Časté chyby, ktoré ľudia robia pri nakupovaní oblečenia. Robíte ich aj vy?

303

Na celom svete sú ľudia závislí na nakupovaní. Ľudia pri ňom hľadajú ideálne veci, ktoré sa im hodia, lichotia im a sú trendy. Uvedomujú si tiež, že si treba dávať pozor na niektoré veci, no pri zhodnocovaní položiek pravdepodobne urobia vždy niekoľko bežných chýb pri výbere módy.

Nákup oblečenia bez vyskúšania

person holding white and black striped shirt
Foto: Unsplash

Keď kupujete jednotlivé kusy oblečenia, musíte si ich pred nákupom vyskúšať, pretože nie každá farba alebo veľkosť na vás bude vyzerať skvele. Možno nemáte veci, ktoré fungujú dobre, pretože ste si ich pred kúpou nevyskúšali!

Neberiete ohľad na svoje miery

person leaning on wall while holding gray hat
Foto: Unsplash

Koľkokrát ste z regálu vytiahli džínsy, aby ste zistili, že ani zďaleka nesedia, aj keď sú vo vašej „normálnej“ veľkosti? Veľkosť sa môže dokonca meniť zo sezóny na sezónu, takže veľkosť, ktorá vám predtým sedela od konkrétnej značky, už nemusí fungovať, aj keď sa vaše telo nezmenilo.

Nemáte plán

woman sitting on floor and leaning on couch using laptop
Foto: Unsplash

Nakupovanie nie je vždy len bitka a mala by byť zábava. Ak si však nákupy neplánujete vopred, riskujete, že utratíte príliš veľa, narazíte na nesprávne obchody alebo odídete s prázdnymi rukami. Pokiaľ to neznie ako zábava, je dobré si najprv urobiť malý prieskum a vytvoriť si plán.

 

Skontrolujte webové stránky svojich obľúbených obchodov, či nie sú nejaké výpredaje najmä ak nakupujete online, a začnite premýšľať o tom, čo hľadáte, skôr než vstúpite do obchodu. Potrebujete topánky? Džínsy? Spodná bielizeň? Ak máte nejaký plán, zaistí sa, že to, čo potrebujete, hľadáte na správnom mieste, a zabráni vám míňať príliš veľa na veci, ktoré nepotrebujete.

Nedodržiavanie rozpočtu

person using laptop computer holding card
Foto: Unsplash

Všetci sme tam boli. Rýchla cesta do nákupáku sa zmení na tri hodiny nakupovania a zrazu sa z 10 €, ktoré ste chceli minúť za pár sandálov, stane 200 €. Koniec koncov, nakupovanie v skutočnosti produkuje dopamín – rovnakú chemikáliu na dobrý pocit, ktorá riadi mozgové centrum potešenia a odmeny – čo znamená, že je ľahké uviaznuť vo víre shopovania.

Existuje niekoľko skvelých spôsobov, ako sa vyhnúť reťazovému efektu, ale v skutočnosti je to všetko o plánovaní dopredu. Rozhodnite sa, koľko chcete minúť ešte predtým, než si sadnete do auta alebo otvoríte notebook, aby ste mali lepšiu predstavu o tom, čo si môžete dovoliť. Nakupovanie môže byť zábava bez ohľadu na to, koľko plánujete minúť, a budete oveľa šťastnejší, ak sa neskôr nebudete musieť krčiť kvôli sume na účtoch.

Voľba ceny (alebo množstva) pred kvalitou

person holding red and white love print gift wrapper
Foto: Unsplash

Buďte k sebe úprimní v tom, čo skutočne použijete. Budete nosiť každý deň iný pár topánok? Uistite sa, že nakupujete kvalitné kúsky, ktoré nielen vyhovujú vášmu rozpočtu alebo predstave, že potrebujete viac. Mnohé odevy možno považovať za investičné kúsky. Dobré džínsy, kvalitné topánky, skvelý opasok – to všetko môže vydržať niekoľko sezón, čo znamená, že ich nebudete musieť kupovať znova a znova.

Nákup veľkého množstva náhodných kusov

hanged jeans lot
Foto: Unsplash

Toto je jedno z najväčších nákupných faux pas a stále je to jeden z najťažších zlozvykov, ktorých sa treba zbaviť. Náhodná blúzka sem, roztomilý svetrík tam.

Predtým, ako si niečo kúpite, uistite sa, že to máte s čím nosiť. V ideálnom prípade by ste sa mali uistiť, že sa dá zapracovať do viacerých outfitov – napríklad do skvelých džínsov – oproti niečomu, čo si môžete obliecť len raz. Zamyslite sa nad svojím osobným štýlom a „vzhľadom“, ktorý chcete. Máte radi neutrálnu paletu? Obmedzte svoje nakupovanie na tieto tóny, aby ste neriskovali, že budete stáť pred plnou skriňou bez chuti si niečo obliecť.

 

Zdroje:

https://www.followthefashion.org/common-mistakes-people-make-shopping-clothes/

https://reviewed.usatoday.com/home-outdoors/features/10-clothes-shopping-mistakes-to-avoid-making

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre