Svet neobmedzených možností. Aj takto by sa dala nazvať pokročilá vedecko-technická doba, ktorá nás takmer každým dňom udivuje stále viac a viac. Momentálne obletela svet správa, že chirurgom sa podarilo pacientovi úspešne implantovať prvé 3D rebro. Všetko sa to udialo v nemocnici Tokuda v Bulharsku. 

rib fotografia
Foto od PublicDomainPictures

Okrem toho, že je to omnoho lacnejší spôsob ako titán, materiál použitý na výrobu rebra bol vyrobený za menej ako 24 hodín a za veľmi dobrú cenu, iba 114 amerických dolárov. Podľa spoločnosti 3DGence, ktorá rebro vytlačila na 3D tlačiarni, je materiál naozaj jedinečný, pretože odoláva teplotám potrebným na sterilizáciu a funguje omnoho autentickejšie ako doterajšie titánové implantáty.

“Pacientovi Ivaylo Josifovi bola diagnostikovaná deformácia rebier a lekári sa obávali, že deformácia sa môže zhoršovať, preto sa rozhodli nahradiť rebro implantátom,” povedal Mateusz Sidorowicz, riaditeľ marketingu spoločnosti 3DGence.

Lekári sa vyjadrili, že tento 35-ročný pacient je po procedúre v absolútne skvelom zdravotnom stave a už teraz plánujú vykonať ďalšie operácie s použitím 3D tlačiarne. Malo by ísť o kosti vrátane troch rebier spolu s hrudným košom. “Ide o novú éru rekonštrukcie hrudnej steny v prípade pacientov, ktorých trápia nádory,” povedal profesor Tzvetan Minchev, vedúci oddelenia kardiotorakálnej chirurgie v spomínanej nemocnici. “Použitý materiál preukázal kompatibilitu s tkanivami a presnosť reprodukcie umožňuje veľké resekcie hrudnej steny s individuálne navrhnutými implantátmi.”

Zdroj

Zanechať komentár

avatar
  Subscribe  
Upozorniť