Cintorín Père Lachaise v Paríži – slávne a netradičné hrobky, ktoré tu môžete nájsť

839

Francúzsko ako krajina je rozhodne plná nezabudnuteľných nádherných miest, ktoré treba navštíviť. Ponúka totiž nespočetné množstvo zážitkov, ktoré si môžete odtiaľ odniesť. Azda najznámejší a najnavštevovanejší je Paríž, mesto zaľúbených. Má plno krásnych pamiatok, parkov, reštaurácii, ale potom sa tu nachádza aj jeden veľmi zvláštny, povedzme, že aj netypický cintorín. 

Že je to to posledné miesto, ktoré by ste chceli navštíviť? Len mu dajte šancu, rozhodne by vás prekvapil. Nie je to totiž úplne obyčajný cintorín. Odpočívajú tu telá mnohých slávnych osobností z naozaj rozmanitých oblastí a dokonca sa k nim viažu aj nie zriedka škandalózne príbehy, ktoré potešia srdce nejedného záujemcu o bizarné zákutia histórie. 

O aké bytosti sa jedná? Hneď vám to prezradíme. 

Malý strážca cintorína

1200px Pere Lachaise Division 42 Paillard de Villeneuve 01
Zdroj: ranker.com

Na začiatok by sme rozhodli chceli začať jedným veľmi dojímavým faktom. Vo francúzskom folklóre sa verí, že prvý človek, ktorý je pochovaný na cintoríne, sa stáva strážcom duší tamojšieho cintorína. A práve ten Père Lachaise stráži duch celkom malého dievčatka.

Tento titul právom náleží len päťročnému dievčatku menom Adelaïde Paillard de Villeneuve. Bola tu pochovaná ako prvá, v roku 1804 len 15 dní po oficiálnom otvorení cintorína. 

Slávna parížska veštkyňa

Mademoiselle Lenormand, tak si nechávala hovoriť najznámejšia francúzska veštkyňa svojej doby. Už vo svojich siedmich rokoch vykladala osudy benediktínom, ktorí žili v kláštore spolu s ňou. To bol dôvod, prečo ju odtiaľ vyhodili, a tak sa na začiatku francúzskej revolúcie presťahovala do Paríža. 

O niekoľko rokov neskôr si tu otvorila malé útulné kníhkupectvo, kam si k nej chodili pre radu mnohé veľké osobnosti. Predpovedala násilnú smrť Marata, Robespierra a Saint-Just, za čo bola neskôr aj uväznená.

Fryderyk Chopin

1200px Pere Lachaise Chopin grave
Zdroj: ranker.com

Rozhodne patrí k jedným z najznámejších ľudí pochovaných na Père Lachaise. Muž, ktorý žal slávu ako klavírny virtuóz sa obával toho, že by mohol byť pochovaný zaživa, preto si ešte počas života želal, aby mu po údajnej smrti odstránili srdce (takisto si prial, aby ho poslali do jeho rodnej krajiny – Poľska). Jeho telo však zostalo pochované v Paríži na tomto cintoríne. 

Srdce je ale umiestnené v kostole Svätého Kríža vo Varšave. 

Novinár Victor Noir

victornoir3 1024x576 1
Zdroj: ranker.com

Išlo o novinára, ktorý písal pre La Marseillaise a jeho smrť bola naozaj legendárna – zomrel totiž v súboji s bratrancom Napoleona Bonaparte. Jeho hrobka predstavuje jeho telo, krátko po smrti – dokonca je na soche zachytená aj diera v hrudi po guľke, ktorá ho usmrtila. To však nie je prvé, čo si všimnete! V záujme zachovať naozaj reálnu a vierohodnú podobu mŕtveho novinára, sochár vyobrazil aj posmrtnú erekciu nebohého. 

Jeho hrob sa stal symbolom plodnosti, a tak sa tam ženy chodia dotýkať jeho prirodzenia (na fotografii si môžete všimnúť depigmentáciu). 

Édith Piaf

Screenshot 20240116 124207 com.android.chrome edit 180688757464086
Zdroj: ranker.com

Životný príbeh Édith Piaf by mohol konkurovať mnohým telenovelám. Svoj život prežila v Paríži, kde vyrastala v obklopení chudoby a biedy, no vďaka svojmu nádhernému hlasu a nadaniu na spev sa dostala do mnohých barov a klubov a nakoniec aj na hudobnú scénu. Jej kariéra však bola krátka a poprepletaná mnohými peripetiami. Napriek tomu mala bohatú fanúšikovskú základňu, ktorá jej zostala aj po smrti a jej hrob na cintoríne Père Lachaise je vždy najviac posiaty kvetmi. 

Oscar Wilde 

oscar wilde
Zdroj: ranker.com

Hrob Oscara Wilde pokrýva státisíce odtlačkov od narúžovaných pier, ale aj ďalšie bizarné drobnosti. Napríklad sa tu nachádza aj socha “modernistického anjela” od Jacoba Epsteina z roku 1914, ktorá je vysoká asi tri metre a tak pôsobivá, že púta pozornosť každého návštevníka, pričom denne sa pri hrobe Wilde vystrieda hoci aj tisíc ľudí. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.