Čínskej spoločnosti sa niečo takéto podarilo po prvý raz. Nielenže ide o významný medzník, ale vedci veria, že to môže byť obrovskou zbraňou v boji proti vyhynutiu ohrozených druhov.

Zdroj: IFLScience

Arktická vlčica Maya sa narodila 10. júna v Pekingu. Spoločnosť Sinogene Biotechnologies sa o svoj úspech podelila na minulotýždňovej konferencii. Ukázali video mladého vĺčaťa, ktoré sa javí zdravé a šťastné.

Maya vznikla za pomoci DNA arktického vlka žijúceho v Harbin Polarland (ide o kontroverzný zábavný park, v ktorom žijú polárne medvede). Genetický materiál vložili do vajíčka feny bígla pripravenej na párenie. Tá následne mláďa donosila a porodila.

Zdroj: IFLScience

Ide o proces známy ako prenos jadra somatických buniek. Existuje niekoľko pokusov z minulosti, pri ktorých bola použitá rovnaká metóda (bližšie pozri tutu).

Zdroj: IFLScience

Čakali sto dní, odkedy sa Maya narodila, aby vedeli s istotou povedať, či je pes zdravý. Podľa informácií z Global Times by sa malo druhé mláďa narodiť behom tohto týždňa. Generálny manažér Sinogene Biotechnologies, Mi Jidong, uviedol, že ide o obrovskú pomoc v rámci ochrany ohrozených druhov zvierat. Prezradil, proces predstavoval možno prekážok, no keď sa na to pozrie spätne, každá jedna stála za to.

Ani zďaleka to nie je jediný úspech, ktorý táto spoločnosť dosiahla. Poskytujú služby, vďaka ktorým si môžu majitelia psov a mačiek dať svojho miláčika naklonovať. V roku 2019 dokonca naklonovali prvého policajného psa.

Zdroj

Foto: IFLScience

Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.