdete výhodnejšie ceny ubytovania. Dobrodružné povaahy môžu využiť aj Couchsurfing.

9. Vnútroštátne lety nenakupujte spolu s tými medzinárodnými. Letenky vrámci jedného štátu sú s blížiacim sa dátumom doletu zvyčajne lacnejšie.

pixabay.com

10. Ak sedíte v bare, sadnite si priamo za barový pult. Ak budete priateľský a príjemný, dozviete sa od barmana veľa užitočných inromácií.

11. Ubytujte sa v hosteli. Stretnete tam zaujímavých ľudí a možno sa dohodnete aj na spoločnom výlete vrámci mesta.

12. Buďte maximálne flexibilný. Vždy sa môže zmeniť situácia a vy budete musieť upraviť svoje plány.

pixabay.com

13. Fóra o cestovaní sú plné reálnych skúseností a milých ľudí. Opýtajte sa, ak niečo chcete vedieť. Môžete tu získať kontakty na miestnych ľudí už pred svojou cestou.

14. Uvedomte si, že nikdy nebudete mať dostatok času, aby ste videli všetko.

15. Ak si neurobíte sami prieskum skôr ako navštívite danú krajinu, kúpte si aspoň cestovného sprievodcu alebo mapu.

16. Naučte sa krátke frázy v lokálnom jazyku. Zídu sa vám slučné frázy ale aj základná slovná zásoba pri objednávaní jedla.

pixabay.com

 

17. V menej rozvinutých krajonách sa vyhýbajte ovociu a zelenine, ktoré nemôžete ošúpať alebo uvariť.

18. Zistite si približné ceny za taxislužby skôr ako ich využijete. Vyhnete sa tomu, že vás okradnú o peniaze.

19. Sledujte miestnych obyvateľov. Nie, nemáte sa stať agentom CIA, ale iba pozorovať ako napríklad nastupujú a vystupujú do mestskej hromadnej dopravy, ako zastavujú taxík alebo ako si kupujú lístky. V každej krajine sú tieto jednoduché úkony iné.

pixabay.com

20. Ak šoférujete, zamknite si dvere. Veci si nepokladajte na sedadlo, ale radšej na zem alebo do kufra.

21. Pri autobusových výletoch si dobre zapametajte ako vyzerá šofér. Ak nastupuje, nastúpte aj vy, aby ste nezostali niekde trčať. Myslite na to predovšetkým, ak cestujete sami.

22. Nenoste so sebou originál pasu. Radšej kópiu a originál si ponechajte odložený a dobre ukrytý na hoteli.

pixabay.com

23. Zaobstarajte si bundu s vreckom na hrudi. Najlepšie aj so zipsom. Odtiaľ vám len tak niekto veci neukradne.

24. Nikdy si nedávajte fotoaparát do značkovej tašky („najlepšie“ s nápisom značky fotoaparátov). Nenoste preplnenú peňaženku a nikdy nevyťahujte väčšiu hotovosť peňazí.

zdroj

.

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre